Perşembe , Mart 23 2023

Özer Azat ve Gülşah Röportajı!

Kadınlara yönelik şiddete karşı bir duruş sergilemek isteyen ve “Harabe” isimli yeni şarkılarını DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşturan Özer Azat ve Gülşah, “Harabe” sürecini Mine Ayman’a anlattılar.

Özer Azat

Müzik kariyerine ilk ne zaman ve nasıl başlamıştın? Müzik eğitimin oldu mu?

Ben aslında animasyon yönetmeniyim, müzik kariyeri için herhangi bir plan ve hayalim yok. İstediğim şey iyi şarkılar yazıp bunu insanlarla paylaşabilmek. Bir ara şan eğitimi almıştım ama yarım bıraktım.

“Harabe” adlı şarkını anlatır mısın, bu şarkıyı ne zaman yapmıştın, hikayesi var mı?

“Harabe” şarkısı “ben böyle bir hayat seçmedim” nakaratıyla ortaya çıktı. Bu kısmı ses kaydı alıp Gülşah’a atmıştım. Aradan aylar geçincen Gülşah bana “bu şarkıyı yapalım” diye teklifte bulununca şarkıyı 3 – 4 aylık bir sürede bitirdim. Şarkının hikayesi malesef her an her dakika hayatımızda zaten. Ben onu en doğru ve etkili şekilde anlatmaya çalıştım.

Daha önce yayınlanan şarkında da Gülşah’la düet yapmıştınız, bir araya nasıl geldiniz ve bu şekilde birlikte şarkı söyleme fikri nasıl ortaya çıktı?

Şarkıları ben yazmalıydım ama başkaları okumalıydı. O başkası da Gülşah’tan başkası değildi. Bugüne kadar her teklifi reddeten Gülşah’a kuzen kontenjanımı kullandım. Sesine zaten bayılırdım o da şarkılarımı sevince birliktelik şart oldu.

Müzik sektörüne Gülşah ile ikili olarak başladınız, tepkiler nasıl ve bundan sonra da birlikte şarkı söylemeye devam edecek misiniz?

Ben ilk olarak Gülşah’la başlamadım ama ilk işlerim bana tecrübe oldu ve gerçek şarkılarım aslında evet Gülşah’la başladı diyebiliriz. Tepkiler genelde hep güzel ama tepkiler için değil kendim için şarkı yazıyorum. Ben Gülşah içinde hep şarkılar yazmaya devam edeceğim, o da okursa ne mutlu bana.

Yaptığınız müziği ve kendi tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz? Başka isimlere de şarkılar verecek misiniz ya da başka düet projeler de olacak mı?

Yazdığım şarkılar hesapsızca içimden gelen duygular. Güzel melodiler ve etkili sözler bulmaya çalışıyorum. Bazen bir kelime için haftalarca kafa yormam gerekebiliyor. Başkalarına da şarkılar yazmayı isterim. Müzik sektörünün mutfağında yer almak istiyorum, lezzetli sözler ve taptaze melodiler ile.


Gülşah

Müzik dünyasına nasıl giriş yaptınız ve müzik eğitiminiz var mı?

Müzikle ilk bağım lise yıllarında konservatuvara giriş için aldığım şan dersleri ile başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı hazırlık döneminde bazı kişisel sebeplerle bıraktım. Yaklaşık 3 yıla yakın aldığım şan dersleri ile sesimi nasıl kullanmam gerektiği konusunda yeterince deneyimim olmuştu. Daha sonra İstanbul’da yaşadığım süre içinde bazı amatör gruplarla amatör çalışmalarımız oldu.

Yurt dışında yaşıyorsunuz, yaşadığınız ülkede sahne ya da başka müzik çalışmaları yapıyor musunuz?

Hayır bulunduğum ülkede profesyonel anlamda müzik çalışmalarım yok.

Türkçe şarkılar dışında da şarkı söylüyor musunuz? Tek başınıza yapacağınız projeler de olacak mı?

Evet Türkçe şarkılar dışında şarkı söylemeyi de çok seviyorum. Eğitimini aldığım klasik batı müziği tarzında ya da rock ve hard rock soundlu yabancı şarkıları seslendirmeyi çok seviyorum.

“Harabe” şarkınızın klibi yayında, klip çekiminiz nasıl geçti, yönetmen kim ve nerde çekildi? Klipte zorlandığın sahneler oldu mu?

Klibimiz ilk klibimizi de çeken sevgili Gökhan Özdemir yönetmenliğinde Çatalca’da çekildi. Çekimler gayet iyi geçti. Gökhanla çalışmak çok kolay ve eğlenceli. Özer’le de uyumumuz son derece iyi. Ekip harika olunca güzel işler çıkıyo. Bizim için en zor sahne boş yolda çekilen sahnelerdi çünkü boş yol aslında boş değildi 🙂 Araba trafiği işimizi zorlaştırdı hızlı olmak zorundaydık ve bu biraz stress yarattı.

Bundan sonra sırada nasıl bir şarkı olacak, müzik kariyerine bundan sonra nasıl devam etmeyi düşünüyorsun?

Bundan sonrası aslında biraz gidişata bağlı olarak şekillenecek. Öncelikli hedefimiz bu şarkıyı daha geniş bir kitleye duyurabilmek. Ondan sonra tek başıma da söyleceğim şarkılarım olacak tabi ki ama Özer’le daha yolumuz var gibi:) Çok iyi bi uyumumuz var.

“Harabe” şarkınızda kadına şiddete karşı bir duruş sergilediniz ve dikkat çektiniz, bu alanda çalışmalar yapmaya devam edecek misiniz?

Evet, şarkıda ben böyle bir hayat seçmedim cümlesini ilk duyduğumda kafamın içinde oluşan bir kadın hikayesiydi. Özellikle ülkemizde bir çok kadın seçmedikleri hayatı yaşamaya mahkum oldukları gibi, yaşam hakları çoğu zaman en yakınları tarafından elinden alınıyor. O yüzden bu klipte ucu açık bir şekilde o kadınların hikayesi var. Bundan sonra da bu konuda farkındalık yaratabileceğimiz her projenin içinde olmaktan gurur duyarım.

Türkiye’ye yakın zamanda gelme planın var mı ve konser çalışmalarınız olacak mı?

Şubat ayı içinde İstanbul’a gelme planım var ama bu kısa bi seyahat olacak. Konser yada sahne çalışmalarını daha ileri ki dönemler için düşünüyorum. Şimdilik planlarım arasında yok. Belki yeni şarkı hazırlıklarına başlayabiliriz bu süreçte.

Röportaj: Mine Ayman