Deniz Cem Röportajı!

Rumen sanatçı Anda Adam ile iş birliği yapan ve “Yo No Se” adlı yeni şarkısını müzikseverlerle buluşturan Deniz Cem müzik kariyerini ve yeni projelerini Mine Ayman’a anlattı: “Müzik yaşayan bir sistem. Ben bu değişikliğe güncelleyerek, geliştirerek devam etmek diyorum…”

Müzik kariyerine ilk ne zaman ve nasıl başlamıştın? O zamandan bu zamana sence müzik dünyasında neler değişti?

Müzik kariyerime 2005 yılında MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi)’nin düzenlediği Uluslararası Gençlik Festivali’nde Türkiye’yi temsil etme fırsatı bularak başlamış oldum. Sonrasında birçok yarışmada yarıştım ve ödül kazandım. 2013 yılında ödül kazandığım şarkılarımı bir albümde toplayarak ilk profesyonel adımımı atmış oldum.

Romanya’da çok popüler olan Anda Adam ile yeni şarkında düet yaptınız, “Yo No Se” adlı projenizi anlatır mısın, nasıl bir araya geldiniz?

Mayıs ayından itibaren Bükreş’te yaşamaya başladım, Romanya’dan bir müzik yapımcısıyla şarkılar kaydetmeye başladık. Bu süreçte “Yo No Se” şarkısı ortaya çıktı. Yapımcımız ortak olduğu ve daha önceden de arkadaşlığımız bulunan Anda Adam’la böyle bir ortaklık yapma fikri aranjörlerden gelince iki tarafta memnun olarak projeyi düet aşamasına getirdik.

Anda Adam ile klip çekiminiz nasıl geçti ve klip nerde çekildi?

Klip çekimi çok sıcak bir yaz gününde gerçekleşti. 20 kişilik bir ekibimiz vardı. Çok güzel bir mekanda çekimler yapıldı. Eğlenceli ve uzun süren bir klip çekimi oldu 🙂

Daha önce de düet projelerin olmuştu, düet yapmayı seviyor musun, en rahat hangi isimle çalışmıştın? Bundan sonra sırada yine bir düet olacak mı?

Kaliteli sanatçılarla düet yapmak elbette çok mutluluk verici. Aynı zamanda benim içinde o ülkelerde kendimi tanıtma fırsatı sunuyor. Tabi ki projeleri heyecan veren yeni düetlere her zaman açığım.

Şarkı sözlerin genelde sana ait, şarkılarının hikayesi var mı yoksa herhangi bir konuda istediğin zaman şarkı yazıyor musun?

Aslında tüm şarkı sözlerimin yaşanmış hikayeleri var. Ne kadar iyi anlatabildiğimi bilmiyorum ama hepsinde gerçek yaşanmışlıklar mevcut. Çok az kısımlarında platonik aşkların payı da olabilir 🙂

Artık Romanya’da yaşıyorsun, orada sahne ve konser yapıyor musun? İstanbul’da da yakında sahnen olacak mı? Romanya’da yaşadığın için müzikle ilgili hedeflerinde ve müzik tarzında değişim oldu mu?

Evet! Burada bir orkestra kuruyoruz, aynı zamanda yeni projelerimiz üzerinde çalışıyoruz bunlara paralel olarakta konserlere ve tv programlarına katılmaya devam ediyorum. Müzik tarzımda biraz farklılıklar oluyor ve olacakta. Müzik yaşayan bir sistem. Ben bu değişikliğe güncelleyerek, geliştirerek devam etmek diyorum. İstanbul’dan bazı teklifler geliyor. Şartlar oluştuğunda elbette ülkemde de konserlerime devam edeceğim.

Yeni yılla ilgili yapmak istediğiniz projeler neler, yeni yıla sahnede mi gireceksin?

Yeni yılda sahnede olmayı çok istiyorum. Menajerim en uygun proje için karar verme aşamasında. Büyük ihtimalle Bükreş dışında farklı bir şehirde sahne alacağım.

Kariyerine bundan sonra nasıl devam etmeyi planlıyorsun, müzik dışında başka projelerin de olacak mı?

Burada müzik üretebilmek için hep istediğim çok uygun bir ortamım var. Elimden geldiğince kaliteli ve ilham verici yeni şarkılar yapmak istiyorum. Sonrası zaten bu şarkıları insanlara ulaştırmak ve onların beğenilerini kazanmak var. Bunu avrupa ya da dünya turnesi olarak hayal ediyorum.

Röportaj: Mine Ayman