Menü
Röportaj : Deniz: "Albümde işlenen ana tema ayrılık"
14 Mart 2012 Çarşamba - 16:34 GMT
Deniz

"İksir" isimli ilk albümü Badem grubunun solisti Mustafa Kemal Öztürk prodüktörlüğünde, Taşoda - Ellipsis etiketi ile müzik marketlerdeki yerini alan ve ilk klibini "Kederimi Bana Bırak" isimli şarkısına çeken Deniz, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "Hayatın herhangi bir yerinde gelişigüzel seslendirdiğimiz sözler uçucudur ancak şarkıların böyle bir yeteneği yoktur, yazıldığı yerde kalır, bu nedenle yayınlanmalıdır..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk ne zaman aldın?

Müziğe 5 yaşında mandolin çalarak başladım. Sahneye ilk olarak 6 yaşında, ilkokul 1.sınıfta okul müsameresinde babamın bestesini söylemek üzere çıktım, bir daha da inmedim. Yıllar ilerledikçe okul defterlerimde şiir izdihamları, yüreğimde ise aşk spazmları birikti. Baktım melodisiz olmuyor; içime dert oluyor yüreğinin dehlizlerine kadar suskunluk, beste de yapmaya başladım. En sonunda "hayatın herhangi bir yerinde gelişigüzel seslendirdiğimiz sözler uçucudur ancak şarkıların böyle bir yeteneği yoktur, yazıldığı yerde kalır, bu nedenle yayınlanmalıdır" diye düşünerek albüm yapmaya karar verdim.

"İksir" adlı ilk albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu isim nasıl ortaya çıktı?

Deniz

İksir albümü için 1 yılı aşkın bir süredir çalıştım. İksir, çocuk masallarından hatırlayacağımız insanları aşık eden ya da canlılık katan büyülü sıvı. Tek başına kelime olarak da bana oldukça şiirsel geldi. Aşkın büyüsüne ve insanın ruhuna can kattığına inandığım için "İksir" adında bir şarkı da yaptım. Şarkılarımı dinleyenlerin ruhuna haz vereceğine inandığım ve pozitif bir imgeleme yapabilmek için de albümümün ismini İksir koymaya karar verdim.

İlk albümünde kimlerle çalıştın? Albüm yapmaya karar verdiğinde en çok seni kim destekledi?

Şarkılarımı aynı zamanda Badem grubunun solisti olan arkadaşım Mustafa Kemal Öztürk'e dinlettiğimde kendisi bu şarkıları bir albümde toplama konusunda beni oldukça yüreklendirdi, motive etti. nun cesaretlendirmesi sonucunda çıktığım bu yolda kendisi aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü üstlendi ve aranjör olarak da albümüme katkıda bulundu. Şarkıların düzenlemelerinde ayrıca Gece Yolcuları grubundan Umut Yıldız ve ben de yer aldık. Albümün vokal koçluğunu Emre Yücelen üstlendi. Ayrıca Badem grubundan Doğaç Başaran ve Emre Yıldız; mixing ve mastering konusunda ise Arda Ertem'le çalıştım. Özetle; genç ve oldukça yetenekli müzisyenler albümüme destek verdiler.

Albümündeki şarkılar ağırlıklı olarak sana ait, bu şarkılar ne zaman ortaya çıktı ve hikayeleri var mı?

Albümde 10 tane şarkı yer almakta.Bu şarkılardan 8'inin sözü ve müziği bana ait. Diğer 2 şarkının sözü ve müziği Badem grubunun solisti aynı zamanda prodüktörüm Mustafa Kemal Öztürk'e ait.

Şarkıların kimisi oldukça yeni, kimisi ise dimağımın naftalin kokan bir yerlerinde saklanmıştı.

Her ne kadar albüm 7 tane hareketli şarkı ve oldukça enerjik ritimleri içermekle birlikte; albümde işlenen ana temanın ayrılık olduğunu söyleyebilirim. Uzaklara giden ve asla geri dönmeyeceğini bildiği sevgiliyi; hala bir umutla, kalbindeki liseli filizleriyle bekleyen bir genç delikanlının gözünden aşkı ve ayrılığın ruhtaki ağırlığını anlatmaya çalıştım. Albümde yer alan şarkıları, bu duyguyu taşıyan şarkılarım arasından oluşturdum. Bu duyguyu taşımayan şarkılara albümde yer vermedim.

İlk klip "Kederimi Bana Bırak" adlı şarkıya geldi ve klip yurtdışında çekildi, klip hikayeni anlatır mısın?

Klibimizi Raşit Algül yönetmenliğinde, Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde 3 günlük bir çalışma sonucunda çektik. "Kederimi Bana Bırak" albümün temasını en iyi ifade ettiğini düşündüğüm şarkılardan biriydi. Buna ek olarak çevremdeki dinleyicilerin de çıkış için bu şarkıyı işaret etmesiyle birlikte; bu şarkıya klip çekmeye karar verdik. Sahip olduğu dokunun şarkıdaki hüznü ve buğuyu çok iyi ifade edeceğini hissettiğim için klibi Dubrovnik'te çekmek istedim. Klipte yolları ayrılmış ve bir türlü kesişmeyen ama birbirini hala seven iki sevgilinin hikayesini Dubrovnik'in 19.yüzyıldan kalma sokaklarında ve buram buram romantizm kokan Dubrovnik Kalesi'nde anlatmaya çalıştık. Umarım izleyiciler de beğenmiştir.

ikinci klip için hangi şarkıların öne çıkacağını düşünüyorsun?

Aslında albümdeki diğer 9 şarkının da klibi olmayı hak ettiklerini düşünüyorum. Bu nedenle web sitemden, Twitter ve Facebook sayfalarımdan bu konuda dinleyicilerin 2.klip olacak şarkıyı oylarıyla seçmelerini istiyorum. Hislerim Sebebimi Ver, Ayrılık Gözyaşı, Paylaşır Mısın Benimle ve İksir arasında bir yarış yaşanacağı yönünde.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Teknoloji gelişip hayalgücü sınırları birbir aşıldıkça, teknolojiyle harmanlanan müziğin de sürekli kendini yenilediğini ve daha iyi soundların yakalandığını düşünüyorum. Bu nedenle son dönemde yapılan albümleri oldukça beğeniyor ve yakından takip etmeye çalışıyorum. Özellikle genç müzisyenlerin sektöre ayrı ve özgün bir renk getirdiklerine inanıyorum. 2012'de Model ve Seksendört'ün albümlerini oldukça başarılı buldum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence bu sene yarışacak olan Can Bonomo nasıl bir başarı elde edecek?

Her ne kadar müzik otoriteleri Eurovision şarkı yarışmasının ciddiyetini sorgulasa da, Eurovision'ın yeni dönem müzik yapılış şekli konusunda yönlendirici olduğuna inanıyor ve bu nedenle Eurovision'daki soundu oldukça önemsiyorum. Bunun yanısıra Eurovision'da müzikle sahne sanatlarının en iyi kareografilerini de izleme şansı buluyoruz. Bu başarılı orkestrasyon da şarkıların aynı zamanda görsel olarak en iyi şekilde ifade etmesi gereken biz müzisyenlere yaratıcı fikirler sunuyor.

Can Bonomo'nun motiflerimizle bezenmiş ancak oldukça modern ve farklı soundunun bu sene ülkemize ilk 3 dereceden birini kazandıracağına inanıyor ve kendisine bol şans diliyorum.

Albümün dışında uğraştığın başka projelerin var mı?

Yıllardır yazdığım şiirleri bir kitapta toplamaya karar verdim. Şu anda bu konuda çalışıyorum. Bunun yanısıra bilgisayar mühendisiyim ve mesleğimle ilgili güncel yazılım teknolojilerini takip etmeye çalışıyorum.