Orçun Kurtoğlu Röportajı!

“Sen Varsın İyi Ki” isimli ilk albümünü Poll Production etiketiyle müzikseverlerle buluşturan Orçun Kurtoğlu, şarkılarını ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman’a anlattı: “Çok şarkı dinledim çok elemelerim oldu ve inandığım 6 şarkı ile bu albümü çıkartmaya karar verdim…”

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müziğe 5 yaşında başladım diyebilirim. Babamın bana aldığı küçük org’la da herşey başladı aslında. Daha sonra piyano eğitimi de aldım. Albüm yapma fikrim her zaman vardı fakat bu işin eğitimini yani konservatuarı bitirdikten sonra albümümü çıkartmaya karar verdim.

“Sen Varsın İyi Ki” adlı albüm çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

Albüm hazırlık sürecim yaklaşık 2 yıl sürdü. Çok şarkı dinledim çok elemelerim oldu ve inandığım 6 şarkı ile bu albümü çıkartmaya karar verdim. “Sen Varsın İyi Ki” şarkımızın aranjesini Serkan Balkan’la, diğer şarkılarımı Seçkin Özer’le çalıştım. Albümde sevgili Hakkı Yalçın, Ender Gündüzlü, Can Sanıbelli, Emre Bayar, Salih Bahçeli, Levent Marancı, Ali yılmaz gibi değerli isimlerle de çalıştım. Albümde sözü bestesi kendime ait iki tane şarkım var.

Cengiz Kurtoğlu’nun oğlu olmak kariyerini olumlu etkiledi mi ve baban seni albüm hazırlığında destekledi mi?

Olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz da etkileri oluyor. Ünlü bir babanın oğlu olmak kolay değil gerçekten. Herkesin önyargıları ve beklentileri çok farklı oluyor. Ama konservatuar eğitimi ve müzik yorumumla kendimi ispatladığımı düşünüyorum. Babam albüm surecinde bana çok destek oldu, repertuar seçimimde hep yanımda oldu.

Müzikle ilgilenmeye başladığında babanın tarzından etkilendin mi?

Biz hep o Cengiz Kurtoğlu şarkıları ve yorumuyla büyüdük. Yani düşünsenize “Unutulan”, “Liselim”, “Küllenen Aşk”, “Duvardaki Resim” ve daha bir sürü muhteşem şarkılar… Onun yorumundan duygusundan etkilenmemek mümkün değil.

“Gönlümün Feri” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Bir klibin hikayesinde severken ayrılmanın ne kadar zor olduğunu anlatan duygusal bir konu işledik. Klibimizi Poyrazköy’de çektik. Yaklaşık 30 kişilik bir ekiple bir gün içinde bitirdik. Bu klipte sevgili İrem Haykır’la çalıştım.

Bundan sonra hangi şarkın kliplenecek?

Bu albüme artık klip çekmeyeceğim. Artık yeni bir projenin zamanının geldiğini düşünüyorum.

İlerde bir Cengiz Kurtoğlu şarkısını coverlamayı düşünüyor musun? En sevdiğin Cengiz Kurtoğlu şarkısı hangisi?

Bu benim kendi adıma en büyük hayalim ve gerçekleştirmeyi çok istiyorum. En sevdiğim şarkısı “Gelir mi Bilmem”.

Kardeşin Aydın Kurtoğlu’nun albümüne katkısı oldu mu? Birlikte bir projeniz olacak mı?

Aydın bana çok destek oldu. Hatta “Sen Varsın İyi Ki” şarkısını bana getiren Aydın oldu. İleride Aydın’la bir projede olmak çok isterim.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Çok başarılı yeni isimler var fakat bir o kadarda kötü şarkılar ve sesler var maalesef. Bunu dinleyiciler zaten taktir ediyordur mutlaka. Son dönemde Buray, Edis ve Tuğba Yurt’u dinliyorum gerçekten çok başarılı buluyorum arkadaşlarımı. Yolları açık olsun…

Sahne ve konserlerin ne zaman başlayacak? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Sahne ve konserlerim çok yakında başlayacak. Sosyal medya hesaplarımdan hepsini mutlaka bildireceğim. Şu an albüm dışında bir projem yok sadece yeni yapacağım sürpriz projeme odaklanmış durumdayım.

Röportaj: Mine Ayman