Menü
Yeni Albüm : Nazan Öncel'in yeni albümü: "Hatırına Sustum"
04 Kasım 2008 Salı - 13:24 GMT
Nazan Öncel

Türk Pop Müziğinin sevilen ismi Nazan Öncel, uzun bir aradan sonra "Hatırına Sustum" isimli yeni albümüyle müzik marketlerde yerini aldı. Nazan Öncel'in sanat yönetmenliğinde hazırlanan albümün prodüktörlüğünü Akşit Togay, müzik direktörlüğünü de Hakan Kurşun üstlendi.

Nazan Öncel, Janti, Hakan Kurşun, Alper Erinç ve Tufan Taş'ın düzenlemeleriyle, birbirinden değerli pek çok müzisyen "Hatırına Sustum" için bir araya geldiler...
Herkesin bir Yeşilçam'ı vardır; başka hayatlara nasıl nüfuz ettiğini bilmiyoruz ama Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi'nde "Fatih Otel'inde hayat Türk filmlerindeki gibidir, inanın" cümlesiyle duygularımıza tercüman olurken gözlerimin önüne Yalnızlar Rıhtımı, Sürü, Arkadaş, Çiçek Abbas, Gırgıriye, Zübük, Ağır Roman ve Mutluluk gibi filmler geliyor...

Nazan Öncel'in yeni şarkılarında yaşadığımız dünyayı bütünüyle kuşatan, umudu ve umutsuzlukları dillendiren, ilişkileri sorgulayan, sevgiye ve insana hak ettiği değeri veren bir albümle karşı karşıya olduğunu dinlerken bir daha anlıyor insan.

Nice badireler atlatmış, Demirden Leblebi, Leyla gibi gözü pek, sağduyulu, tabuları yıkmayı amaçlayan şarkılarını yazmayı sürdürmüş bir şarkı yazarı, yorumcu ve müzisyenin hanidir özlemini çektiğimiz akustik kayıtlarının albümü olan Hatırına Sustum her zamanki gibi tamamı Nazan Öncel bestelerinden oluşurken, eski Türk filmlerinin ve 70'lerin tadında kaydedilmiş. Nazan Öncel Janti, Hakan Kurşun, Alper Erinç ve Akşit Togay'la la el ele verip, çiçek gibi bir albüm hazırlayıp ruhumuzu doyurmuşlar.

Albümün ilk şarkısı "Öp Barışalım" Beyaz Kelebekler'den Ercüment Ateş'in ağlayan gitar damarıyla açılıyor. Gitar, davul, bas ve vokal eşliğinde, tam bir Band anlayışıyla düzenlenmiş olan Öp Barışalım hararetli davulları ve hoş geldin 70'ler gitarlarıyla en kayıtsız insanı bile yerinden kaldırıyor. Hadi öp öp öp barışalım / güne güzel başlayalım / yarınlardan korkmadan / bugünleri yaşayalım dizeleriyle iyi yaşanmış bir günün, yarını da bir umut beklentisine dönüştürebilir hissiyatını oluşturuyor insanda. Bu şarkının ardından her albüme kısmet olmayan bir konuğu var Nazan Öncel'in; Vic Chesnutt Athens- Georgia, John Keane Studios'larından klasik gitarıyla canı gönülden eşlik ediyor ‘Seni Bugün Görmem Lazım'da.' Diğer şarkılarda olduğu gibi bu şarkıda da Janti'nin piyanosu ve düzenlemesi süs püsten uzak, bestenin (ve bestelerin) asıl duygusuna hizmet ederken Şaban Gölge kemanı da damarlarımızda dolaşıyor istemeden. Hiç bitmesin dediğimiz bir aşk seremonisi. O da mı yalan / bu da mı yalan / kötü bir rüya / gördüm o zaman...

Önceden haberini aldığımız Orhan Pamuk'un başyapıtı Masumiyet Müzesi'ne armağan edilen ve edebiyattan şarkıya uyarlanan "Canım Benim Nasılsın"a kulak verirken tatlı-acı anılarla Merhamet Apartmanı'na götürüyor müzik sevenini. Bir sen yoksun yanımda / Pamuk bunun farkında / aşk ayağıma kadar gelmişti / kendi elimle tepmiştim, diyor Hakan Kurşun'un klişeye düşmeden yenilikçi düzenlemesi eşliğinde.

Ve albüme adını veren "Hatırına Sustum" var sırada. Albüm kapağında ağzındaki fermuarla konuşamayan dilsiz toplumların sesini temsil ederken, hayat kolay değil / ağlarım ağlarım / bunu daha bir çocukken / anladım anlatamadım diyerek dillendirmiş Nazan Öncel.

"Nereye Gitti Bu Adam" albümün gizli gözdelerinden ve hemen ardından gelen "Ankaralı Sevgilim"de keza öyle. "Bu Da Hayat Mı"da herkes beni mutlu sanır / bu katarın yükü ağır /aman be bıktım be / güle güle diyerek posta koyuyor sevgiliye. Biz bütün bu şarkıları "Manzaralı Oda"da yazmış olduğu hissiyatına kapılsak da, o sevgilinin kalp atışlarını dinlerken duvarlarına uykudan önce / bir damla gözyaşı / dökmeyi unutmayınız, yazıyormuş meğer. ‘Pollyanna'yla' dertleşiyor sonra; bu kadar acı / yaza da yeter/ kışa da yeter / topuna yeter / unutma çocuk diyerek öğütler veriyor içi ağlarken dışından gülmeye çalışan çocukluğumuzun Pollyanna'sına.

Eli kalem tutan ozanlarımız ve yazar- çizerlerimizin ortak kaderini Ali üzerinden anlatıyor Sabahattin Ali'ye ithaf edilmiş bu ağıtla. İçinde bulunduğumuz zor zamanlara dem vururken, belki insanın dilini bağlayabilirsiniz ama gerçekleri değiştiremezsiniz duygusundan uzağına düşmeden yazılmış: Dün Ali'yi gördüm yolda / iş arıyordu bu ayazda / ekmek parasına / konuştuk biraz / hal hatır sorduk / o günlerden dem vurduk / gözlerim doldu. Bir ev tutmuş tek göz oda / Evlenmiş bu yakınlarda / Baba olmuş ilk yağmurda / Kızı Filiz yavru daha.

Hatırına Sustum'un son şarkısı olan "Çiçekçi Geldi" ortalığı şenlendirirken, saksafonların, trompetlerin, trombonların zıvanadan çıktığı, ud ve congo'ların, davulun dümbeleğin, zılgıtların bir cümbüşü olduğu kadar aynı zamanda albümün Ağır Roman'ı. Albümü ister gözlerinizi kapatıp, ister bir sevgiliyle dans ederek dinleyebilirsiniz.

Kitapçık tasarımına her zaman özen gösteren sanatçının Hatırına Sustum'unu dinlerken anlıyoruz ki "siz sustum dediğime bakmayın, ben susarken konuşanlardanım" diyormuş meğersem...
1. Öp Barışalım 2. Seni Bugün Görmem Lazım 3. Canım Benim Nasılsın 4. Hatırına Sustum 5. Nereye Gitti Bu Adam 6. Ankaralı Sevgilim 7. Bu Da Hayat Mı 8. Manzaralı Oda /9. Pollyanna 10. Ali (Sabahattin Ali'ye) 11. Çiçekçi Geldi