Nihan Akın Röportajı!

2018 yazında söz ve müziği kendisine ait olan “Duy Beni” ile yeniden çıkış yapan ve geçtiğimiz aylarda yeni teklisi “Mevzuya Gel” ile sevenleriyle yeniden buluşan Nihan Akın müzikal yolculuğunu Mine Ayman’a anlattı: “Sahne kariyerime ve konserlerime hep non stop devam ettim…”

Yıllardır müzik dünyasının içindesin, ilk günden bu güne Nihan Akın’ın kariyerinde nasıl değişiklikler oldu?

Çıkış yaptığım 2006 yılında da şarkılarım ve sesim yine dikkat çekmişti, 2018’deki çıkışım da buna benzer oldu. “Duy Beni” 20 milyon izlenme ile yine benzer duyguları tattırdı bana ve yılın en dikkat çeken hitlerinden oldu.

Özellikle “Üzgünüm” adlı şarkınla kalpleri kazandın ama sonrasında müzik kariyerinde bazı aralar oldu, o dönemde neler yaşadın?

Bir albüm daha yaptım 2008’de ve sonra ara verdim evet ama yine cover single çalışmaları yaptım bu yıllarda. 2018 kendi sözümü müziğimi yazdığım ve yeni şarkılarla sektöre tekrar döndüğüm yıl oldu ama sahne kariyerime ve konserlerime hep non stop devam ettim hiç ara vermeden.

Geçtiğimiz sene “Duy Beni” diyerek yeniden kendini hatırlattın ve çok başarılı bir dönüş yaptın, o şarkının hikayesini anlatır mısın? Yayınlanmak için ne kadar zaman bekledi şarkıların?

Yaklaşık 5 – 6 ay sürdü hazırlıkları, şarkıyı yakın bir arkadaşımın başından geçen bir hikayeden etkilenerek yazdım.

Artık kendi şarkılarını yapıyorsun, “Mevzuya Gel” de senin şarkın, hikayesini anlatır mısın ve bu projede aranjör olarak kiminle çalıştın?

“Duy Beni” ve “Mevzuya Gel”, her iki şarkıda da aranjörüm usta müzisyen aranjör Suat Aydoğan oldu. “Mevzuya Gel”, bir akşam okuduğum bir makale sonrası ilham gelerek yazdığım bir şarkıydı. “Yüzsüzlerde İnecek Var” cümlesini hem günlük yaşantımızdaki sahte ilişkilere istinaden hem de müzik sektörümüzdeki günü birlik, çıkar odaklı ilişkilere ithaf ediyorum. Bu sloganı herkesin birbirine gönderdiğini duyuyorum son zamanlarda.

“Mevzuya Gel” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, nerde çekildi ve klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Genç ve yetenekli bir yönetmenle çalıştım, Uluc Yemen Aslan. Sektörde adını daha sık duyacaksınız önümüzdeki zamanlarda. Klibim İzmit Yuvacık baraj bölgesinde çekildi. Drone takip gorüntüleri, dans sahneleri ve araba sahneleri var. Klipte bana Polonyalı Model Jacob Kulesza eşlik etti ve klipte 1958 Model bir üstü açık otomobil kullandım, benim için güzel bir deneyimdi.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı, sırada nasıl bir proje var?

Bu yıl bir tane maxi single projem var ama bir iki şarkı daha single çıkartmayı düşünüyorum öncesinde.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Albüm çok yapılmıyor maalesef günümüzde. Tarkan’ın albümü açık ara önde hala benim için. Kadın sanatçılarımızdan Ajda Pekkan ses tınısı, enerjisi ve starlığıyla favorilerimden. Sahnemde de Sezen ve Ajda şarkılarına çok yer veriyorum.

Konserlerin başladı, yakında sevenlerinle nerelerde buluşacaksın? Önümüzdeki zamanlarda müzik dışında başka bir projen olacak mı?

2019 yurt dışı konserlerimizle çok hızlı başladı. Şu an Avrupa’ya ağırlık vermiş görünsem de yakında Türkiye’de de bir turne yapmayı planlıyoruz. Gelen konser taleplerini en kısa zamanda il il gezerek karşılamak istiyorum. Çocuklarla ilgili bir sosyal sorumluluk projem var. Bunun ilk adımı 1 Şubat’ta Stuttgart’da Arslan Event’de vereceğim büyük konserle olacak. Yardım gecesinden elde edilecek gelirle 8 engelli çocuğumuz tedavi görecek. Avrupa’daki sevenlerimizi sizlerin aracılığıyla bu güzel ve anlamlı geceye davet ediyorum, bu röportaj için de çok teşekkür ederim.

Röportaj: Mine Ayman