Neşe Seçil Röportajı!

“Sorarlarsa” isimli şarkısıyla büyük beğeni toplayan ve “Aşkından Ölsem” isimli yeni şarkısını müzikseverlerle buluşturan Neşe Seçil şarkısının hikayesini ve yeni projelerini Mine Ayman’a anlattı: “Her şarkı söz yazarının içindeki dünyayı anlatmıyor; hikaye anlatıcılığı bir nevi. Ama tabii duygularımı yüklediğim, adrese teslim şarkılarım da var”

“Aşkından Ölsem” adlı şarkıyı ne zaman yazmıştın ve özel bir anısı var mı?

“Aşkından Ölsem” benim 2014 yılında sözlerini yazdığım bir şarkım. Sevgili hocam Süleyman Belde bana bir bestesini dinletti, ben çok beğendim ve hep kafamda döndü müzik. İşte o beste “Aşkından Ölsem”in güçlü nakarat kısmının melodisiydi. Ben bu melodi üzerine sözleri yazdım ve üstünde birlikte çalıştık bu şarkı çıktı ortaya.

Hep sorulan soru şu: “Bu şarkıyı kime yazdın, hangi olaya yazdın?” Şarkının sözleri çok ağır, çok keskin; acıtan bir vazgeçiş hikayesi var. 2014 yılında aşk acısı çekmiyordum halbuki. Yani her şarkı söz yazarının içindeki dünyayı anlatmıyor; hikaye anlatıcılığı bir nevi. Ama tabii duygularımı yüklediğim, adrese teslim şarkılarım da var.

“Aşkından Ölsem”in hazırlık ve yayınlanma aşaması ne kadar sürdü? Projede kimlerle çalıştın?

Bu şarkımda da ilk teklim “Senin Ardında” ve “Sorarlarsa” şarkılarımda olduğu gibi yine Bahçekat Stüdyo ile çalıştım. Şarkının aranjesini sevgili Oya Erkaya yaptı, mix mastering Serkan Ayman. Şarkının demo kaydını diğer bestelerim gibi 2020’de yapmıştık zaten ama diğer besteler arasından “Aşkından Ölsem”i seçtik ve hızlı bir ekip çalışması ile dinleyiciyle buluşturduk.

Sorarlarsa şarkısının söz ve müziği sana ait, bu şarkıyı ne zaman yaptın ve şarkı Ferhat Göçer’le nasıl bulutu?

“Sorarlarsa”yı 2020 yılının Mart ayında yazdım; bir gece öylece dökülüverdi içimden. Yazdığım zamanı çok iyi biliyorum çünkü tüm bestelerimi tarihi ile defterime kaydediyorum. Ve ilk bestelediğim andan beri hep bu şarkıyı Ferhat Göçer ne güzel söyler dedim ve ulaştırmanın yollarını arıyordum. Yine sevgili Oya sayesinde Ferhat Bey’e ulaştık ve Ferhat Bey ertesi gün aradı bu şarkıyı sevdim diye. Adı duyulmamış bir söz yazarı-besteciye şans vermesi çok değerli bir davranış. Sonrasında vokalde de eşlik etmemi ve hatta klipte de birlikte kamera karşısına geçmemizi teklif etti. Bunlar benim müzik yolculuğumun çok önemli adımları. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum bu vesile ile.

Ferhat Göçer de “Aşkından Ölsem”de sana vokal yaptı. Bu nasıl gelişti? Bundan sonra başka projeler olacak mı?

Ben rica ettim ve o da beni kırmadı. Şarkının nakaratında çok keskin sözler var ve ben bu bölüm güçlü bir hisle mühürlensin istedim. Ferhat Bey’in eşliği bence şarkıyı taçlandırdı.

Ferhat Bey çok üreten bir sanatçı; bana gönderdiği besteleri üzerine söz yazıyorum. “Bana Aşkı Yaşat” albümünde yer alan “Aşka Bi Yol” şarkısının sözleri bana ait. İki bestesi üzerine daha söz yazdım önümüzdeki günlerde kendisi yeni projelerinde yer verecektir bu şarkılara da. Ben de heyecanla bekliyorum.

“Aşkından Ölsem”in klip çekimi nasıl geçti? Nerede çekildi ve yönetmen olarak kimle çalıştın?

Klibin yönetmeni Serkan Ayman ve görüntü yönetmeni Yekta İsmail Gök. Çok içime sinen, beni bana yabancılaştırmayan bir klip oldu. Samimi, sıcak, abartısız. Klibi yaşadığım sitede çektik. Sevgili komşum Ümran Mehter’in evi ve bahçesi. Zaten hep biraradayız, yine birarada güle oynaya çektik klibi. Ama çok soğuktu o gün. Dragos sahil çekimlerinde çok üşüdüm ama özellikle sahil sahnelerini çok sevdim; değmiş üşümemize.

Bundan sonra sırada hangi şarkın var? Sonraki şarkı için hazırlıkların başladı mı?

Bundan sonraki şarkı “Senin Ardında”, “Sorarlarsa”, “Aşkından Ölsem”den farklı. Bu kez kıpır kıpır bir şarkı var sırada. Sevgili dostum Bertan Coşar aranjeyi yaptı, stüdyo çalışmalarımız devam ediyor. İlkbahara yetiştirmek istiyorum.

Başka isimler tarafından söylenecek, yayınlanacak bestelerin var mı?

2021 Mart ayında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yazdığım “İyi Bak Bana” isimli şarkımı sevgili Ömür Gedik okudu. Bu şarkı aslında bir manifesto. Dinlemeyenlerin can kulağı ile bu kadın çığlığına kulak vermesini isterim.

Ben zaten söz yazarı ve besteci olarak ilerlemeyi hedefliyorum. Her şarkının doğru seste can bulduğunu düşünüyorum ve bu nedenle her bestemi ben söyleyeceğim inadım yok. İnşallah zamanı geldikçe doğru besteler doğru seslerle dinleyiciye ulaşacak.

Sahne ya da konser yapmayı planlıyor musun, yakında başka projelerin olacak mı?

Sessiz dostlarımız, doğa canlarının sorunları, yaşam şartları beni ve biliyorum hepimizi çok üzüyor. Onlara ses olabilmek için onların ağzından bir şarkı yaptım. Doğa dostu, hayvan dostu müzisyen arkadaşlarım da canı gönülden destek verdiler. Sevgili Emrah Koçak gitarıyla eşlik etti ve sevgili Oya yine şarkının aranjesini hazırlıyor. İnşallah en kısa zamanda ses vereceğiz. Bu bir proje değil, bu bir sorumluluk ve herkes elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum.

Sahne konusunda aslında çok istekliyim. Ama biraz daha zaman var diye düşünüyorum.

Seramikle ilgileniyorsun, nasıl başladın bu hobiye? Başka hobilerin var mı?

Yeni nesil değerli seramik sanatçısı Melis Buyruk’un atölyesinde başladım seramiğe. Çamur çok büyülü bir şey. Elin değince bırakamıyorsun. Kendi elinle yaptığın fincanından kahve içmek, yaptığın bir objeyi salonunda görmek inanılmaz keyifli. Pandemi öncesi ( maalesef böyle bir sürecimiz oldu tarihte P.Ö) iki dostunla bir atölyemiz vardı ve tam zamanlı üretiyorduk. Şimdi daha az olmakla birlikte hala elim çamurda. İnsan kendini mutlu eden ve onunla uğraşırken hayatın sıkıntılarından kendini koparan uğraşı mutlaka bulmalı. Mesela ben seramik yaparken de, şarkı söylerken veya bir şarkının sözleri için kafa yorarken de resmen hayattan bir süreliğine kopuyorum, mutlu olduğum bir an’a geçiyorum. Bu çok değerli.

Röportaj: Mine Ayman