Gökçe Kırgız Röportajı!

“Son Rötuş” şarkısının gördüğü ilginin ardından Suat Ateşdağlı prodüktörlüğünde hazırlanan ikinci single çalışması “Büyük Soru” ile müzikseverlerle yeniden buluşan Gökçe Kırgız, müzikal kariyerini ve yeni projelerini anlattı!

Müzikle ilgilenmeye ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

15 yaşından itibaren profesyonel olarak şarkı söylüyorum. “Kalbime Gömerim”den sonra 7 – 8 sene ara vererek okulumu bitirdim. Bu süre içerisinde tabi ki sahne yapmaya devam ediyordum. 2016 senesinde “Fırtınalar”ı single olarak çıkarıp ilerleyen süre içerisinde “Son Rötüş” ile devam ettim.

“Kalbime Gömerim O Zaman” şarkısı ile dikkatleri üzerine çektin ama şarkı müzik dünyasında yılan hikayesine döndü, gerçek hikâyeyi ve şarkının hayatına etkisini anlatır mısın?

Maalesef bu bahsetmiş olduğunuz “Yılan Hikayesi” var olmakla birlikte devam etmeyi sürdürüyor… Şarkı çıktığında 15 yaşında olduğum için o zamanlar baba korkusu olduğu için ne yapacağımı bilmiyordum. Arkadaşım benden izinsiz bir şekilde şarkıyı YouTube’a koydu ve şarkı patladı. Şarkıma 22 kişi sahip çıktı. Bülent Ersoy’un programına konuk olmuştum ilk başta çok heyecanlanmıştım şarkıyı okuyamadım bile sonrasında çıplak sesimle okuduğumda Bülent Hanım tamamdır demişti; o dönem beni yapımcı Şahin Özer’e emanet etmişti. Sonra psikolojim çok bozuldu 22 kişi ile uğraşmak kolay değil ve en sonunda tamam dedim madem öyle ben buradayım! Single çıkarıp yoluma devam edeceğim dedim! Fırtınalar ile tekrardan piyasaya döndüm. Çalışıyorum buradayım! derdi olan varsa da buradayım. Bana her türlü ulaşabilirler. Gökçe olarak sevildiğim için ve akıllarda soru işareti kalmaması adına konserlerimde sorun yaşamamak için adımı (o dönem için söylüyorum bunu) değiştirdim! Ha şimdi ki aklım olsa asla değiştirmezdim. Günün sonunda ben bu konuyu sonsuza dek kapattım, şimdi işimde gücümdeyim.

“Büyük Soru” adlı ikinci single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

Sözü ve müziği Murat Güneş’e ait. Birgün Gökçe şarkın hazır diye aradılar, şarkıyı dinledik ve tamam dedik. İkinci bir şarkı dahi dinlemedim. Suat Ateşdağlı aynı zamanda prodüktörüm ve aranjörüm. 6 ay kadar hazırlık sürecimiz oldu. Kostümler ve styling sevgili Yelda Aslan’a ait. Fotoğraflarımızı Safa Gülsoy imzası taşırken, klibin yönetmen koltuğuna sevgili Gülşen Aybaba oturdu.

Çok eğlenceli bir ekiple hazırlandık, çok çok eğlendik ve sevgili dinleyicilerimize emanet ettim şarkımızı… Şarkımız iki versiyon çıktı remixi Yalçın Aşan’a ait.

Suat Ateşdağlı ile yolunuz nasıl kesişti ve bundan sonra birlikte çalışmalarınız devam edecek mi?

Suat Abi ile yolum Bodrum’da kesişti. Metin adında bir arkadaşımız sağolsun dinletmiş ve Suat abi çok beğenerek iletişime geçelim demiş. Günün sonunda aradı ve teklifte bulundu, tabi ki düşünmeden kabul ettim. “Son Rötuş”u dinledik ve çok beğendik. Konserler turneler derken “Büyük Soru”yu çıkarttık. Bundan sonra ki süreçte Suat abi prodüktörüm olarak birlikte yola devam edeceğiz. Uzun süre feat yapmayacağız ama yine belli de olmaz.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projelerini hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Ben herkesi dinlediğim için hiçbir zaman projelerimi birine özenerek hazırlamadım. Etkilendiğim isimler de olmadı ama tarzını beğendiğim illa ki var sadece kendimde bağdaştırmıyorum.

Sesin Ebru Gündeş’e benzetiliyor, kariyerinde bunun avantajını yaşıyor musun?

Güçlü bir sese sahip olmaksa evet avantajlıyım. Fakat konu benzetilmekse eğer dezavantaj. Çünkü ülkede çok sevilen bir sanatçının çakması olmak istemem! Benzememek için de inanın elimden geleni yapıyorum ama ses gırtlak aynı.

“Büyük Soru” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Klibimizi sevgili Gülşen Aybaba çekti. Görüntü yönetmenliğini Veli Kuzlu üstlendi. Türkiye’nin en önemli isimleriyle çalışıyor olmak ve güzel bir ekibin içerisinde yer almaktan dolayı çok şanslıyım. 22 kişilik bir ekip ile Kemerburgaz’da 18 saat çekim yapıldı.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı?

Nasip kısmet olursa 2020 Mayıs ayında bir albüm çıkaracağım. Çalışmalara başladık güzel olacak.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Son zamanlar da dinlediğim tek albüm Tan’ın albümü. Single olarak Yalın’ı dinliyorum, bence muhteşem olmuş.

Sahne çalışmaların başladı mı? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Ben zaten asla evde oturamıyordum. Yoğun bir konser programımız var Suat abi ile bütün şehirlere gideceğiz. Haziran ayında bir cover yapacağım, yaza bomba gibi gireceğiz.

Röportaj: Mine Ayman