Menü
Yeni Single : İsmail Karayün'den Soner Arıca Coverı: "Sen Türküler Söyle"
28 Mayıs 2022 Cumartesi - 13:10 GMT
İsmail Karayün

Söz ve müziği Soner Arıca'ya ait olan ve Arıca'nın 1992 yılında yayımlamış olduğu "Bir Umut" isimli ilk albümünde yer alan "Sen Türküler Söyle" isimli şarkısı İsmail Karayün tarafından yeniden yorumlandı.

Şarkının düzenlemesi Gürkan Çakıcı imzası taşırken, düzenleme aşamasında özellikle balaban/duduk ve yaylı tambur gibi kendine has tınılara sahip enstrümanlara yer verildi.

Karayün şarkıyı şu sözlerle anlattı:

"90'lı yıllarda üretilen Türkçe pop müzik şarkıları, bulunduğu döneme damga vururken, bizim evde de hemen hemen her albüme ait kasetler alınır, dinlenir ve uzun yolculuklar yapılırdı. 'Sen Türküler Söyle' benim bu döneme ait hatırladığım, hissettiğim, çocukluğuma gittiğim ve Soner Arıca'yı tanıdığım en özel şarkılardan birisi. Bir gün vokal ve gitar olarak şarkıyı kaydedip Soner Arıca'ya gönderdim ve eğer izni olursa şarkıyı okuyup yayınlamak istediğimi belirttim. Kendisi de kaydın duygusundan çok etkilendiğini söyleyerek bana bu izni verdi ki, geçmişten uzanan bir elin bir anda tüm kollarınızı sarması kadar sıcak bir andı bu. Sevgili Gürkan Çakıcı ile hemen şarkıyı düzenlemeye başladık. Enstrümanları ve bunları icra edecek kişileri birlikte seçtik. Kayıtların bir kısmı bulunduğum şehir Antalya'da, diğer bir kısmı ise İstanbul'da yapıldı. Kapak fotoğrafı ise Kadri Karahan imzası taşımaktadır. Onun gözü, yüreği ve müzik yolculuğumdaki yeri hep çok başka. Bu şarkı tüm dostlukların kavşak noktası benim için. 'Sen Türküler Söyle', benim 90'lar Türkçe pop müziğine olan sevgime olan bir armağanım, çocukluğumu yeniden hatırlayışım ve müziğin o güzel, nitelikli zamanlarına bir dokunuşum olsun. Bolca dinlensin, paylaşılsın ve sevilsin. Sevgimle ve hep müzikle."

İsmail Karayün Hakkında:

Müzisyen 1986 yılında İstanbul'da doğdu. Lise yıllarından itibaren müzikle ilgilendi ve müziğe gitar çalarak başladı. Okul ve belediyelerin çeşitli korolarında yer alan şarkıcı, 2017 yılında iki şarkıdan oluşan çalışması "Gece Şarkıları" ile müzik dünyasındaki ilk profesyonel adımını attı.

2019 yılında ilk uzun albümü için stüdyo çalışmalarına başlayan müzisyen, "İnsan İnsanın Kılıcı" isimli on şarkılık albümünü tamamladı.

2021 yılında babasına ithaf ettiği "Olduğun Yerler Uzak mı?" isimli single çalışması ile yeniden dinleyicilerine seslenen müzisyen aynı sene müzisyenlere destek amaçlı bir araya gelinen "Olta" projesi için "Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok" isimli türküyü yorumladı. Yeni çalışması ile birlikte yeniden sahnelere de dönen müzisyen aynı zamanda akademisyen olarak da hayatına devam ediyor.

İsmail Karayün - Sen Türküler Söyle YouTube