Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Radyo Spor'da ve Mikrofon Doğan Öncel'de...
17 Temmuz 2015 Cuma - 02:02 GMT
Doğan Öncel

Mikrofon Kimde? Frekansımız Radyo Spor'da ve mikrofonumuz Doğan Öncel'de: "Spor radyosunda yayın yapmak çok daha zor, spor varsa işin içinde fanatizm de var demektir. Sanatçısını eleştirdiğinde hayranın verdiği tepkiyle takım taraftarı arasındaki fark çoooook fazla..."

Ne zamandan beri radyo programı yapıyorsun? Radyoculuğa nasıl başladın?

1992 yılında özel radyoların kurulmasıyla başladım. Disco Dj olduğum için teknik anlamda olaya hakimdim ve ağzı laf yapan biri olduğum için beni istediler, bende tereddütsüz kabul ettim ve asla pişman olmadım.

Yıllarca müzik radyolarında program yaptın, şimdi spor radyosunda program yapmak daha mı kolay yoksa daha mı zor?

Yıllarca müzik radyolarına yayın yapmaya çalıştık aslında, ben herhalde aynı bünyede en fazla yayın koordinatörü değiştirmiş ve ekipten ayrılmayan tek radyocuyum; 3 genel müdür, 7 yayın koordinatörüyle çalıştım :) aslında onlar benimle çalıştı, hepsi tanınmış, işini iyi yapıp radyo dinlenme olayını(reyting) çözemeden ayrıldı, hepsi radyonun kimyasını bozarak gitti ve her yeni gelen bir öncekinin ne kadar yanlış yaptığını söyledi :) Sonuçta radyoculuk bitti, yaşasın MÜZİK. Spor radyosunda yayın yapmak güzel, ne süre ne de konu olarak bir kısıtlama yok. Bir programda 1 saat 15 dakika ara vermeden konuşmuşum meselâ, her radyocuya nasip olmaz. Spor radyosunda yayın yapmak çok daha zor, spor varsa işin içinde fanatizm de var demektir. Sanatçısını eleştirdiğinde hayranın verdiği tepkiyle takım taraftarı arasındaki fark çoooook fazla ;)

Doğan Öncel

Radyo Spor'da yaptığın programından bahseder misin, spor ve mizah bir arada nasıl oluyor? 

Bir kere son dönemde iş bulamayan radyo programcısı oldu! Boş konuşan, güncel konuları bilgisizce eleştirmeye çalışan, her konuşmadan hatta merhaba derken bile kahkaha efekti kullanan arkadaşlar az ilerde oynasın azıcık, Y ve Z nesilleri daha kaliteli işler arıyor. Hala X kuşağının meyvelerini topluyorlar. Kimse eleştiriyi kabul etmiyor hayatında,  hele hele tuttuğu takıma asla laf söyletmiyor ben çok şükür her takım ve yönetici hakkında hatta kendi patronumu ve yöneticimi bile eleştiriyorum ee bu da onların hem olgunluğu hem de büyüklüğü oluyor.

Takım tutuyor musun ve tuttuğun takımı yayında söylüyor musun? Tuttuğun takımı esprilerinde ya da anonslarında kayırdığın oluyor mu?

Beşiktaşlıyım ve bunu herkes biliyor ve insan sevdiğini daha bir farklı eleştiriyor...

Yaşadığın ilginç yada komik bir radyo anını anlatır mısın?

Yerel radyoda yayın yaparken yayın kesilmiş ama bana söylememişler, bende kendi kendime  bir saat yayın yaptım ;)

Şu sıralar programında çalmaktan keyif aldığın sanatçılar hangileri?

Müzik ayrımı yapmıyorum hatta çok fazla yer verilmeyen Türk Halk Müziği çalıyorum Neşet Ertaş, Kubat, Orhan Hakalmaz, Zara gibi sanatçılara yer veriyorum. Dinleyici kitlemin %95’i erkek olunca ve taksi, minibüs, metrobüs şoförleri, güvenlik görevlileri, gece çalışan emekçiler ağırlıklı olarak Orhan, Müslüm ve Ferdi Babaları seviyor ;)

Şu sıralar eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Kimsenin emeğine saygısızlık etmeyeyim, beğenmiyorsam çalmıyorum zaten...

Senin için en özel şarkı hangisi?

Özel ise gizlidir ;) 

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Son çıkan albümleri inceledikçe 10 - 12 şarkıdan sadece bir iki tanesini tanıyoruz ee bir de sürpriz çıksa 9 tanesi tanınmadan ölüyor maalesef yani yeni albümler evladiyelik değil eskisi gibi şimdikiler dönemlik şarkılar beğenmiyor, eğleniyoruz sonrada unutuyoruz yani anlayacağın şimdiki şarkılar eğlenilecek, evlenilecek değil ;)

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Ooooo çok fazla ayıp olur iki tane söylerim unuttuğum 10 tanesi sevinir :)

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Yok gerçekten şarkı güzelse insanlar albümün en sonuna da koysalar onu bulur. Bizim zamanımızda (90'lar) öylemiydi? Biz buldukça şarkılar popüler oluyordu, e o zaman radyoculuk vardı.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Herkes iyi maşallah kalmadı zaten kimse bütün stajyerler iyi bence herkes radyocu artık... 

Şu günlerde yapmayı planladığın başka projelerin var mı?

Nazara inanırım ;)

KÜNYE

Radyo Adı: Radyo Spor
Program Adı: Doğan'ın Kanunları
Program Günleri: Hafta İçi Her Gün
Program Saatleri: 22:00 - 00:00
Burcu: Boğa, Yükselen Boğa, Ay Burcu Boğa 

DOĞAN ÖNCEL – FAVORİ 5

1- Ferhat Göçer - Yıllarım Gitti
2- Yalın - Benim Ki
3- Deniz Seki - Hayat İki Bilet
4- Simge - Miş Miş
5- Hoppi reklam müziği :)