Selût “Dünya’nın Kalanı”

“Selût, Tuğçe Şenoğul, Nilipek ve Seda Erciyes’in güçlü sesleri birleşerek kulaktan kulağa yayılan bir halk türküsü hissiyatı yaratıyorlar.”

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan “İstemem” parçasıyla çalma listelerimize konuk olan Selût, bu kez daha kalabalık ve daha güçlü bir ekip ile karşımızda. Seda Erciyes, Tuğçe Şenoğul ve Nilipek’in eşlik ettiği yeni parçası “Dünya’nın Kalanı” Tarla Records etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Yeni çalışmayla Selût’ün illüstrasyonlardan oluşan görsel evrenine bir adım daha yaklaşıyoruz. Sanatsal yaklaşımının yanında toplumsal sorunlara da dikkat çekmeyi hedefleyen parça; 12 görsel yapıttan oluşan; 2020 yılında dünya çapında meydana gelen çalkantılı olaylara sanatsal bir eleştiri getiren “Reminder Series” adlı illüstrasyon serisinin final müzikal eseri. Serinin hem görsel hem de işitsel kısmında trajedi ve mizahın yenilikçi ve ustaca harmanlandığı görülüyor. İnsan dikkatinin doğasını merkezine alırken medya ve kuruluşlarının buna etkisine değiniyor.

Selût’ün güçlü iş birliklerinden biri olan “Dünya’nın Kalanı” dinleyicileri Seda Erciyes, Nilipek ve Tuğçe Şenoğul ile şarkı sözlerinde buluşturuyor. Karadeniz bölgesine ait seslerle ve kesik telefon konuşmalarıyla başlayan parça devamında dinleyicileri metaforik bir yangına sürüklüyor. Değişen dünyanın canlı bir resmini çizen “Dünya’nın Kalanı” hayatın geçiciliğini ve empatinin gerekliliğini de merkezine alarak duygusal bir mod ile kulaklıklarımıza takılıyor.

“Dünya’nın Kalanı” müziği Selût, Tuğçe Şenoğlu, Nilipek ve Seda Erciyes’in ilk NFT (Non Fungible Token) müziği olarak da sunulacak. Çalışmanın piyano tınılarında Doğa Ocaklı yer alırken gitarda ise Selût’ü duyuyoruz. Bestesi ve prodüksiyonu da Selût tarafından yapılan parçanın mix ve mastering’i ise Ozan Çanak imzalı. Kapak tasarımı Cosmicnutz tarafından yapılırken; sanatçı fotoğrafları ise BARRY tarafından çekildi.