Menü
Yeni Albüm : ...ve kemençe, "jazz"ı doğaçladı...
29 Ekim 2008 Çarşamba - 17:06 GMT
Jazz Allaturka

Türk müziği ve ona ait bir enstrüman olan klasik kemençe ile neler yapılabileceği üzerinde uzun yıllar çeşitli denemeler yapan klasik kemençe virtüözü Ahmet Kadri Rizeli, çok farklı soundlar elde ederek değerli müzisyenler Nail Yavuzoğlu, Nezih Yeşilnil ve Cem Aksel'den oluşan "Modal Jazz Trio" grubu ile kemençe ve jazz müziğinin sentezini bir albümde topladı.

"Jazz Alla Turca" albümünde Rizeli; "jazz müziğinin melodik, ritmik yapıları ve emprovizeleri ile Türk müziğinin melodik, ritmik yapılarını ve taksimlerini karıştırarak; jazz ve Türk müziğinin bir bakıma çok farklı olmayan, kendine özgü yapılarını kaynaştırmaya çalıştık." diyerek yapılan çalışmayı özetliyor.

Albümdeki beste ve düzenlemeleri hazırlayan piyanist Dr. Nail Yavuzoğlu, uzun yıllar birlikte pek çok deneme yaptıkları Ahmet Kadri ile yaklaşık iki yıl boyunca "Jazz Alla Turca" üzerinde çalıştılar. Bu denemelere değerli müzisyenler Nezih Yeşilnil kontrbasıyla ve Cem Aksel de davuluyla eşlik etti.

Albümde 3 anonim, 1 Hanry Mancini, 1George Gershwin, İra Gershwin ve Heyward Du Bose'un ortak bestesi ve 5 eser de Nail Yavuzoğlu'na ait olmak üzere toplam 10 eser yer alıyor.

Jazz Alla Turca'nın mixinde Tanju Arıkan, Ahmet Karaduman, Nail Yavuzoğlu, Ahmet Kadri Rizeli ve tonmaister olarak da Ahmet Karaduman imzası bulunuyor. Albümdeki tek vokal "Ninni" ile Gül Yazıcı'ya ait.

Pek çok albüme yönetmenlik yapmış ve kemençesi ile katılmış olan Ahmet Kadri Rizeli ayrıca 2001'de SONY BMG Müzik tarafından desteklenen "Osmanlı Mozaiği" adlı 7 cd'lik bir arşiv çalışmasını, 5 cd den oluşan "Bestekarlar Serisi"ni ve ilk kez günışığına çıkan "ATA'ya ithaf şarkılar" cd'sini de dinleyicilerle buluşturmuştu.

"JAZZ ALLA TURCA" tüm müzik marketlerde...