Yassassin ft. Linanil “Ölümümden Biraz Sonra”

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf, 100. doğum yıldönümüne özel tribute albümle anılıyor. “Bir kelimeye bin anlam yükleyen”, “şiiri aza indirgeme sanatının ustası” Özdemir Asaf, artık şarkılarla da hafızalarımızda iz bırakacak.

Birçok farklı müzisyenin yorumuyla yeniden hayat bulacak Pasaj Müzik etiketli albümden yayınlanan sıradaki şarkı Yassassin ft Linanil’in Ölümünden Biraz Sonra!

“Yassassin” üç kişiden oluşan yepyeni bir proje grubu. Müzikal birliktelikleri otuz yıl öncesine dayanan Bülent Kabaş (Rashit) ve Orkun Tunç’a (Rashit / Kum & Bedeviler / Armageddon Turk) ve bu yolculuklarında, genç kuşağın yetenekli müzisyenlerinden Dilara Çivici eşlik ediyor. Şarkının vokallerinde ise indie-rock ve alternatif müziğin yakından tanıdığı isimlerden biri olan Linanil, gruba eşlik ediyor.

“Özdemir Asaf 100 Yaşında” albümü için besteledikleri şarkının sözleri, şairin ölüm ile hayat arasındaki geçişin yansımalarını, üslubuna has kelimelerle dokuduğu derin ve etkileyici iki şiirinden, “Ölümümden Biraz Sonra” ve “Kaldım” adlı şiirlerinden derlenmiştir. Grup bu şarkıyı, sözlerin duygusal derinliğini vurgulamak açısından post-punk’ın melankolik ve hüzünlü tınıları arasında gezinerek yorumlamıştır.

Şarkının bestesi Bülent Kabaş ve Orkun Tunç’a, düzenlemesi ise gruba aittir. Kayıtlar Kadıköy No.5 stüdyosu’nda, mix ve mastering ise Erim Arkman tarafından Haremsound stüdyolarında gerçekleştirilmiştir.

Yassassin ft. LİNANİL – Ölümümden Biraz Sonra

Ölümümden biraz sonra anladım
Gözlerim dışına kapalı, içine açık
Kalıbım belirsiz bir yerde artık
Sırtüstü yatıyorum, upuzun
Öyle bir dünyadayım ki şimdi
Büyük beynim kıvrım kıvrım donuk
Artık ne karanlık var benim için
Ne aydınlık, ne sıcak, ne de soğuk

Seni düşlerime aldım, uykusuz kaldım
Seni uykularıma aldım düşsüz kaldım
Başıma aldım, sensiz gönlüme aldım
Sana adlar aradım, adsız kaldım

Öyle bir dünyadayım ki şimdi
Büyük beynim kıvrım kıvrım donuk
Artık ne karanlık var benim için
Ne aydınlık, ne sıcak, ne de soğuk

Söz: Özdemir Asaf (Ölümümden Biraz Sonra / Kaldım şiirlerinden bölümler)
Müzik: Bülent Kabaş, Orkun Tunç