Ömür Gedik Röportajı!

Müzik kariyerinin 10. yılında yeni single çalışması “Güneş Seninle Doğar”ı müzikseverlerle buluşturan Ömür Gedik yeni projesinin tüm detaylarını Mine Ayman’a anlattı: “Hikaye çok seven, hayatını tek bir varlığa adayan birinin terk edildiği ve tek başına kaldığı zaman hissettiği çaresizliği, yalnızlığı ve haykırışı anlatılıyor…”

“Güneş Seninle Doğar” adlı single çalışmanızın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştınız?

“Güneş Seninle Doğar”ın bestesini bundan 10 yıl önce Halil Sezai ile düetimiz olan “Paramparça” zamanında dinlemiştim. O zamandan beri çekmecede duruyordu. Kısmet bu zamanaymış. Saki Çimen’in bu şahane bestesine söz yazma aşaması birkaç ayımı ve gecelerimi gündüzlerimi aldı. Çok özenerek ve üzerine titreyerek yaptığım bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

Yeni şarkınızın sözleri size ait, şarkının gerçek bir hikayesi var mı ve yazar etkilendiğiniz bir durum oldu mu?

Şarkının sözlerinde benden, yakın çevremden ve sadece insan değil, çaresizliği hissettiğim pek çok canlıdan izler var. Hikaye, çok seven, hayatını tek bir varlığa adayan birinin terk edildiği ve tek başına kaldığı zaman hissettiği çaresizliği, yalnızlığı ve haykırışı anlatılıyor. Bu bir kadın da olabilir, bir erkek de ve hatta bir anda ne olduğunu anlamadan evden sokağa atılan bir kedi ya da köpek de olabilir. Tıklım tıklım bir yalnızlık ve çaresizlik hissettikleri. Ve devam eden, terk edilmiş olsa da asla bitmeyen ve umudunu yitirmeyen bir aşk bu.

“Güneş Seninle Doğar”ın bestecisi Saki Çimen ile ilk “Paramparça” şarkınızda çalışmıştınız, yolunuz ilk nasıl kesişmişti ve bundan sonra birlikte çalışmalarınız devam edecek mi?

Saki Çimen ile yolumuz bundan 10 yıl önce “Paramparça” şarkısı zamanında kesişti. Babası Mazlum Çimen’i tanıyordum ama Saki ile buluşmamız Halil Sezai ile söylediğim “Paramparça” düeti sayesinde oldu. “Paramparça”nın sözleri Halil Sezai, bestesi ise Saki’ye ait. “Güneş Seninle Doğar”ın bestesini daha o zamanlarda dinlemiş ve çok sevmiştim zaten.

“Güneş Seninle Doğar” adlı şarkınızın klip hikayesini anlatır mısınız, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştınız? Klipte kaçırılıyorsunuz, zorlandığınız bir sahne oldu mu?

Klibi Goril Yapım’la gerçekleştirdik, yönetmenliğini Özgür Yıldız yaptı. Dizilerden ve sinema filmlerinden tanıdığımız Ümit Okur ve Tolga Yüce başrollerde yer aldılar. İkisi de profesyonel oyuncu olduğu için birlikte olduğumuz sahnelerde hiç zorlanmadım, bana çok destek oldular. Ama kaçırılma sahnesini tabii ki çok kolay değildi, birden fazla kez çekmek zorunda kaldık.

Bundan sonra sırada nasıl bir şarkı var? Bu yazı müzik adına nasıl geçirmeyi planlıyorsunuz?

Aşkın Tuna şarkıları projesinde “Aşkım” adlı şarkıyı okudum. Yakında çıkmış olacak. Yalçın Aşan’la yaptığımız “Ömürlük Şarkılar” mini albümü de yaz başında çıkıyor. Projede beş şarkı var, aralarında en güvendiğim şarkı ise Ajda Pekkan’ın seslendirdiği Serdar Ortaç şarkısı olan “Resim”.

Bu yaz için sahne programınız nasıl devam edecek, konser ve festivaller olacak mı yine?

Yurtiçi ve yurtdışı konserlerle sürüyor yoğunluk. Bulgaristan’dan sonra İstanbul, Bodrum, Gaziantep, Kıbrıs konserlerimizle devam edeceğiz. Festivaller ve üniversite konserleri de Ramazan’ın ardından başlayacak.

Yakın zamanda, şarkılar dışında başka projeleriniz de olacak mı?

Cem Özer ve Ferda Anıl Yarkın ile ikili sahne projelerim var.

Röportaj: Mine Ayman