Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Radyospor'da, Mikrofon Figen Civan'da...
12 Mart 2012 Pazartesi - 17:13 GMT
Figen Civan

Frekansımız Radyospor'da ve mikrofonumuz "Çoğu zaman gündemi belirliyoruz. Zaten Radyospor, spor dünyasında gündeme ışık tutan bir spor radyosu olma özelliğini taşıyor, birçok televizyon, radyo, gazete yani medya spor haberlerini bizden alıyor." diyen Figen Civan'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

Figen Civan

Yaklaşık 4 sene diyebilirim. İlk olarak haber programı yaparak başladım, o dönemde siyaset ve ekonomi gündemi üzerine yayınlar yapıyordum, bir taraftan da televizyon devam ediyordu ama televizyonda spor spikerliğine devam ediyordum. Daha önceden haber spikeri olduğumu bilenler ve sesimin radyoda da çok iyi gideceğini düşündükleri için bana bu teklif geldi.

Radyo Spor'da yaptığın spor programından bahseder misin? Bir bayan olarak sporla daha doğrusu futbolla ne zamandır bu kadar ilgilisin?

Futbolu çocuk yaşlarımdan beri keyifle izlerdim, maçlar bana inanılmaz bir keyif verirdi. Tabii ki o zamanlar böyle bir program yapacağım ölsem aklıma gelmezdi. Zaten bana ilk haber spikeri olmam teklif edildiğinde şiddetle karşı çıktım, beni ikna etmek için oldukça çaba sarfettiler. Sonunda birgün kendimi ekranın önünde buldum, şimdi tek keyif alarak yaptığım iş oldu. Radyo programlarımdan "Gündem"de adı üstünde gündemde o gün ne varsa onu işliyoruz, konunun muhataplarını yada konusunda uzman olan kişileri yayına telefonla bağlıyoruz, çoğu zaman da gündemi belirliyoruz. Zaten Radyospor, spor dünyasında gündeme ışık tutan bir spor radyosu olma özelliğini taşıyor, birçok televizyon, radyo, gazete yani medya spor haberlerini bizde alıyor. Figen civan ile Devler Ligi stüdyo konuklu bir program, yine gündemin nabzına göre spor yada sanat camiasından isimleri ağırlıyorum. Spor dünyasından kişilere daha çok özel yaşamlarını soruyorum, sanat camiasına da sporu...

Kaya Çilingiroğlu ile yaptığımız programda modaratörlük yapıyorum, yayına canlı telefon ile dinleyiciler katılabiliyor. Spor ile ilgili her şeyin konuşulabildiği bir program, üstelik Kaya Çilingiroğlu'nun tüm eleştirilere hiç çekinmeden cevap veren bir yapısı var. O'nun zekası karşısında eleştiri yapanlar daha sonra kendi kendilerine hayıflanıyorlar. İnanılmaz kıvrak bir zekaya sahip, hazır cevap olduğunu da belirtmek isterim.

Futbol dünyasından bir çok konuğu ağırladın programında, en eğlenceli ya da en zor konukların hangileriydi?

Figen Civan ile Devler Ligi'nin açılışını Ertem Şener ile yaptık, çok güzel bir enerjisi var Ertem'in. O enerjiyle yayınlarım devam ediyor, programda da çok eğlendik çok güldük ama genel olarak en zor konuğun Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı olduğunu söyleyebilirim çünkü ne sorsanız bir kusur buluyor ama kişilik olarak çok iyi bir insan, net ve duruşu olan biri.

Yaşadığın ilginç bir radyo anını anlatır mısın?

Bunu daha önce ki röportajlarımda da söylemiştim, Necati Ateş ve Fatih Tekke'yi başka kulube transfer ettim aklımca, o kulupte oynuyorlarmış gibi yorumladım, tabii dinleyici de beni uyardı, sonra hep birlikte güldük. Bazen olabiliyor böyle hatalar normal, bir de Ali Sami Yen stadının yıkıldığı dönem, yıkımı yapan firmanın sahibi bey programımıza bağlanmıştı; "Ali Sami Yen stadındaki malzeme kum gibiydi, bende bunu daha maçlara giderken biliyordum yıkılır falan diye de kapıya yakın yerde duruyordum ki çabuk kaçabileyim" dedi, tabii beni şoka soktu! Bende böyle bir kişiyi hayatta affetmem gerekeni söyledim, herhalde bir daha bana bağlanmaz bende almam zaten öyle birini bir daha yayına! Ama genel olarak radyoda yaşadığım en ilginç ve beni şoka sokan olay bana hazırladıkları sürpriz doğum günü partisiydi, üstelik canlı yayında! Yayında iddanameden bir bölüm okuyorum o sırada tak diye elektrik kesildi, düşünsenize haber olsa bir şekilde yorumla devam ederim ama hukuki bir yazı okuyorum ve masa kilitlendi, "Figen devam et" diyor yönetmen, bilgisayarın ışığı geldi aklıma onun altından okuyorum bir taraftanda iş ortağım İlke'in gelmesini bekliyorum ki konuyu değiştiricem en azından sohbet ederiz diyorum, kaldım stüdyoda tek başıma İlker bana "devam et ben telefon bağlamaya çalışıyorum" diyor! Tam o sırada bütün ekip ve arkadaşlarım stüdyoya girdi ellerinde pastayla, tam anlamıyla hem bir şok hemde büyük bir sürpriz oldu, meğer her şey bir oyunmuş.

Şu sıralar programında çalmaktan keyif aldığın sanatçılar hangileri?

Biz aslında çok fazla şarkı çalmıyoruz Radyospor'da ama ben hareketli bir parça ile açılış yapmanın insana iyi bir enerji saçtığını düşünüyorum, bu yüzden bazen yabancı bazen de yerli bir şarkıyla ile yayına başladığım oluyor, o an gündemde hangi şarkı varsa benim de sevdiğim genelde onu çalıyoruz.

Şu sıralar eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Şimdi çok şaşıracaksınız hatta bana deli diyeceksiniz ama herkesin bayıldığı ölüp bittiği Halil Sezai kesinlikle benim asla programımda çalamayacağım bir isim! Şarkıları söyleme şekli benim enerjimi tüketiyor, adete içim bayılıyor! Yok yok ben almayayım.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Kayahan'ın "365 Gün" şarkısı benim için çok özeldir çünkü bu şarkı piyasaya sürülmeden önce Kayahan'ın kızı Beste ile şarkıyı dinlemiştik ve çok sevmiştim. Üstelik bende şu anda o şarkının kimsede olmayan versiyonu var, Kayahan bu şarkıyı piyasaya daha farklı sözlerle çıkardı ama ben ilk halini daha çok beğendim.

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Öncelikle Ajda Pekkan sonra Funda Arar elbette devamında Rafet El Roman var.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Kime göre başarılı o tartışılır, mesela söylediğim gibi bir Halil Sezai başarılı mı? Evet ama bana hitap etmedi işte, oysa ki ben slow müzik dinlemeyi çok severim.

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Şu an için aklıma gelen bir sanatçının böyle bir şarkısı yok ama ben genelde öne çıkan değil arada sıkışan şarkıları nedense daha çok severim. Mesela benim en favori şarkım Yıldız Tilbe'nin albümünde "El Adamı" şarkısıydı, oysa bu şarkı zamanında diğer şarkılara göre albümde çok öne çıkmamıştı.

Sence, bu sene Eurovision şarkı yarışmasında Can Bonomo nasıl bir başarı elde edecek?

Eurovision'da rock grupları yada çocukların ilgisini çeken şarkıların kazanma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Can Bonomo'nun bu şarkısıyla bir beklentiye girmek hata olur.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Doğan Öncel, Berkay Acar, Meltem Sezenler, Cem Arslan, Bilgin Gökberk, Ceyhun Yılmaz, Duygu Çakır, bir de Best FM'den Arzu'nun kahkasını çok seviyorum.

Şu günlerde yapmayı planladığın başka projelerin var mı?

Evet projelerim ve hedeflerim var ve tamamen hepsine odaklandım, yavaş yavaş ilerlemeye de başladım, 2012'nin sonunda bir daha görüşelim.

KÜNYE

Radyo Adı: Radyospor
Program Adı: "Gündem","Figen Civan ile Devler Ligi", "Kaya Çilingiroğlu Modaratör"
Program Günleri:
FİGEN CİVAN İLE DEVLER LİGİ: Her pazartesi 11.30 - 12.30
KAYA ÇİLİNGİROĞLU: Her pazartesi 13.00 - 14.00
GÜNDEM : Hafta içi hergün 11.30 13.00 (Pazartesi hariç)
Burcu: OĞLAK
İletişim :
FACEBOOK : http://www.facebook.com/#!/figen.civan
TWİTTER: https://twitter.com/#!/figencivan1
WEB: www.figencivan.com

FİGEN CİVAN - RADYOSPOR 5

1- Rafet El Roman - Senden Sonra
2- Murat Dalkılıç - Yalan Dünya
3- Fettah Can - Boş Bardak
4- Gökhan Tepe - Yyalan Olur
5- Ajda Pekkan - Arada Sırada