Ersan Erdoğu Röportajı!

5 şarkılık projesinin ilk single çalışması “Bir Deli Mavi”yi Sancak Production etiketiyle müzikseverlerle buluşturan Ersan Erdoğu, yazarımız Mine Ayman’ın sorularını yanıtladı!

Müzikle ilgilenmeye ne zaman başladınız ve müzik dünyasına girişiniz nasıl oldu?

Müzikle olan ilgim küçük yaşlarda başladı. Babam bağlama çalar, annemin sesi de çok güzeldir. Çocuklar görerek öğrenirler bu sebeple anne ve babam müziği bana küçük yaşta aşılamış oldular. Müzik her zaman hayatımın içerisinde oldu. Bazen tam ortasında bazen de bir köşesinde. Sürekli olarak üretip biriktirdim ve biriktiriyorum.

En aktif çalışmalarım lise ve üniversite yıllarımda oldu. Özellikle üniversite yıllarımda kısa film ve tiyatro müzikleri hazırladım. Üniversite etkinliklerinde konserlerde yer aldım. 2005 – 2007 yıllarında Türkiye’de ilk online müzik albümünü hazırladım. Kendi imkanlarımla amatör olarak hazırladığım şarkıları internet sayfamda online olarak yayınladım. Sonrasında bu şarkıları tekrar düzenlemek için yayından kaldırdık. 2021 Nisan ayında müzik dünyasına profesyonel olarak ilk single çalışmam “Yolcu” ile giriş yaptım.

Yeni şarkın “Bir Deli Mavi” yayında, bu projede kimlerle çalıştınız, şarkının hikayesini anlatır mısınız?

“Bir Deli Mavi” ikinci single çalışmam ve 5 şarkıdan oluşan projemizin ilki. Ali Haydar Timisi’nin “Bir Deli Mavi” adlı şiirinden derlediğim, müziği bana ait olan bir şarkıdır. Aranjörlüğü ve prodüktörlüğü Orhan Sancak tarafından yapıldı. Yoğun duygulu bir eser çünkü şiirin özünde kaybettiklerimizin arkasından yakılan bir ağıt, haykırılan bir özlem var. Şarkımıza Erdem Sökmen, Cengiz Ercümer, İstanbul Strings ve Özdemir Güz eşlik etti.

“Bir Deli Mavi”nin ulaştığı her kalpte bir sızı bıraktığını görüyorum. Sanatın her dalında olduğu gibi müziğin de temeli duygudur. Şarkımızın, dinleyen herkes de duygusal karşılık bulması beni çok gururlandırıyor.

Başarılı aranjör Orhan Sancak ile yolunuz nasıl kesişti?

“Yolcu” şarkımı hazırlamaya karar verdiğimde bir arkadaşım vesilesiyle Orhan Sancak ile tanıştım. Çok sıcak bir iletişim kurduk. İşine aşık, sevgi dolu bir adam. Sonrasında “Yolcu” için kolları sıvadık. İlk çalışmamız bu şarkımla oldu ve hayallerimin de ötesinde bir iş çıktı. Devam eden süreçte beni motive edip ve her zaman destekledi. Orhan Sancak ile duygu frekansımızın aynı. Duygu bütünlüğü olunca çıkan işlerin hissiyatı ve kalitesi daha yüksek oluyor. Hayat bir şekilde bizi bir araya getirdi ve ben bir ağabey kazanmış oldum. İyi ki yollarımız kesişmiş ve ben onu tanımışım.

Klip çekiminiz nasıl geçti ve yönetmen olarak kiminle çalıştınız? Klibinizde kızınızla oynamaya nasıl karar verdiniz?

“Bir Deli Mavi”nin klip yönetmenliği Ferit Çetinkaya tarafından yapıldı. Kendisiyle Orhan Sancak vesilesiyle tanıştık. İşini seven tecrübeli bir yönetmen. Klip çekim günü onun sayesinde su gibi aktı ve bir aksilik yaşamadan tamamladık.

Kızımın klibe dahil olması biraz spontane oldu. Klibin konusu ile ilgili karar verme sürecinde bir kaç farklı fikir üzerinde kararsız kaldık. Sonunda kızını kaybetmiş bir anne üzerinden zamanın ve sevdiklerimizin önemini anlatan bir hikaye belirledik. Kızımın projeye dahil olmasını çok istedim. Baba-kız birlikte yer aldığımız güzel bir iş ve ona güzel bir anı olacaktı. Oyunculuğa yatkınlığı ve drama eğitimi aldığı için başarıyla rolünün üstesinden geldi. Kızım İpek’in klipte yer alması bana ayrı mutluluk ve gurur veriyor.

Bundan sonra sırada hangi şarkı var, hazırlıklar başladı mı?

5 şarkılık bir proje hazırladık ve neredeyse tüm şarkılarımız kliplendirilmeye hazır. “Bir Deli Mavi”den sonra sırada 4 şarkımız daha var. Tüm projenin aranjörlüğü ve prodüktörlüğü Orhan Sancak tarafından yapılıyor. Sıradaki şarkımız daha hareketli olacak. Bir aksilik olmaz ise Nisan sonu gibi yayınlayacağız.

Ne zamandır kendi şarkılarınızı yapıyorsunuz ve başka isimlere de şarkı vermeyi düşünüyor musunuz?

Orta okula kadar bağlama çalıp türkü söyledim ama liseye geçtiğimde kendime bir gitar aldım ve pop besteler yapmaya başladım. Söz ve müziği kendim yapmaya gayret gösteriyorum. Yeni bir söz söylemek, insanlara farklı bir melodi dinletmek ve en önemlisi güzel bir renk olabilmek çok önemli. Şarkılarımla dinleyenlerin kalplerine ulaşıp ve orada kalmak en büyük hedefim. Bunun için çok çalışıyoruz ve dinleyenler beni her gün daha fazla keşfediliyor.

Tüm şarkılarımı kendim söylemek isterim ancak başka sanatçıların sesinden kendi şarkılarımı dinlemek de çok keyifli oluyor. Beste isteyenlere kapımız açık. Yakın zamanda bir arkadaşımıza “Ziyan” isimli şarkımı verdim. Klip aşamasına geldi ve kısa bir süre sonra onu da dinleyebilirsiniz.

Konser ya da sahne çalışmalarınız olacak mı?

Konser ve sahne beni çok heyecanlandırıyor, hazırlıklarımız devam ediyor. Güzel bir repertuar ile yakın bir zamanda başlayacağız.

Röportaj: Mine Ayman