Menü
Röportaj : "Sezen Aksu ile aşkı tanıdığım gün tanıştım..."
18 Aralık 2008 Perşembe - 16:09 GMT
Serhan Sokulgan

Mine Ayman, ilk maxi single albümü "Bitti Ruhumun Gezmeleri" ile müzik dünyasına hızlı ve iddialı bir giriş yapan Serhan Sokulgan'la keyifli bir röportaj gerçekleştirdi...

Albüm yapmaya ne zaman karar verdin? Müziğin ne zamandan beri içindesin ve nasıl bir müzik eğitimi aldın?

 

Albüm yapmaya 2004 yılında karar verdim ama aceleci davranmadım. Babam müzisyen olduğu için ana rahminde müzikle tanıştım. Müzik eğitiminin en büyük okulu olan sahneden mezun oldum. Bir şarkıcının eğer geçmişinde sahne yoksa temeli sağlam olmuyor. Ayrıca ortaokul dönemlerimde Melih Kibar Klavyeli Çalgılar Okulu'nu bitirdim. Sezen ve Ajda'nın vokal koçu Ozan Uğraşan'dan ise şan dersleri aldım.

Serhan Sokulgan

Sezen Aksu ile ne zamandan beri tanışıyorsun? "Kaderim" adlı şarkıyı okumak nerden aklına geldi?

Sezen Aksu ile "aşkı" tanıdığım gün tanıştım. Üzülmeye kalbim kırılmaya başladığı yıllardı sanırım, ilk deli çağlar, her şeyin temiz olduğu yıllar yani kendimle tanıştığım zamanlardan bu yana Sezen var kalbimde. "Kaderim", hani her şarkıcının okumak istediği bir şarkı vardır ve onu yorumlamak ister ya benim için öyle bir şarkıydı. Sahnede hep söylerdim ve bu ilk projemde söylemek bana nasip oldu, bu yüzden çok mutluyum ve Allah'a şükrediyorum.

Maxi single çıkarttın ve müzik camiasına iyi bir giriş yapmış oldun, albümünü ne zaman çıkartmayı planlıyorsun, hazırlıklar başladı mı?

Ben sürekli yerimde duramayan bir insanım, sürekli üretmek ve bir şeyler yapmak adına hayatım kurulu. İnsanlar single projelerine tek klip çekerken ben iki klip çektim, şimdi üçüncü klibi çekmeyi düşünüyorum. Ocak - Şubat gibi şarkılarımın hepsini kliplemiş olacağım kısmetse. Bir yandan albüm şarkılarımı şimdiden toparlamaya başladım hatta 5-6 tanesine karar verdim, iyi bir albüm olmasını istiyorum, yeni albümümün çıkması Eylül ayını bulur ama bir bakmışsınız yaza da yetişmiş kim bilir!

Yeni albümünde, bu kez yeni bir Sezen Aksu şarkısı okumayı düşünüyor musun? Başka kimlerle çalışacaksın?

Yaşam nasıl susuz ve oksijensiz dönmüyorsa sanırım bende öyleyim Sezen Aksu konusunda ve uğuruna çok inanıyorum. Tabi ki istiyorum yeniden Sezen şarkısı söylemeyi, kafamda bir iki şarkı var ve kısmet olursa onları okumayı planlıyorum.

Albüm çıkartmadan önce sanatçılara basın danışmanlığı yapıyordun, eskiden basın danışmanı olmanın albümünün tanıtımında avantajları oldu mu?

Açıkçası hem avantajı hem dezavantajı oldu Minecim. Sende yolun başından bu yana beni tanıyorsun, bu işe başlarken sen dahil herkes ne yaptığımı merak ediyordu. İnsanlar, albüm işimi benim için sadece geçici bir heyecan olarak sandılar ilk başta ama sonradan bir çok kişi bana inandı ve şaşırdı. Belki bu kadar iyi bir sesimin olduğunu düşünmüyorlardı ya da sahneye gelen arkadaşlarım bu kadar iyi bir performansla beni göreceklerini kestirememişlerdi. İşin mutfak kısmında, var olan bütün şeyleri bildiğimden bazı şeyler pratik oldu benim için ama dediğim gibi piyasadan olduğunuz zaman, sizi tanıdıkları zaman yolunuz biraz daha uzun ve zorlu oluyor.

Basın danışmanlığı dışında radyo programcılığı da yaptın, radyoyu özlüyor musun? Yeniden radyo programı yapmayı düşünüyor musun?

Müzik benim annem babam gibiyse radyo benim abim ablam gibi yani diğer parçam. Bu sektöre ilk başladığım gün sesimi milyonlara duyurduğum mecra radyo. On yedi yaşlarımda başlayan bu serüven bana çok önemli basamaklar atlattı. Radyo hep var hayatımda, yeni yılla beraber muhakkak bir program yapmak istiyorum.

"Bitti Ruhumun Gezmeleri" adlı şarkının klibinde radyo programcıları sana eşlik etti ve bu proje çok dikkat çekti, bu fikir nerden aklına geldi?

Aslında ben oturup stratejiler geliştiren bir adam değilim. Hayatı geldiği gibi yaşıyorum ve bir gün bu klipte arkadaşlarım olsun dedim, bir baktım arkadaşlarımın çoğu radyocu ve hepsi oldu klibimde yani radyocu olarak olmadılar aslında arkadaşlarım olarak yer aldılar ama olay bu yöne kaydı keyifli ve de güzel oldu.

AIDS Haftası için soyunarak poz verdin, bundan sonra da bu tür sosyal projelerde yer alacak mısın?

Her ne kadar bazı kişiler bu tür projeleri rant olarak kullansa da ben çocukluğumdan bu yana gücüm yettiğince olmaya çalışıyorum bazı projelerde. Vicdan ilahi bir takiptir, peşini bırakmaz insanın.

Eurovision şarkı yarışmasına Hadise katılacak, sence nasıl bir başarı elde edecek? Bu yarışmayı nasıl değerlendiriyorsun?

İlk duyduğum an "budur işte" dedim. Sertab Erener'den sonra verilmiş en doğru karardır, kutluyorum. Uzun yıllardan sonra ilk kez merak edip heyecanla bütün gelişmeleri takip edeceğim.

Tarzını ya da yorumunu beğendiğin isimler kimler? Müzik hayatına başlarken örnek aldığın bir sanatçı oldu mu?

Hakikaten örnek aldığım ya da öykündüğüm biri yok. Müzik olarak beni besleyen Sezen hep var hayatımda, Kenan Doğulu son yıllarda sürekli dinlediğim bir isim, onun sahne performansından, Ümit Sayın'ın naif ve özel üretkenliğinden, Ajda'nın ise muhteşem enerjisinden besleniyorum.

Son günlerde çıkan albümleri nasıl buluyorsun, keşke ben okusaydım dediğin bir şarkı var mı?

Öncelikle çıkan her projeye saygı duymak lazım, iyi ya da kötü dememek lazım, herkesin bir beğenisi var tercih eden bir kitle var, alır dinler yada almaz. Bizim ülkemizde başarı çok alkışlanmaz o yüzden göz önünde iş yapan bizlerin biraz daha işi zor ama şöyle de bir gerçek var, zamanında bir çok plak şirketi abuk subuk projelere para yatırdıkları için çoğu iflas etti kalanlar ise bir tutam tuzla kendilerini kavurmaya çalışıyorlar. O yüzden iyi projelerde çıkmaz oldu! Keşke ben şu şarkıyı okusaydım dediğim şarkı, sanırım benimde her zaman 1 numaram Tarkan'dan "Kış Güneşi" olmalı.

Müzik dışında ilgilendiğin, bizim bilmediğimiz bir yeteneğin ya da hobin var mı? Mesela; oyunculuk, dans, futbol...

Oyunculuk bana çok keyifli ve sempatik geliyor ama erken benim için çünkü müziğimin önüne geçmesini istemem. Zamanında bir çok kişi bu hatayı yaptı. Ama ilerde bir sitcomda olmak çok istiyorum. Onun dışında her insan gibi sinema, yürüyüş, seyahat ve yemek yapmak en çok keyif aldığım şeyler.