Can Gox’un arşivlik albümü “DEM”

Bugüne kadar yaptığı albümler, tekliler ve sahne performansları ile adından söz ettiren, müzik yazarları tarafından “Anadolu Blues” terimiyle özdeştirilerek Türkiye’de öncüsü olarak gösterilen Can Gox, kariyerinin 30. yılını “DEM” ile karşılıyor.

Can Gox yorumuyla Barış Manço, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Zülfü Livaneli, Teoman, Servet Kocakaya, Hüsnü Arkan, Sezen Aksu, Zakkum ve Tan Taşçı şarkıları, Cenk Erdoğan, Can Saban, Serdar Öztop, Salih Korkut Peker ve Göksun Çavdar’ın düzenlemeleriyle “DEM”de toplandı.

Zamanın gücüne inandığını dile getiren Gox, “DEM’i hazırlarken, Can’da demlenenleri seçtik. Tadının tam kıvamına ulaşmasını bekleyen, en uygun ‘an’ da, en lezzetli hali ile şarkılarını yorumladığım bu 10 nefeslik yolculuk vesilesiyle üstadlara sevgi ve saygılarımı hediye ediyorum.” diyerek albüm yolculuğunu özetledi.

Can Gox’un Bayhan Müzik etiketiyle yayınlanan yeni albümü “DEM”den “Ben Ne Yangınlar Gördüm”, “Deli Eylül” ve “Leylim Ley”in İzzet Başlak yönetmenliğinde çekilen video klipleri yayına girerken, albüm tüm dijital platformlarda dinleyicisiyle buluştu.

Can Gox – Leylim Ley

Döndüm daldan kopan kuru yaprağa
Leylim ley
Seher yeli dağıt beni kır beni
Leylim ley
Götür tozlarımı buradan uzağa
Leylim ley
Yarın çıplak ayağına sür beni
Leylim ley
Leylim ley
Leylim ley

Yedi yıldır uğramadım yurduma
Leylim ley
Dert ortağı aramadım derdime
Leylim ley
Geleceksen bir gün düşüp ardıma
Leylim ley
Kula değil yüreğine sor beni
Leylim ley
Leylim ley
Leylim ley

Ayın şavkı vurur sazım üstüne
Leylim ley
Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne
Leylim ley
Gel ey hilal kaşlım dizim üstüne
Leylim ley
Ay bir yandan sen bir yandan sar beni
Leylim ley
Leylim ley
Leylim ley

Söz: Sabahattin Ali
Müzik: Zülfü Livaneli