Menü
Yeni Albüm : Gökalp Baykal "Yağmuru Beklerken"
01 Mayıs 2007 Salı - 00:21 GMT
Gökalp Baykal

Birbirinden farklı kadrolarla, farklı zamanlarda yazılmış hatta farklı stüdyolarda kaydedilmiş bir ikili albüm. Yazılması yirmi yıldan fazla bir süreye yayılmış ve büyük kısmı daha önceki albümlerde kendine yer bulamamış yirmi yedi şarkı... Yıllar önce tek gitar ve armonika ile başlayıp şimdi grup eşliğiyle sonuçlanan şarkılar...

"Yağmuru Beklerken" albümü biri akustik diğeri elektrik olmak üzere iki CD'den oluşuyor. Gökalp Baykal'ın müzik kariyerinin iki değişik yüzü ilk kez bu kadar ayrımlı bir şekilde, iki CD'ye yayılmış olarak bir arada.

Bir kısmı Gökalp Baykal'ın yakın dönem yazdığı, bir kısmı ise müziğe ilk başladığı yıllardan günümüze gelen ve stüdyo kaydı bulunmayan şarkılar. 20 küsür yıla yayılmış bir üretim sürecinden kopup gelen tam 27 şarkı.

İki kadro, İki Sound, Tek Albüm

Albümün kadrosunda Şuayip Yeltan, Cenk Tarhan, Sabih Cangil, Ercüment Ateş, Koray Özsoy, Safa Yalbaz, Özgür Ayabakan, Erbatur Çavuşoğlu, Cenk Sarkuş ve Arzu Görücü bulunuyor.

Gökalp Baykal alışılageldik vokal, gitar ve armonika dışında bu kez klavyeli çalgılar ve mandolin de çalıyor.

Albümün hediyesi ise Gökalp Baykal'ın Zardanadam grubu ile kaydettiği "Sevgililer Günü" ve "Bir İş Bir Eş". Bu şarkılar 2004 yılında single olarak kısıtlı sayıda basılmıştı.

Albümdeki söz, müzik ve düzenlemelerin büyük çoğunluğu albümün prodüksiyonunu da üstlenen Gökalp Baykal’a ait. Albümde ayrıca Sabih Cangil'in "Same Days" adlı İngilizce şarkısının Türkçe sözlü "cover"ı "Bir Kadeh Sonra" da yer alıyor.

AKUSTİK & ELEKTRİK

İki CD'den oluşan albümün iki farklı tınısı var. Akustik sette Gökalp Baykal İspanyol gitar, ut, bas gitar, flüt, mandolin, armonika şeklinde bir enstrumantasyonu tercih ederken sıra Elektrik sete geldiğinde olabildiğince Rock'n'Roll!

Albümde, "Taş Kalmadan" ve "Hiç Kimseyi" akustik ve elektrik yorumları ile her iki sette de yer alıyor.