Selim Gülgören

Selim Gülgören (d. 20 Kasım 1985, İstanbul), Türk şarkıcı, besteci, aranjör ve oyuncu.

Müziğe altı yaşında org çalarak başladı. 2000’li yılların başında profesyonel olarak müzik yaşamına giriş yaptı. 2000’li yılların ortalarında reklam ve film müzikleri yapmaya başladı. Bu dönemlerde birçok reklam ve sinema filmlerinde oyuncu olarak yer aldı. Asıl mesleği aranjörlük olan sanatçı, 2008 yılında “İstanbul Bana Dar” adlı ilk solo albümü ile büyük bir çıkış yaptı.

2008 – 2009 yılları arasında Star TV’de yayımlanan “Baba Ocağı” dizisinin müziklerini yapması için teklif aldı. Daha sonra karar değişir ve başrol olarak oyunculuk teklifi alır. Teklifi kabul ettikten sonra dizide Burak Özçivit ile rol almaya başlar. Dizi 2 sezon sürmüştür.

2011 yılında “Cennet” adlı bir single yayınladı. Aranjesi Selim Gülgören’e ait olan “Cennet” 2011 yazının en çok dinlenenleri arasına girdi ve sanatçıya birçok ödül kazandırdı.

2012’de “Aşkın Tarifi” ve “Tarihe Gömdüm” adlı single çalışmalarını yayınladı. 2013 yılında “Biraz Farklı” isimli ikinci solo albümünü, 2014 yılında da “Günlerden Aşk” adlı üçüncü solo albümünü yayındı. Albümden çıkan “Aşıklar Şehri” adlı şarkı milyonlarca kez dinlendi.

2015 yılında “Bol Şans” adlı sinema filminde Burçin Abdullah ile başrolde oynadı. O yıl sinema filminden oluşan görüntüler ile “Zaafımsın” adlı single çıkardı. Aranjesi Selim Gülgören’e ait olan bu şarkı haftalarca listelerde ilk sıralarda yer aldı.

2017 yılında “Keşfedilmemiş Çocuklar” adlı filmde oynadı. Aynı yıl “Kıyamet” isimli şarkısını çıkardı.

Selim Gülgören “Bana Bir Soygun Yaz 2 – Şafak Sezer”, “Gelecekten Bir Gün – Rasim Öztekin”, “Şartlı Tahliye – Kerem Alışık” vb. gibi birçok sinema filminin müziklerini yapmaya devam eder. 2019 yılında söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan “Gülün Soldu Mu?” şarkısını çıkarır. Ve aynı zamanda kendisine ait “Selim Gülgören Müzik Yapım” şirketini kurar.

2020 yılında söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan “Sokak Kedisi” adlı single çalışması ile tüm televizyon ve radyolarda üst sıralarda yer alır. Aynı zaman kendisine ait olan Youtube kanalını kurar ve birçok sevilen şarkısının akustik versiyonlarını dinleyicisi ile buluşturur. 2020 Kasım ayında “Gülün Soldu Mu?” Arapça – Türkçe versiyonunu yayınlar. Kısa film tadında olan klibi tüm Arap ülkelerinde müzik listelerine girer.