Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Show Radyo'da, Mikrofon Serdar Sağlam'da...
06 Nisan 2012 Cuma - 13:51 GMT
Serdar Sağlam

Frekansımız Show Radyo'da ve mikrofonumuz "Benim yayın politikam da her zaman pozitif enerji saçmak var. Seçtiğimiz şarkılar da bu yönde oluyor. Genelde hareketli ve mutluluk enjekte eden parçaları çalmaya özen gösteriyoruz." diyen Serdar Sağlam'da...

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

Radyoculuğa 2000 yılında Bursa'da başladım diyebilirim. Öncesinde işi öğrenmek adına gidip geldiğim öğrencilik yıllarımı saymıyorum. Bir okul gezisinde tanıdım radyoyu ve ilk bakışta aşk dediklerini ilk olarak bununla yaşadım. İlk aşamada sadece Pazartesi ve Cuma günleri yayınlara konuk olarak katılmama izin verirlerdi. Düzgün konuşmaya çalışırken unuttuğum cümleler hep aklıma gelip güldürür beni. Geçen yılların ardından şimdi ki gibi kıymetli saatler olmasa da hafta sonu akşam saatlerinde yayın yapmaya hak kazanmıştım. Ardından hafta içi yayınlar, İstanbul maceram ve şimdi ki yerimdeyim. Uzun bir süreç gerekti bunun için ama hedeflerime ulaştım.

Her sabah Show Radyo'da yayındasın, yaptığın programdan bahseder misin?

Yaklaşık 4 - 5 yıldır sabah yayıncılığı yapıyorum. Bu dönemde tarzımı oturtup sanırım ben bir format yayıncısıyım dedim. Çaldığım şarkılar hakkında konuşmayı seviyorum. Şarkı da kimin emeği geçmiş yada kimin imzası var hepsini aktarmayı hedef aldım. Hedeflediğim yayını son 1 yıldır yapıyordum ancak ekiple birlikte aldığımız bir kararla artık iki kişi yayındayız. Sevgili arkadaşım Ezgi Çetinkaya ile yaklaşık 3 aydır "SABAHÇILAR" adı altında bir program yapıyoruz. Gündemde öne çıkan haber ve olayları aktarıyoruz, ayrıca kayda değer konuları yayına taşıyoruz. İkili olmak zor ama üstesinden geldiğinizde tadına doyum olmuyor.

Serdar Sağlam

Yaşadığın ilginç bir radyo anını anlatır mısın?

Bursa'da yayın yaptığım dönemlerde Bursa Spor ve Beşiktaş maçının olduğu bir günde yayındaydım. Bu iki takımın birbirlerine olan kızgınlığı o dönemlerde daha da çoktu. Çalıştığım radyo binası stadyuma çok yakındı ve bu tarz bölgelerde herkes her şeyin yerini bilir. Bir Beşiktaş'lı olarak yayında kendimi tutamadım ve takımımı öven bir kaç cümle kurdum. Sözüm yani daha anonsum bitmeden radyo binasının önünde bir kalabalık belirdi. Radyo sahibinin saygınlığı ve büyük çabaları ile kalabalık zorda olsa dağıtıldı ancak ben o gün korkudan radyoda uyudum. Tarafsızlık ilkesini ilk o gün öğrendim :)

Şu sıralar programında çalmaktan keyif aldığın sanatçılar hangileri?

Benim yayın politikam da her zaman pozitif enerji saçmak var. Seçtiğimiz şarkılar da bu yönde oluyor. Genelde hareketli ve mutluluk enjekte eden parçaları çalmaya özen gösteriyoruz. Özellikle çalmaktan keyif aldığım isimler; Hadise, Murat Boz, Ferhat Göçer, Özgün, Ozan Doğulu, Fettah Can, Hande Yener. Dahası da var tabi ama ilk sırada yer alan isimler bunlar.

Şu sıralar eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Programımda asla kendi zevkime göre şarkı ekleyip çıkartmam, herkese hitap edebilmeye özen gösteririm. Fakat çalmaktan keyif almadığım bir isim var, oda Halil Sezai. Tarzı da tavırları da pek hoşuma gitmedi. Son zamanlarda hızlı yükselişin verdiği öz güvenle menajeri tarafından halkın yada kurumların layık gördüğü ödül törenleri gibi organizasyonlara katılmayacağını açıklaması dikkatleri daha da çok üzerine çekti. Sanatçılık geçmişi olan biri, hakkında yapılan espiri ve eleştirileri bu kadar büyüterek takipçilerine mâl etmesi beni daha da uzaklaştırdı açıkçası.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Yıllardır hafızamdan çıkmayan bir şarkı var, ne kadar özel olduğu tartışılır ama benim parçam "Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı" yani VEGA :)

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Ozan Doğulu - 130 BPM Allegro, İskender Paydaş - Zamansız Şarkılar, Mustafa Ceceli - Es, Fettah Can - Aklımda Kalanlar

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Aklıma ilk gelen "Işın Karaca - Arabesque II, İzel - Aşk En Büyüktür Her zaman" bu iki albüm.

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Evet oldu ve çalmaya başladık yani keşfedildi bile; Hadise - Mesajımı Almıştır O :)

Sence, bu sene Eurovision şarkı yarışmasında Can Bonomo nasıl bir başarı elde edecek?

Can Bonomo hepimiz için sürpriz oldu. Eurovision şarkımızı ilk dinlediğimde "işte bu!" diyemedim ancak "Love Me Back" tekrar tekrar dinlenildiğinde daha keyifli gelmeye başlıyor. Tek endişe ettiğim şeyse; Eurovision gününde ya herkes benim gibi düşünürde ilk dinlenildiğinde şarkının kalitesini anlamazsa ? Her şeye rağmen desteğim tam ve inancım sonsuz. Bence ilk 3 arasında olacağız.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Yayın saatimden sonra pek fazla radyo dinleme şansım olmuyor. Ulusal radyolarda çalışan tüm programcı arkadaşların belli bir kritere sahip olduklarını düşünüyorum. Eskiden kimdi diye sorsaydınız kesin MUZO derdim :)

Şu günlerde yapmayı planladığın başka projelerin var mı?

Aslında uzun zamandır radyoculuğun dışında yaptığım farklı bir iş var. Adını yeni koyduğum bir proje; Gizli Medya İnternet Danışmanlığı. Adından da anlaşıldığı gibi internet danışmanlığı yaptığımız bir ajansım var. Proje sahibi benim, güzel enerji dolu bir ekibimiz var. Müzik sektöründe de bir çok isimle çalışmalar yapmaya başladık. İnternet her zaman benim hayatımda vardı. Bunu son 5 yıldır geliştirip iş haline getirdim. Sanırım radyocu olmasaydım kesin bu işi yapardım diyebilirim.

Son günlerde en sevdiğin 5 şarkıyı sıralar mısın?

HADİSE - MESAJIMI ALMIŞTIR O
FERHA GÖÇER - AYRILSAK ÖLÜRÜZ BİZ
MUSTAFA CECELİ - ES
FETTAH CAN - BOŞ BARDAK
ENBE - SENDEN KIYMETLİ Mİ ?

KÜNYE

İsim : Serdar Sağlam
Radyo Adı : SHOW RADYO
Program Adı : Sabahçılar
Program Günleri : Hafta içi her gün
Program Saatleri : 07:00 - 10:00
Burcu : Oğlak
İletişim : serdar@showradyo.com.tr / www.serdarsaglam.com