Kehribar “Deli Kız”

Kehribar grubu Geleneksel Türk Müziği’nin naif ve sakin ezgilerini, günümüz modern ezgileriyle birleştirerek özgün bir tarz sunmayı hedefleyerek 2022 yılında kurulmuştur. Solist Evrim Tan, kanun sanatçısı Anıl Yıldırım ve ud sanatçısı Ahmet Ziya Pürnek’ten oluşan grubun konser ve dinletilerde, konsepte uygun olarak klasik gitar, ney, klasik kemençe gibi Türk ve Batı müziğinin farklı enstrümanları da gruba dâhil olmaktadır. Kehribar, dinleyicilerine yüksek sesli karmaşadan uzaklaşıp sakinleşebilecekleri naif bir müzikal kaçış sunuyor.

“Deli Kız” bir kadının sevincini, hüznünü, içinde kopan fırtınaları ve iklimler gibi değişen duygularını sakin bir dille anlatıyor. Besteci ve söz yazarı Evrim Tan “Şarkı öncelikle sakin bir ezgi ile gün yüzüne çıkarken; ezgi peşi sıra sözleri dile döktü.” diyor.

Şarkının müzik yönetmenliğini ve düzenlemesini değerli sanatçı Özkan Yavaş yaptı. Bu şarkıya gitar nüanslarıyla kendi duygusunu ekleyen Orhan Ölmez de, stüdyo aşamasında eşlik etti. Klibin yönetmenliğini usta isim Turgay Ceylaner üstlenmiş olup, klip Ayvalık Cunda Adası’nın güzel atmosferinde çekildi.

Grubun adı doğanın içinde barındırdığı eski ve derin anlamların yanı sıra, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan “Kehribar” taşının mistik etkisini çağrıştırıyor. Bu isim, grup üyelerinin esinlendiği kökleri, derin bolluk ve bereket sembolü olan insana huzur veren kehribar taşının, grubun müziği ile uyumu sebebiyle seçildi.

Kehribar, ilk yayınlanan şarkıları “Deli Kız”ın ardından kanun ve ud enstrümanlarının bir aradaki tınısını, solistleri Evrim Tan’ın özel ses rengi ile harmanlayıp, oluşturdukları bir slow ve bir hareketli şarkılarıyla, dinleyicileriyle buluşmayı planlıyor. Grup, stüdyo ve konser çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.

Kehribar – Deli Kız

Bahar dalında güz
Eylül’de yaz gönlüm ayaz
Esti deli rüzgâr
Ağla kalbim avaz avaz

Deli bir kız hüznünde kış
Kayboldu zamana küs
Deniz mavi dalgasında
Raks eden bir sıcak his

Gül ağladı güz ayları
Kalbim sana sevdalı
Bir turnanın kanatları
Seni bulup sarmalı

Denizde aşk kokar
Güneş yalnız kışa bakar
Bizi bekler bahar
Yağarken kar azar azar

Deli bir kız hüznünde kış
Kayboldu zamana küs
Deniz mavi dalgasında
Raks eden bir sıcak his

Söz – Müzik: Evrim Tan