Menü
Yeni Albüm : Doğa "Bir Hayat Daha Olmalı"
02 Kasım 2006 Perşembe - 23:48 GMT
Doğa

Türk pop müziğinin yeni isimlerinden Doğa'nın, 3 yılda hazırladığı ve kendi bestelerinden oluşan "Bir Hayat Daha Olmalı" isimli ilk albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Albümün repertuar çalışması 3 yıl sürdü. Bu süre zarfında 100'ün üzerinde şarkılar yazdı. Hep daha iyisi olsun diye uğraştı ve albüm bugünlere geldi. Albümün müzik direktörlüğünü Özgür Yedievli üstlendi, albümdeki 10 şarkı da Yedievli'nin aranjeleriyle süslendi.

Kıvanch K bir şarkıda düzenleme ve bir diğerinde de remix ile katkıda bulundu. 2005 sonbaharında kayıt aşaması başladı. Bu albümü yaparken şöyle bir strateji izlenildi; şarkılarda ne hissettilerse düzenleme ve prodüksüyonda da onu yaptılar. Şarkılar bazen buram buram çöl kokuyordu, Mısır'a gittiler keman kayıtları için. Bazen klasik kemanlar istiyordu şarkılar, o zaman da Viyana'ya gittiler. Hiçbir kurala uymadan sadece ne hissettiriyorsa, duygu ne ise onu yaptılar. Şarkıların sözlerinde ve duygularında yer alan isyan, sitem, aşk, terk ediliş, hayata tutunma yada kendine yaklaşma yolculuğu müziğe de yansıdı. O yüzden albümde pop-rock soundlu şarkılardan, Türk Müziği tınılarına, elektronik-pop çalışmalarına, Latin-pop tınılarından, klasik batı müziği orkestrası eşliğinde yorumlanan şarkılara kadar çok geniş bir yelpaze var. Ama bütün şarkılar da hep bir ağızdan "bir hayat daha var" ve artık DOĞA kendine daha fazla yaklaşmış olarak yeni bir hayata başlıyor.

Müzik soundu ortak değil ama duygular ortak, sadece şarkıların sunuldukları tabaklar değişiyor. Albümün kayıtları Viyana, Kahire ve İstanbul'da yapıldı. Mixler İstanbul İmaj Stüdyolarında Ulaş Ağce tarafından ve Erekli Tunç'da Özgür Yedievli tarafından tamamlandı. Mastering ise Londra Metropolis Stüdyolarında Stuart Hawkes tarafından yapıldı. Albümde 12 şarkı yer alıyor. Bunlardan 10 tanesi DOĞA'ya, 2 tanesi ise Özgür Yedievli'ye ait. Albüm SND Müzik Yapım etiketiyle çıktı.

Albümdeki "İsyanım Ol" şarkısına Mustafa Elibol tarafından klip çekildi. Klibin sanat danışmanı ünlü ressam Ertuğrul Ateş olup, klip de Sofya Opera Balesi dansçılarından Bulgaristanlı Irina Panova görev almıştır.

DOĞA ilk albümü "BİR HAYAT DAHA OLMALI" ile Türk Pop Müzik piyasasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.