Senem Diyici’den yeni albüm “Nara”

Uzun yıllar Fransa’da yaşayan ve Türk müziğiyle cazı kendine özgü yorumuyla harmanlayan, alternatif cazın ve dünya müziğinin öncülerinden Senem Diyici, on yıllık bir aranın ardından “Nara” adlı albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Ada Müzik etiketiyle yayınlanan albümde, söz ve müzikleri Anadolu’nun farklı yörelerinden türkülerle beslenmiş olan Diyici’ye ait 11 parça yer alıyor.

Dijital ortamların dışında CD olarak da yayınlanan albümde Diyici’ye, neyde E. Bilgin Canaz (“Karaburun’da Dolunay”), tablada Gürkan Özkan (“Ellerine”), trompette Ömer Can Uygan (“Nara”), elektro ud, perdesiz bas ve klavyelerin yanısıra düzenlemeleri ve miksajı da üstlenen Ersin Ersavaş eşlik ediyor. “Nara” albümü, pandemi dönemi farklı şehirlerde yaşayan sanatçıların katkısıyla üretildi ve İzmir’de Zafer Güler tarafından kaydedildi.

İstanbullu müzik tutkunu bir ailenin çocuğu olarak müzikle ilişkisi çok küçük yaşlarda başlayan, ilk 45’liğini 16 yaşında yayınlanan Diyici “Fato” – “Nar Hanım Gül Hanım” ile profesyonel müzik yaşamına başladı. Ardından 18 yaşında ikinci 45’liği “Ham Meyva”yı yayınladı, klasik müzik ve müzik kuramı eğitiminin yanı sıra değerli usta Ruhi Su’dan şan dersleri aldı. Yıllarca süren konserler ve turnelerden sonra, Almanya’ya yaptığı bir turne sonrası yurt dışına yerleşti. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında 10’un üzerinde albüme imza atan ve çok sayıda projede yer alan Diyici yalnızca bir solist değil, aynı zamanda çeşitli vurmalıları da ustalıklı bir biçimde çalabilen uluslararası bir besteci ve yorumcu olarak da biliniyor. Bugüne kadar müzisyen ve yapımcı olarak Aldo Romano, Henri Texier, Glenn Ferris, Franck Tortiller, Tony Rabeson, Laurent Dehors, Patrick Tandin, Okay Temiz, Alain Blesing, Lari Dilmen ile isimler ile birlikte çalıştı.

Artık yaşamını İzmir’de sürdüren Diyici’nin albümleri arasında: “Anadolu”, “Choc du Monde de la Musique”, “Takalar”, “Geste”, “Divân”, “Event of the Year”, “Tell Me Trabizon”, “Morceaux Choisis”, “Zıpçıktı” ve “Dila Dila” dışında, ses ve nefes teknikleri, şamanizm gelenekleri ritimleri, şarkıları & dansları ve çocuklar için ritim başlangıcı eğitimi üzerine DVD’ler yayınlamıştır…