Menü
Röportaj : Emre Özdemir röportajı
28 Şubat 2012 Salı - 21:09 GMT
Emre Özdemir

Söz ve müzikleri kendisine ait on parçadan oluşan "YUM" albümünü Musicom etiketiyle yayınlayan Emre Özdemir, yazarımız Mine Ayman'la keyifli bir röportaj gerçekleştirdi ve albümü hakkında merak edilenleri anlattı: "Yum şarkısını yazdığım zaman, içimden dedim ki bir gün albümüm çıktığında ismi mutlaka YUM olacak ve oldu..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Emre Özdemir

13 - 14 yaşlarındayken abimin eve getirdiği gitar sayesinde müzikle uğraşmaya başladım. Önce gitar çalmayı öğrendim, daha sonra söz yazmaya ve beste yapmaya başladım. Lise yıllarından itibaren albüm yapma hayalim vardı. Üniversite yıllarına geldiğimde de bir çok şarkım elimde birikmişti ve üniversiteyi bitirince artık albüm hayalimi hayata geçirmeye karar vermiştim.

"Yum" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

Ozan Çolakoğlu ve Bahadır Tanrıvermiş ile Sarıev'de tanışmam sonucunda 4 ay gibi kısa bir sürede söz ve besteleri bana ait olan 10 şarkılık YUM albümümün stüdyo aşamasını tamamladık. Albumde, Ozan Çolakoğlu ve Bahadır Tanrıvermiş'in yanı sıra Ümit Sayın, Erdem Sökmen, Ercüment Vural, Ismail Soyberk, Göksun Çavdar, Barış Büyük ve Halil Karaduman gibi usta müzisyenlerle çalıştım.

Albümünün aynı zamanda isim şarkısı olan "Yum" nasıl ortaya çıktı, bir hikayesi var mı?

Yum şarkısını yazdığım zaman, içimden dedim ki bir gün albümüm çıktığında ismi mutlaka YUM olacak ve oldu. Ayrıca, Yum'un aranjesini Ozan Çolakoğlu yapsa ne muhteşem olur diye içimden düşündüm ve bu da gerçekleşti. Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum. Şarkının hikayesine gelince, Yum farklı 2 kişiye yazılmış tek bir aşk şarkısıdır...

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Albümün stüdyo aşaması 4 ay sürdü ama sonuçta, bu şarkıların meydana gelmesinde yaşanmış senelerin etkisi var. Küçük yaşlardan itibaren dinlemeye başladığım Kayahan, Sezen Aksu, Tarkan ve MFÖ gibi isimlerden özellikle çok etkilendim. Onların albümlerinde sergilediği akustik tarzdan uzaklaşmamaya özen gösterdim.

İlk klip "Yum" adlı şarkıya çekildi, peki ikinci klip hangi şarkıya gelecek?

İkinci klip için açıkçası biraz kararsızım. Klibi slow bir şarkıya çekmeye karar verirsek, "Yalanmış" ya da "Bu kalp senin" olacak bu şarkı. Hızlı bir şarkıda karar kılarsak, "Öbür dünya" veya "Yalansız Olsun" olabilir.

İlerleyen zamanlarda albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sence?

"Bu kalp senin" ve "Yalansız olsun" birer adım öndeler diye düşünüyorum.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Çok çabuk tüketilen, içinde az sayıda şarkı bulunan albümler yapılıyor son dönemlerde. Açıkçası benim pek beğendiğim ve tercih ettiğim bir durum değil bu. Bu nedenle, dolu dolu içinde müzik olan albümleri dinliyorum. Bunlara örnek olarak özellikle Sıla'yı gösterebilirim. Tarzını, şarkılarını çok beğeniyorum. Ayrıca, Halil Sezai'yi severek dinliyorum, şarkı sözlerini çok beğeniyorum. Bunun yanında, yıllardır hiç bıkmadan dinlediğim isimler var. Sezen Aksu, Kayahan, Tarkan, Levent Yüksel, Sertab Erener, MFÖ ve Ümit Sayın en çok sevdiklerim.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Can Bonomo sence nasıl bir başarı elde edecek?

Eurovision'da sadece müziğin ön planda olduğunu düşünmüyorum. Bu yarışmaya maalesef ağırlıklı olarak siyaset yön veriyor. Bu nedenle, müziğin öncelikte olduğu yarışmalar çok daha değerli benim için. Can Bonomo'nun Eurovision şarkısını dinledim ve bu yarışma çerçevesinde değerlendirince beğendim. Eğlenceli, keyifli bir şarkı olmuş. Tahminimce, ilk 5 şarkı içinde yer alacaktır. Kendisine başarılar diliyorum.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Yaz aylarında üniversite festivallerinde sahne almakla ilgili çalışmalarımız var. Ayrıca, yakın zamanda yeni kliple beraber nezih bir gece kulubünde bir dinleti gecesi yapmayı düşünüyoruz. Tarihi netleşince duyuracağız herkese.