Kolpa Röportajı!

Canlı performans grubu olan Kolpa’nın ikinci albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Yeni albümleri için, sahnede çaldıkları ve çok yoğun istek alan 5 cover şarkıdan oluşan bir maxi single hazırlayan grup, Mine Ayman’ın konuğu oldu…

Grubunuz nasıl kuruldu ve bir araya geliş hikayenizi anlatır mısınız?

Barış (solist): Bora (bas gitarist), Cenk (gitarist) ve ben Adana’da lise zamanlarımızdan tanışıyoruz. Başka okullardaydık ama arkadaştık. O zamanlar biraz da rakip gibiydik. Milliyet müzik yarışmaları yapılırdı. Birçok defa okullarımızı temsil etmek için o yarışmalarda yarıştık. Bora: Üniversite kazanıp İstanbul’a geldikten bir süre sonra Barış’la ben Kolpa’yı kurduk. İlk kadrodan bazı arkadaşlar sırayla ayrıldı ve önce Cenk, en son Samuray’ın (davulcu) katılmasıyla son halimizi aldık.

Grubun ismi “Kolpa”, bu ismin hikayesi nedir?

Bora: Grubu kurduğumuz gibi bir organizasyonda sahne almak için başvurduk. Kabul ettiler ama daha grubun ismi bile belli değildi. O zamanki davulcumuz Can Güngör “kolpa” kelimesini çok kullanıyordu. Biz de garipsiyorduk çünkü Adana’da bilinen bir kelime değildi. “Kolpa” olsun dedik grubun ismi.

Barış: İnsanlar bize soruyor “neden olumsuz bir kelimeyi grup ismi olarak koydunuz” ? Anlamı bizce çok da önemli değil. Kulağa güzel gelen bir kelime…

Cenk: Ve şu bir gerçek, şimdiye kadar hep işimize yaradı. İnsanların dikkatini çekiyor.

Kolpa’nın 2. albümü bir cover albüm oldu, böyle bir proje yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Barış: Biz senelerdir İstanbul’da performanslarıyla tanınan bir grubuz ve sahnede kendimize has coverlar çalmayı çok seviyoruz. İlk albümümüzde tamamen kendi bestelerimize yer vermiştik ama sevenlerimiz coverlarımızı da arabada, evde, bilgisayarlarında dinlemek istiyorlardı.

Cenk: Bu konuda baştan beri çok ciddi bir baskı altındaydık.

Samuray: Aslında bu projeyi bir kaç sene sonra belki 10 şarkılık tam bir cover albüm olarak yapmak istiyorduk ama dinleyicilerimiz çok isteyince hızlı bir karar değişikliğiyle bu cover projesini bu baharda yayınlamaya karar verdik ve bu 5 şarkılık cover maxi single albümü çıkardık.

“Böyle Ayrılık Olmaz” adlı çıkış şarkınız çok sevildi, bu şarkının bu kadar çok ilgi göreceğini tahmin etmiş miydiniz?

Barış: Beğenileceğini konserlerimizde çaldığımız zamanlar aldığımız tepkiden tahmin edebiliyorduk ama şarkının bu kadar da yükselmesi ve bu kadar uzun süre gündemde kalması gerçekten güzel bir duygu.

Bora: Biz sahnede kendi mutluluğumuz kadar seyircinin de mutluluğuna önem veren bir grubuz. Onlardan aldığımız tepkilere göre bazı şarkıları eliyoruz, bazı bölümleri atıyoruz.

Samuray: Bir nevi şarkıları seyircimizle beraber coverlıyoruz denebilir.

İkinci klip “Kadınım” adlı şarkıya çekildi, bu şarkıyı çok fazla isim yorumladı, siz kendi yorum farkınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Barış: “Kadınım” Levent Yüksel’in yorumuyla çocukluğumuza damga vurmuş bizim için çok değerli bir şarkı ve liseden bu yana sahnede çaldığımız bir şarkıydı. Biz aslında “Kadınım”ı geçen sene ilk albümümüzün çıkış şarkısı olarak düşünüyorduk. Hatta bütün izinlerini almış video klibini bile çekmiştik. Kendi imkanlarımızla albüm yapan genç bir grup olarak biraz geç kalınca kapitalist bir çelme yedik denilebilir!

Bora: “Yüksek Sadakat’in Kadınım’ını radyoda dinledik” diye arkadaşlarımızdan telefonlar almaya başladık. Sonra anladık ki şarkıyı Uzay Heparı için hazırlanan toplama albümde bir de Yüksek Sadakat seslendirmiş.

Cenk: Biz yine de “Kadınım” için çektiğimiz video klibi yayınlamak istiyorduk. Sonra bir de şarkının haklarını yöneten şirket bir seneliğine video klip yayınlama hakkımızı durdurunca video klibi de rafa kaldırmak zorunda kaldık.

Samuray: Bütün bu olaylardan o dönem baya etkilenmiştik ama kısa sürede toparlandık. O zaman çektiğimiz “Kadınım” video klibini de ancak şimdi yayınlayabiliyoruz.

Bora: Biz Yüksek Sadakat’in de yorumunu çok beğeniyoruz. Bizimki de farklı bir yorum. Bizce hoş bir çeşitlilik oldu böylelikle.

Cover albümünüzde başka hangi şarkılar var ve bu albümden başka bir şarkı daha kliplenecek mi?

Samuray: Murat Boz’dan tanıdığınız “Maximum”, sözleri Hande Yener’e müziği Erol Temizel’e ait olan “Bir Yerde” ve Serkan Civelek’in “Bitmeli”si. Bu aralar konserlerin yoğunluğundan 3. video klibi konusunu düşünecek fırsat olmadı açıkçası. Belki Eylül’de bir video klip daha yayınlayabiliriz bu albümden.

Yeni şarkılarınızdan oluşacak olan albümünüzü ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz?

Barış: 2010’un sonlarına doğru bu sefer kendi bestelerimizden oluşan bir maxi single albüm yayınlamak istiyoruz. Birçok bestemiz var. Şimdi onların demolarını yapmaya başladık.

Samuray: Portatif bir kayıt sistemi kurduk. Konserlere gittiğimiz şehirlerde bazen bir kaç gün fazla kalıp değişik ortamlarda bestelerimiz üzerinde çalışıyoruz.

Cenk: Yaz boyunca özellikle Antalya civarlarında bol bol sahne alacağız gibi görülüyor. Bu şekilde İstanbul’a dönmeden şarkılarımızın demolarını bitirebileceğiz. Yaz sonu da stüdyoya gireriz diye düşünüyoruz.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler hangileri? Beğendiğiniz rock grupları var mı?

Samuray: Mesela Pamela’nın “Stil Zengini” albümünü çok beğendim. Batı kalitesinde çok özel bir albüm.

Barış: Athena’nın son albümü çok güzel.

Bora: Emre Aydın’ın son albümünü beğeniyorum. Sadece sound değil, besteler de düzenlemeler de daha önce olduğu gibi çok iyi.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Katılmak ister miydiniz? Manga’yı nasıl buldunuz?

Bora: İzlenmesi çok keyifli bir organizasyon. Organizasyonun kalitesi, görsel zenginliği ve reji yönetimi her geçen sene iyice gelişiyor. Ama neticede bu bir yarışma ve sanatın yarıştırılması pek akılcı bir şey değil. Bir de bu iş politikayla harmanlanınca sonuçlar çok da önemli olmuyor bence.

Barış: Tabii ki katılmak isteriz. Neticede orada bir milli takım adrenalini ve heyecanı yaşanıyor. Bunu hangi grup istemez? Ama bizim için henüz erken. Biz daha yeni yola çıktık…

Samuray: Ayrıca Manga’nın performansını grup olarak çok beğendik ve takdir ediyoruz.

Cenk: Şarkı gayet iyiydi. Sahne şovları da bizce çok iyiydi.

Konserleriniz yoğun bir şekilde devam ediyor, bu dönemdeki konser ve sahne programınızı yazar mısınız?

Bahar boyunca 30’dan fazla yerde sahne aldık. Yoğunluk azalmakla beraber devam ediyor.

28 Haziran Uşak Barcelona
1-2 Temmuz Antalya JollyJoker
3 Temmuz Istanbul Balans
8-9 Temmuz Antalya JollyJoker
10 Temmuz Olimpos
15-16 Temmuz Antalya Jollyjoker
17 Temmuz Fethiye Carpediem, daha fazlasını: www.facebook.com/kolpafan ‘dan takip edebilirsiniz…

Röportaj: Mine Ayman