Menü
Mine Ayman: Albüm yorumu: Hande Yener - Hayrola
09 Nisan 2009 Perşembe - 18:54 GMT
Hande Yener

Hande Yener'in merakla beklenen albümü "Hayrola" Avrupa Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Hande Yener'in albüm fotoğrafları ve kartonet tasarımı çok iddialı, yeni imajını çok beğendim, kendine yakışan koyu kahverengi saçlara geri dönmüş, enteresan makyajıyla ve enteresan kıyafetleri ile çok seksi olmuş. Albümün isim şarkısı ve çıkış şarkısı olan "Hayrola" sözleriyle çok etkileyici; "Aşk nerdeysen çık dışarı, yok senden başka kralı"...

Özellikle yaz için ideal bir şarkı, en yakın zamanda hit olacağını ve dillerde dolaşacağını düşünüyorum ama hala "Romeo" adlı şarkısını geçebilecek bir şarkısı maalesef yok Hande Yener'in bu albümünde de. Albümdeki beste ve aranjeler yine Erol Temizel'e ait, şarkıların sözlerinin çoğunu Hande Yener yazmış. Albümün gizli hitinin "Deliler" adlı şarkı olduğunu düşünüyorum, sözleri o kadar özgür ki yakında bir çok kişi bu şarkıyı kendisine uygun görecek.

Artık Avrupa Müzik sanatçısı olan Hande Yener, yine bir Avrupa Müzik sanatçısı olan Teoman'ın desteğini aldı ve birlikte "Arsız" adlı şarkıyı söylediler. Teoman'ın sesi Hande Yener'in tarzına bence hiç uymamış, şarkıyı da çok fazla beğenmedim. Bu ara Teoman'ı Atiye ile yaptığı "Kal" adlı şarkının düetinde de dinliyoruz, üstelik bugünlerde kendi albümü "İnsanlık Halleri" de çıkıyor, böyle giderse sesi her yerden çıktığı için sıkılabiliriz Teoman'dan.

Aylin Aslım'ın sözlerini yazdığı "Siz" adlı şarkının hem müziği hem de sözleri çok güzel ve çok anlamlı. Hande Yener ile Ayşe Özyılmazel'in birlikte yazdıkları "Sarhoş Dünya" isimli bir şarkı var, "kolaysa iç beni benim için, sarhoş dünya"... birlikte güzel sözler yazmışlar. Albümün en ilginç şarkısı "Narsist" de çok keyifli, ilerleyen günlerde mutlaka fark edilecek bence. "Ok Yay" adlı şarkıyı Erol Temizel ile birlikte yazmış Hande Yener; bazen bazı aşklar için gereksiz yere harcanan zamanı, bir şeylerin düzelmesi için yapılan mücadelelerin hiçbir yere varmadığını ve artık o gereksiz aşktan vazgeçmek gerektiğini müthiş doğru sözlerle anlatıyor bu şarkı.

Albümdeki şarkıların nerdeyse hepsi hareketli ya da bol ritimli, dans şarkılarından oluşan bir albüm olmasına rağmen "Senden Uzak" adlı şarkı çok hüzünlü, müziği de sözleri de dikkatle dinlendiğinde can acıtıyor. "Ne Rüyası" adlı şarkıda Ali Seval rap tarzında eşlik etmiş Hande Yener'e, yani Hande Yener de rap modasına uymuş son albümünde. "Ne Rüyası", çok asi bir şarkı, sistemi çok güzel bir şekilde eleştirmiş, bu yüzden çok özel bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Bu şarkının da mutlaka albümde öne çıkan şarkılardan olacağını düşünüyorum, çünkü sözler çok çarpıcı; "İnsanlar robot gibi yalanlar kurmuş sanki, yürüyorlar ceset gibi ruhları alınmış sanki"... Hande Yener'i ve elektronik müziği seviyorsanız mutlaka arşivinizde olması gereken bir albüm, bir çok şarkı hit olmaya hazır durumda.

Hande Yener

HANDE YENER ŞARKILARI

1- HAYROLA Söz: Hande Yener Müzik: Erol Temizel
2- OK YAY Söz: Hande Yener & Erol Temizel Müzik: Erol Temizel
3- ARSIZ Söz : Hande Yener Müzik: Erol Temizel
4- DELİLER Söz: Hande Yener Müzik: Erol Temizel
5- SENDEN UZAKTA Söz: Hande Yener Müzik: Erol Temizel
6- NARSİST Söz. Hande Yener Müzik: Erol Temizel
7- NE RÜYASI Söz: Hande Yener & Ali Seval Müzik: Erol Temizel
8- SİZ Söz: Aylin Aslım Müzik: Erol Temizel
9- SARHOŞ DÜNYA Söz: Ayşe Özyılmazel & Hande Yener Müzik: Erol Temizel
10- EN UZUN GECE Söz: Hande Yener Müzik: Erol Temizel