Menü
Röportaj : Sibel Tüzün 20
21 Aralık 2011 Çarşamba - 15:14 GMT
Sibel Tüzün

1992 yılından beri dinleyicileriyle paylaştığı 70'i aşkın şarkıdan ve eğitimini aldığı, etkilendiği opera, caz, rock gibi farklı müzik tarzlarından seçtiği zengin repertuarıyla "Sibel Tüzün 20" konserlerine başlayan ve bu sezon müzik kariyerindeki 20. yılını kutlayan Sibel Tüzün yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı...

Sibel Tüzün

Son albümünüz "Saten" çıkalı uzun bir zaman olmasına rağmen, albümün promosyon dönemi hala sürüyor, bu albümünüzün başarısıyla ve uzun bir döneme yayılmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Çok sıcak ve samimiyetle karşıladınız "SATEN" albümünü ve içinde yer alan her şarkıyı. Karşılıklı özlemiştik de birbirimizi. Tıpkı "KIRMIZI" albümünde olduğu gibi dinlendikçe, söylendikçe daha da güzelleşiyor şarkılar. Biz de albümde yer alan her şarkımıza aynı değeri göstererek ve sizlerle kliplerini paylaşarak tadını çıkara çıkara yaşıyoruz "SATEN"i. Bir de sanırım şarkıların akustik düzenlemelere sahip olması zamansız kılıyor onları.

"Maalesef" adlı şarkınızın klibi ekranlarda, bu duygusal şarkıdan sonra sırada kliplenecek hangi şarkı var?

"Maalesef" sizin de söylediğiniz gibi albümün tek slow şarkısıydı. "SATEN"de yer alan 5 şarkıdan üçünü klipledik. Sırada "ÇOK" ve tabii ki "SATEN" var. Çekim ve montajlarına göre sıralamasına karar vereceğiz. Dinleyicilerimizin her iki şarkıyı da beklediklerini biliyorum. Çok yakında :)

Yeni albüm çalışmanıza ne zaman başlayacaksınız?

Şubat 2012 de stüdyo çalışmalarına başlamayı planlıyoruz.

22 Aralık akşamı sahnede, kariyerinizdeki 20.yılı kutlayacaksınız, nasıl bir performansla sahnede olacaksınız? Sonrasında konser programınız nasıl devam edecek?

Provalarda çok heyecan duyduk müzikal anlamda. Özellikle ilk albümlerimde yer alan şarkıları çalmak çok keyifli. Bazılarında 90'lar lezzetini korurken, bazı şarkılarda farklı aranjelere yöneldik. Paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Görsel çalışmalarımızda da geçmiş yıllara gitmek çok duygusallaştırıyor hepimizi. Sanırım uzun, güzel, duygusal ve çok eğlenceli bir gece bekliyor hepimizi. "Sibel Tüzün 20" ismiyle müsemma olarak 20 konserden oluşacak şekilde planlanıyor. 2012 yılı boyunca gerçekleşecek bu konserler.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Henüz piyasaya çıkmamış albümlerden Levent Yüksel'in albümünü bekliyorum, bir dinleyici olarak çok özledim onu. Burcu Güneş'in son çalışmasını çok beğendim. Benim de yer aldığım Ayhan Sicimoğlu'nun En Estambul albümü harika :)

Eurovision şarkı yarışmasına katılmış biri olarak, bu yarışma hakkında neler düşünüyorsunuz? Tekrar katılmak ister miydiniz?

ESC dünyanın en büyük müzik organizasyonu ve televizyon şovu. Çok yoğun çalışmalar sonucu ortaya çıkan bir organizasyon. Öncelikle bu yıl için bize yansımayan bir ön hazırlık yoksa TRT'nin çok geç kaldığını düşünüyorum. Bu yıl bu zaman darlığında gidecek ekibe de kolaylıklar diliyorum. Zaten zor, sorumluluğu yüksek ve komplike bir durum, bir de zamanla yarışmak onlar için daha da zorlaştırabilir her şeyi. Yorumcu olarak tekrar yer almayı düşünmüyorum.

Albümünüz dışında uğraştığınız başka projeleriniz var mı?

Farklı sahne projeleri ve prodüksiyonlarıyla uğraşıyorum. 2012'de sizlerle bazılarını paylaşabileceğiz umarım...