Serhan Yasdıman Röportajı!

Yorumcu kimliği ve ilk single çalışması “Beni Mi Buldun”la müzikseverlerle buluşan Serhan Yasdıman müzikal kariyerini ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman’a anlattı: “17 yıldır stüdyo müzisyeniydim. Türkiye’de çıkan yaklaşık 3000 tane albümün gitarlarını çaldım…”

Müzikle ilgilenmeye ne zaman başladın ve single yapma kararını ne zaman aldın?

Müzik bizde aile geleneğidir, dedem halk ozanı Şemsi Yasdıman babam Sinan Yasdıman çok güzel şarkı söyler, büyük dayım Yılmaz İpek ve ailesi İzmir Radyosu’nun en ünlü bağlama üstadlarındandır. Ben de 5 yaşında kemanla başladım müziğe sonra 1992’de İ.T.Ü konservatuarında ortaokuldan üniversiteye 15 sene eğitim aldım. Bu single’dan önce yaklaşık 17 yıldır stüdyo müzisyeniydim. Türkiye’de çıkan yaklaşık 3000 tane albümün gitarlarını çaldım ve 2015 yılında kendime ait bir enstrumantel çalışmam yayınlandı. 2 yıl öncesine kadar sadece enstrumantel çalışmalar yapıyordum ama sonra sözlü besteler de yazmaya başladım. Birgün Sezen Hanım beni stüdyoya davet etti bir bestesini dinletip bu parçaya birşeyler yapmak isteyip istemeyeceğimi sordu ben de parçada gitara ihtiyaç olmadığını söyledim. O zaman gir oku bakayım ben de parçayı duyayım, dedi. Ben de uzun yıllardır gitar çalmak için stüdyolarda bulundum ama hiç profesyonel şarkı söylememiştim. Denedim ve Sezen Hanım’dan çok pozitif bir geri dönüş oldu sonra yeni parçaların demolarını kaydetmeye başladık. O sırada Sezen Hanım benim sözlü müzikler de icra etmem gerektiğini ve bunun için bütün imkanınlarını bana ve ordaki müzisyen arkadaşlarıma sundu.

“Beni Mi Buldun” adlı şarkının söz ve müziği sana ait, bu şarkıyı ne zaman yazmıştın ve bir hikayesi var mı?

Bana güneş hep iyi gelmiştir. Sezen Hanım’ın stüdyosundaki bol üretimle geçen süreç içerisinde, bol güneşli bir günde biraz dışarda oturdum ve içeri geçip çalışmaya başlayınca yaklaşık yarım saat içerisinde sözü ve müziği bitti.

Bundan sonra müzik kariyerine kendi şarkılarınla mı devam edeceksin? Sırada bekleyen kaç şarkın var?

Hem kendi şarkılarımı hem de başka bestecilerin çok çeşitli yelpazelerden eserleriyle örneğin sanat müziği, halk müziği ve modern müzik örnekleriyle devam edeceğim. Sözlü müziği henüz 2 senedir yazdığım için yaklaşık henüz yaklaşık 10 tane sözlü, enstrumantel olarak biraz daha fazla eserlerim var.

“Beni Mi Buldun” adlı şarkının klibini kim yönetti? Klip hikayeni anlatır mısın, ilk klip deneyimin nasıl geçti?

“Beni mi buldun” şarkısının klibini Fatih Ahmet Kaya yönetti, kendisi ve sanat yönetmenim Sevtap Tuzcu ile alışılmış kliplerden ziyade konuyu biraz daha ortam üzerinden anlatmaya çalıştık. Parçada seslenilen kişinin ihanet ve şımarıklığı konserdeki kişilere yansıtıldı ve kurgu bunun üzerinden yapıldı. 15 seçilmiş cast ekibi ve 23 kişilik bir set ekibiyle sinema filmi tadında bir klip oldu.

Müzik hayatında tarzından etkilendiğin isimler var mı?

Taa Abdülkadir Meragi’den başlar benim müziğinden etkilendiğim insanlar 🙂 Eski dönemlerden Hacı Arif Bey, Selahattin İçli, Reşat Aysu, Frederic Chopin son dönemden Sezen Aksu, Göksel Baktagir, Onno Tunç ve Pat Metheny’e kadar geniş bir yelpazeye kadar uzanır.

Sezen Aksu’nun kariyerindeki etkisini anlatır mısın, yolunuz nasıl kesişti? Bir gün bir Sezen Aksu şarkısı yorumlamayı düşünüyor musun?

Birgün Fatih Ahıskalı beni aradı, Sezen Aksu’nun orkestrasında gitariste ihtiyaç olduğunu söyledi ve parçalar bakabileceğimiz süremiz pek olmadığından Fahir Atakoğlu’nun da bulunduğu ekiple birkaç saatlik provayla Bostancı Gösteri Merkezi konserini çıkarttık. Sonra devamlı orkestra elemanı oldum. Ama onun elemanı onun sadece iş yaptığı insanlar değildir hiçbir zaman, herkes organik bir şekilde dahil olur onun hayatına çünkü o kadar içten ve her konuyu konuşabileceğiniz bir insandır ki yanında asla kendinize sınır koymak zorunda hissetmezsiniz. Zaten stüdyoya ilk gittiğim gün bana söylediği ilk lafı bu olmuştu. -Burda sonsuz özgürlük alanına sahipsin ister gel ister git ister çal ister uyu. Gerçi ben gideni de sevmem. demişti 🙂

Onunla beste yapmaya ve müzikal çalışmalarda bulunmaya başlayınca karşımda Allah’ın verdiği yeteneği çok ama çok çalışarak kuvvetlendirmiş bir insan olduğunu yeniden gördüm. Kariyerime en büyük etkisi de çok çalışmanın her zaman bir sonucu olduğunu göstermesi oldu 🙂

Onun çok sevdiğim bir parçası olan “Son Sardunyalar”ı şu aralar kaydediyorum belki röportaj yayınlandığında bitmiş olur 🙂

Son dönemde beğendiğin isimler ve şarkılar hangileri?

Ceylan Ertem – Annem Duysa Üzülüyor
Buray – Seni Sevmiyorum Artık
Mustafa İpekçioğlu – Korkma Kalbim Cover
Mahmut Orhan, Pharel Williams, Bruno Mars, Ceza ve ufuk açıcı yeni şeyler yapan herkes.

Sahne yapmayı planlıyor musun? Müzik dışında başka bir projen olacak mı?

Zaten yaklaşık 20 senedir sahnelerdeyim ve bu devam edecek. Enstrumantel parçalarımın olduğu yeni bir çalışma yapmayı düşünüyorum.

Röportaj: Mine Ayman