Yavuz Akyazıcı Project “Turkish Standards Vol 2”

Yavuz Akyazıcı Project, son yılların akıllarda kalmış popüler şarkıların caz müziğine uyarlayarak kayıtlı Türk müziğinde yepyeni bir kulvar açıyor. “Gamzelim”, “Turkish Standards Vol 1”, “Bridge” ve “Short Stories” albümlerinin ardından, ikinci albümün devamı niteliğinde “Turkish Standards Vol. 2” Esen Müzik etiketiyle, bugün itibariyle müzik marketlerde.

“Turkish Standards Vol. 2” albümde; Nil Karaibrahimgil’in “Kanatlarım Var Ruhumda”, Duman’ın “Senden Daha Güzel”, Göksel’in “Depresyondayım”, Teoman’ın “Güzel Bir Gün” ve “Renkli Rüyalar Oteli”, Athena’nın “Yaşamak Var Ya”, Bulutsuzluk Özlemi’nin “Sözlerimi Geri Alamam” ve Model’in “Pembe Mezarlık” isimli şarkıları yer alıyor.

25, 26 Ağustos tarihlerinde Kedi Müzik stüdyolarında canlı kaydedilen bu albümde; gitarda Yavuz Akyazıcı, vokalde Evrim Özşuca, soprano ve Tenor saksafonda Yahya Dai, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Turgut Alp Bekoğlu yer alıyor. Albümün kayıt ses mühendisliğini Ömer Taşkın ve Ender Akay üstlenirken, kapak fotolarında Eda Kızıl Çetintürk ve kapak tasarımında Orkun Demirelli isimleri dikkat çekiyor.

Elektroniğe ve ses mühendisliğine özel ilgisi olan Yavuz Akyazıcı albüm kaydında kendi elleriyle yaptığı mikrofon pre-amplilerini ve elektronik devrelerini kendisinin modifiye ettiği mikrofonları kullanarak ve albümün miks ve mastering’ini de kendi yaparak, albümün sound’undaki estetik yaklaşımını albüm dinleyiciye ulaşana kadar olan her safhada hissettiriyor. Daha önce bu konuda uluslararası ses mühendisliği dergisi olan “Sound on Sound” magazininin 2013 Eylül sayısında bu yönüyle de yer alan sanatçı, her biri çok önemli şarkılar olan bu besteleri jazz ve world music stillerinde müzikseverlere sunuyor.

Albümün hedeflediği kitlenin sadece cazseverler olmadığını belirten sanatçı, amaçlarından önemli bir tanesinin de bu albümle popüler müzik dinleyicilerine de caz sevdirmek olduğunu söylüyor.