Menü
Yeni Albüm : "Dinar Bandosu"ndan yeni albüm!
12 Mart 2014 Çarşamba - 11:43 GMT
Dinar Bandosu

Adını Ece Ayhan'ın "Dinar Bandosu" hayalinden alan grup, dört yıllık aranın ardından yayınladıkları ve kendileriyle aynı adı taşıyan yeni albümlerini bilenler ve bilmeyenlerle buluşturuyor! Sony Music etiketiyle piyasaya sürülen "Dinar Bandosu" albümü Eylül - Aralık 2013 tarihleri arasında Serhat Ersöz prodüktörlüğünde Cihangir Müzik Evi'nde kaydedildi. İlk iki albümde Murat Ertel ve Gogol Bordello'yu konuk eden gruba, bu albümde Serhat Ersöz klavyesiyle eşlik etti.

Bir İstanbul psychedelic (saykodelik) rock grubu olan Dinar Bandosu, Türk yeraltı karşı-kültür müziğinin 70'li yıllarda belirginleşen ve 90'lı yıllarda ikinci dalga olarak karşımıza çıkan geleneğini miras almış ve evrensel boyutta geleceğe taşımayı hedeflemiştir. 2003 yılında kurulan Dinar Bandosu'nun aynı yıl Pink Floyd eski üyesi Syd Barrett için hayran kitlesinin hazırladığı "Have You Got It Yet?" isimli toplama albümde "Interstellar Vegetable Man" isimli şarkısı yer almıştır. Grubun diskografisinde 2007 çıkışlı "Saykodelikdeşik", 2010 çıkışlı "Aya da Gidelim Osman" ve 2014 çıkışlı "Dinar Bandosu" adlı üç stüdyo albümü bulunmaktadır. "Saykodelikdeşik" sonrasında yurt içinde çeşitli önemli müzik festivalleri ve diğer kültür-sanat festivalleri ile televizyon, gazete ve dergilerde boy gösteren grup; "Aya da Gidelim Osman" albümü ile birlikte İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri ve Lyon'da gerçekleşen Türk-Fransız dostluk yılı etkinlikleri kapsamında yurtdışına açılmıştır.

Üçüncü albüm, Dinar Bandosu'nun dinleyenlerinden uzak kaldığı dört yıl içinde dünyada ve Türkiye'de gelişen olaylar ve kavramlar karşısındaki çıkarımlarını diğer albümlerine göre daha oturaklı edebî bir dil ve müzikal derinlikle ele aldığı, ayrıca müzikal köklerine modern erimlerle uzanan bir sanat gölgesi altına girdiği albüm niteliğindedir. Dinar Bandosu ilerleyen günlerde festivaller ve yurtdışı sahnelerinde de yer alacaktır.

"Selâmsız Bandosu" filmine konusunu veren Dinar Bandosu'nda olduğu gibi bizim Dinar Bandosu da klasik batı müziğini kendi havasında çalar! Asi, ehlîleştirilemeyen ve bağımsız bir sanat çetesi olan Dinar Bandosu aşağıdaki beşliden oluşmaktadır:

Asaf Zeki YÜKSEL: Trompet, saksafon, ney, futujara, didgeridoo, theremin, analog sythesizer, chaospad
Yılma KARATUNA: Vurmalı çalgılar
Ali Asaf SARICA: Vokal
Erdem AYDAŞ: Bas gitar, rhodes
Douglas VEGAS: Elektrik gitar, sitar, sythesizer, piyano

Albümde Serhat Ersöz klavyesi ile üç parçaya, grubun tonmaisterliğini de yürüten Mustafa Sarıoğlu ise Dinar Bandosu'nun geleneksel Kara Murat Korosu'na katılarak iki parçaya eşlik etmiştir. Dinar Bandosu'na ait daha detaylı bilgiye www.dinarbandosu.com adresinden ulaşılabilir.