Simay Özdaş Röportajı!

Söz ve müziği kendisine ait “Düşünme Sen” isimli şarkısını geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluşturan Simay Özdaş’ı daha yakından tanıyalım mı? İşte yazarımız Mine Ayman’ın yeni röportajı…

Simay Özdaş müzik yolculuğuna nasıl başladı ve single çıkarmadan önce neler yaptı?

Müzik hayatımın her alanında benimleydi. Küçükken o klasikleşmiş tarak- ayna performansları benim içinde geçerliydi. İlkokulda farkettim sesimin güzel olduğunu daha sonra da sınıf koroları, gösteriler derken hayatımın içinde şekillendi. Liseden sonra yetenek sınavlarına hazırlandım kısa bir süre içinde fakat başarısız oldum. Başarısız olmam engel değildi hiçbir şeye, müziğe daha çok bağlandım daha çok yazmaya başladım. Single çıkarmadan önce mezun olduğum radyo – televizyon ve sinema bölümü ile ilgili bir şeyler yapıyordum. Uygulama alanlarımı genişletmeye çabalıyordum. Bu süreç içinde de müzik hala devam ediyordu tabii ki. Sonrasında fırsatını bulduğumda şarkıyı doğru zamanda doğru kişilerle çalışarak çıkarma kararı aldım.

Ne zamandan beri şarkı yazıyorsun ve şarkılarını yayınlamaya nasıl karar verdin? Daha önce yayınlanan şarkıların var mı?

Sanırım lise zamanlarımda daha çok yazmaya odaklandım ve üniversitede bu durum iyiden iyiye tohumlanıp, filizlendi. Gerçekten yazmayı da söylemek kadar çok sevdiğimi anladım. Kendimi bu şekilde tamamlanmış hissettim. Bir süre sonra artık yazdığım – söylediğim şarkıların sadece kendim için değil başkalarının da duymasını istediğimi farkettim. Gerçekten benim için oldukça heyecanlı bir süreçti. Zaman zaman çok sabrettim çok düşündüm, Acaba mı? Dedim ama doğru insanlar ve doğru zaman gelince insan onu hissediyor ve ‘evet’ diyor. Bende hissettiğim en doğru zamanda ilk şarkımı çıkarıp, dinleyicilerimizle buluşturmuş oldum.

“Düşünme Sen” adlı ilk single projende kimlerle çalıştın ve şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

“Düşünme Sen” üniversite zamanımda yazmış olduğum bir şarkımdı. Nakarat bölümü tamamlanmıştı fakat giriş bölümleri eksik bir şarkıydı. Şarkının üzerinde çalışırken eksik olan giriş bölümlerini tamamladım ve şarkı hazır hale geldi. Şarkının aranjesi Serhan Bülbül’e (serotone_in), mix-master’ı Emre Kıral’a ait. Birlikte çalışmaktan çok keyif aldığım bir süreç oldu. Emeği olan herkese buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

“Düşünme Sen” ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsun?

Şarkının klibi şu anda YouTube’da yüz dört bin izleyiciyi geçti. Sektörde hiç bilinmeyen bir isim olarak kendi YouTube kanalımdan şarkımı yayınlamak benim için büyük bir cesaretti. Ama ne olabileceğini, nasıl ilerleyebileceğimi görmek beni çok heyecanlanıyordu. Şu anda beklediğimin daha üstünde ilerliyor. Spotify’da yüz bin dinlenmeyi geçtik. Bu benim için çok büyük bir istatistik. Şu ana kadar gerçekleşen her türlü ilerlemeden çok memnunum. Sağ olsun bütün arkadaşlarım da her türlü desteği gerek sosyal mecralardan gerekse mesajlarıyla gösterdiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve yönetmenliğini kim yaptı?

Klibimizin yönetmenliğini sayın Oktay Bingöl yaptı. Kendisiyle kısa sürede tanışıp güzel bir fikir alışverişi gerçekleştirdik. Klibimizin çekimleri stüdyo da gerçekleşti. Konuştuğumuzda ne hayal ettiysem duygusal olarak ne ifade ettiysem hepsi klibimde yer buldu. Mesela su benim için çok önemli bir maddedir ve klibimde kesinlikle su görseline yer vermek istiyordum. Bu deniz olabilirdi, havuz olabilirdi farketmez ama kesinlikle kullanacaktım. Yönetmenimizle konuştuğumda, böyle bir fikrimin olduğunu söyledim. Stüdyo ortamında olmamıza rağmen istediğim tarza bir görsel oluşturduk ve kullandık. Başta Oktay Bingöl olmak üzerine çalışan tüm set ekibine teşekkürlerimi iletiyorum.

Kendi müzik tarzını nasıl tanımlarsın?

Net bir tarzı işaret etmek benim için çok zor. Bu yüzden hayatım boyunca kendi hislerimin, düşüncelerimin yanı sıra karşımdaki insanların hislerini ve düşüncelerini de anlamaya odaklandım. Empati yeteneğimin yüksek olduğu düşünüyorum. Bu yüzden her zaman şarkı yazarken sadece kendi hislerimden değil başkalarının hislerinden ve düşüncelerinden yararlanarak yazabiliyorum. Yaşamadığım bir hissi başkasından hissedip kağıda dökebiliyorum. Tamamen anlamaya ve anlatmaya odaklanıyorum. Gerçekten benim için sihri olan bir şey bu. Benim için büyük bir özgürlük alanı. Benim müziğim “Hissettiğim ve yaşadığım tüm duyguların özgürlük alanı.”

Bundan sonra yayınlamayı düşündüğün başka şarkılar var mı? Sıradaki şarkı nasıl olacak ve ne zaman çıkacak?

Tabii ki var. Bir tane akustik cover şarkımız var o gelecek yakın zamanda YouTube kanalımıza. Daha sonrası içinde yaz aylarında belki yaz sonu olabilir, net tarih söylemek biraz zor ama bir şarkımız daha var. O şarkım daha eğlenceli, cıvıl cıvıl tam bir yaz şarkısı bence. İnsanları dans ederken hayal ediyorum o şarkıda. Nasipse bu şarkımızdan sonra sıramız bu şekilde. İnşallah dinleyicilerimiz yayınladığım bütün şarklarımda kendilerinden bir şeyler hissederek, severek dinlerler.

Sahne çalışmaların olacak mı? Bu yaz için nasıl bir planın var?

Şu anda planlamış olduğumuz sahne çalışmalarımız yok ama olmasını en çok isteyeceğim şey şarkılarımı söylediğim sahnelerimin olması. Şu anlık sadece tek bir şarkım var ama konser vermek ve sahnelerde olmak için çok heyecanlanıyorum. Şarkıyı yazıyorum, söylüyorum bir de sahnede olursam tamamlanmış hissederim. Çünkü sahneden dinleyicilerimizle birlikte şarkı söylemek çok farklı bir şey, inanıyorum. Ne zaman bir konsere gitsem sanki sahnede ben varmışım gibi heyecanlanırım. O kalabalıkları görünce bir dinleyici olarak hissettiğim şeyleri bir gün sahneden şarkılarımı söylerken hissedeceğim, biliyorum.

Röportaj: Mine Ayman