Soner Arıca Röportajı!

“Yarın Her Şey Değişebilir” isimli yeni albümüyle müzik marketlerde yerini alan Soner Arıca albümü hakkındaki soruları yanıtladı: “Birinin yaşadığı hüzne hüzünlenerek yazdığım bir şarkı, bazen iki kelimeyle iletebileceğiniz bir umut mesajı tatmin etmez ya sizi, işte o yoğunlukla yola çıktım yazarken…”

Yeni albümünüzün ismi “Yarın Her Şey Değişebilir”, albümde de böyle bir şarkı var, bu şarkının hikayesini ve albümünüzün hazırlık aşamasını anlatır mısınız?

Birinin yaşadığı hüzne hüzünlenerek yazdığım bir şarkı, bazen iki kelimeyle iletebileceğiniz bir umut mesajı tatmin etmez ya sizi, işte o yoğunlukla yola çıktım yazarken… Bu şarkıyı dinleyen, aşk için anlamlandırabilse bile daha çok yaşamın ta kendisini hedef aldığım belki de aşk dışında da bir şeyler yazmak istediğimden ortaya çıktı bu şarkı ama albümün diğer şarkıları yine gerçek aşk duygularına dokunan son derece romantik şarkılar, en hareketlisinde bile aşka dair bir hüzün var.

İlk klip hangi şarkıya çekilecek? Sizce bu albümde hangi şarkılar Soner Arıca klasikleri arasına girecek?

İlk klip konusunda ilk defa bir albümde çelişkideyim, bu tamamen şimdiye kadar albümü dinleyenlerin de değişik şarkılarla ilgili yorumlarından kaynaklandı. İlk klip ne olur bilemiyorum ama “Neredeydin”, “Kayıp”, “Sıra” ve “Yarın Her Şey Değişebilir” mutlaka kliplenmeli. Bu şarkılara “Bitmeyen Sevda” da eklenebilir, yıllar sonra yine aynı sevgiyle dinlenecek şarkılar arasında.

Soner Arıca uzun süredir ortalarda fazla görünmüyordu, yeni albümünüzle birlikte nasıl bir promosyon dönemi geçirmeyi planlıyorsunuz?

Albüm ve klip yapmak dışında sahne ve konser çalışmalarım hep devam etti. 3 yıldır Cumartesi geceleri Nanna’da sahne alıyorum. Bu arada iki tiyatro oyununda rol aldım, turneleriyle beraber iki yıl sürdü. Şimdi albüm için elbette radyo ve TV programlarına katılıyorum ama asıl inandığım şey şarkıların radyo kanalıyla dinlenerek benimsenmesi ve kendilerine yer bulması ya da konserler aracılığıyla dinleyiciye ulaşabilmesi çok daha etkili geliyor bana.

Yeni albümünüzde kimlerle çalıştınız? Kendi şarkılarını yapan ve söyleyen bir sanatçısınız, bu albümde yer alan şarkılarınız ne kadar sürede ortaya çıktı?

Albümüme aranjör olarak Sezgin Gezgin, Febyo Taşel, Erhan Tekyıldız, Mustafa Budan, Oykan Atay, Selim Çaldıran ve Erol Temizel katkıda bulundu. Şarkılarda benim dışımda Sezgin Gezgin, Mustafa Budan, Soner Çınar, Fikret Şenes, Bedri Rahmi Eyüboğlu imzaları var. Aslında son 8 aydır yoğunlaşmış olsak da 4 yıldır üzerinde plan ve çalışma yaptığımız bir albüm diyebilirim yani kısık ateşte demlendiler…

En fazla klip çeken sanatçılar arasındasınız, şu güne kadar kaç klip çektiniz ve yeni albümde kaç şarkınızı kliplendirmeyi planlıyorsunuz?

45 klip var bugüne kadar, bu sayı 50 olur bu albümle.

“Tanrı Misafiri” ve “Karadut” adlı şarkıları coverladınız, bu şarkıları yeniden yorumlamak nereden aklınıza geldi?

“Tanrı Misafiri” çok sevdiğim bir şarkıydı, yorumlamak için uygun bir zaman bekliyordum. “Karadut” yine çok önemli bir aşk şarkısı, sözüyle müziğiyle çok özeldir, öneri bestecisi Mustafa Budan’dan geldi ve kabul ettim, klasik bir şiir olduğu için ayrı bir önemi var. Her iki şarkının da yıllar sonra yine en çok dinlenen şarkılarım arasına gireceğine inancım sonsuz.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz isimler kimler?

Öncelikle sektörde oluşan daralmaya rağmen şarkı yapan ve dinleyiciyle paylaşan herkesi kahraman kabul ediyorum. İzel ve Işın Karaca albümlerini sevdim, proje ve concept albümleri önemsiyorum. Açıkçası “işte budur” dediğim yeni bir şarkıya da çok rastlamadım ama başta söylediğim gibi bu döngüye şarkı ve albüm yapmak alkışlanacak hareketler.

Albümünüzün promosyonu dışında şu günlerde uğraştığınız başka bir proje var mı?

Şimdiden bir sonraki mini albüm için çalışmaya başladım ama klipler ve konserler biraz zamanımı alacak. Ayrıca ikinci kitabım üzerinde çalışıyorum, yıl sonuna yetişir.

Röportaj: Mine Ayman