Yonca Evcimik

İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun oldu. 1978 – 1990 yılları arasında müzikallerde profesyonel dansçı ve şarkıcı olarak çalıştı. Aynı tarihlerde birçok tiyatroda oyunculuk yaptı. 1979’da Şan Tiyatrosu’na girdi. 1984’e kadar burada birçok oyun ve müzikallerde yer aldı. “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, “Şen Sazın Bülbülleri”, “Nükhet Duru ve On Yıl Geçti”, “Ajda Pekkan Süperstar”, “Hababam Sınıfı” ve “Carmen” rol aldığı çalışmalardır. Bu dönemde ayrıca “Hababam Sınıfı Güle Güle” ve “Kızlar Sınıfı” adlı filmlerde de oynadı.

1985 – 1988 yılları arasında, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda “Yasaklar”, “Aşkolsun”, “Geceler”, “Reklamlar” ve “Deliler” adlı oyunlarda rol aldı. 1989-1990 yılları arası Gülhane Etkinlikleri’nde sunucu ve Show Girl olarak çalıştı.

1990 – 1991 yıllarında müziğe ağırlık vererek, ilk albümünün çalışmalarını sürdürdü. Bu ilk albüm 1991’de yayınlandı ve “Abone” adıyla müzik marketlerde yerini aldı. Kısa sürede o günlerin rekorunu kırarak, adeta yok sattı.

1993 yılında, ikinci albümü olan “Kendine Gel” çıktı. Profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan bu albüm, vücut ritminin kullanıldığı, klibinden kartpostalına kadar bir reklam mantığıyla çalışılan ilk albüm olma özelliğini taşımaktaydı.

1994’de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ülkemizin ilk single’ını yaptı. “8:15 Vapuru” adlı bu single, kısa sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükseldi. Aslında bu single’ı yapmaktaki amacı, yeni albümü “Yonca Evcimik 1994” tanıtmaktı. Bu üçüncü albümü, 1994 yılı Temmuz ayında marketlere girdi. Farklı bir tarz deneyen sanatçı, Jamaican Rap Sound’un Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bu albümle popülaritesinden ve başarısından bir şey kaybetmediğini kanıtladı. Artık sıra her zamanki gibi “yeni ve ilk” şeyler yapmaya gelmişti. Bu amaçla kendisine gelen teklifleri değerlendiren Evcimik, bu kez gerçek anlamda House Musıc ve Soul Vokal çalışması yaparak Avrupa ve dünyaya açılan ilk pop sanatçımız oldu.

29 Eylül 1995’de parçanın klibi MTV Party Zone’da gösterildi. 30 Eylül 1995’de Amsterdam Chemistry Dance Club’da yapılan Avrupa Premieri ile çalışmaları start aldı. Gerek promosyonun tamamıyla Avrupa’ya dönük olması ve gerekse single formatının sadece Avrupa’da piyasaya çıkacak olması, bu girişimi daha da önemli kıldı Parça, Hollanda’da 12 inch (promo) ve cd formatında basıldı ve “I’m Hot For You”, onun Dub Miksi ve “Haydi Durma Dans Et” adlı üç parçalık single, 1 Ekim 1995’de Avrupa’da satışa sunuldu. Parçanın klibi ise, yurtdışından gelen bir ekip tarafından üç gün ve gece çalışılarak çekildi. Daha önce çektiği video kliplerden ikisi ödül almış Rene Nujiens, klibin yönetmenliğini üstlenirken, prodüktörlüğünü de aynı zamanda “I’m Hot For You” isimli parçanın söz yazarı olan Richard Cameron yaptı.

1998’de “Günaha Davet” adlı albümü ile tekrar hayranlarıyla buluştu ve müzik listelerindeki yerini aldı. Evcimik’in ayrıca prodüksiyon çalışmaları da bulunuyor. “Birkaç İyi Adam” ve “Çıtır Kızlar” gruplarının single ve albümlerinin prodüktörlüğünü de üstlendi. Tüm bu çalışmaların yanısıra Evcimik, başka bir yönünü de ortaya koyarak klip yönetmenliğine soyundu. Kendi kliplerinin yanısıra prodüktörlüğünü yaptığı “Çıtır Kızlar” Ve “Birkaç İyi Adam” gruplarının da birçok klibini yönetti.

2001 yılında yeni bir albümle “Herkes Baksın Dalgasına” hayranları ile buluştu. Bu albümünde sevenlerinin çok ihtiyacı olan neşe sevgi ve barış üzerine mesajlar vermeyi sürdürdüğü gözlendi.

2004’de DMC etiketi ile yayınladığı “Aşka Hazır” adlı EP’si ile hayranlarını sevindiren Evcimik, bu albümde “Sallayalım Dünyayı” ve “Aşkım” adlı şarkılarına video klip çekti. Söz yazarı ve besteci kimliği ile de göz dolduran sanatçı, Türkiye’de geniş kitlelere R&B ve Hip – Hop tarzını bu albümdeki şarkıları ile sevdirmeyi başardı.

2005 yılında ise hayranlarına bir sürpriz yaparak “Oldu Gözlerim Doldu” adlı bir tekli çıkardı. Söz ve müziği kendisine ait olan şarkı, kısa sürede müzik listelerinde en yüksek sıralarda yer almayı başardı.

Yonca Evcimik; 21 Ekim 2008’de 3 yıllık bir aradan sonra “Şöhret – İbret Öyküsü” adındaki albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde sanat camiasında büyük sorun olarak gördüğü şöhret hastalığını konu alan Evcimik, şarkılarıyla mesaj göndermeyi ihmal etmedi. Albüme ismini veren “Şöhret” isimli şarkının müziği Bora Öztoprak’a, sözleri ise Bora Öztoprak ve Yonca Evcimik’e aittir. “Çapkın Kız” isimli şarkıya klip çekilmiştir.

Yonca Evcimik 2010 yılında “Tweetine Bandım” isimli tekliyi piyasaya sürdü. Şarkı sosyal paylaşım sitelerindeki sözcükler kullanılarak “Tiridine Bandım” türküsünün müziğine uyarlandı. Sözleri Merve Gürcan’a, müziği Emre Gürcan’a ait olan şarkıya klip de çekildi. Evcimik “Bu tekli benim müzik kariyerimde bir değişiklik yaptığımı göstermiyor. Sadece eğlence amaçlı, gülelim ve eğlenelim diye yaptığımız bir şarkı.” açıklamasını yapmıştır.

Yonca Evcimik hayvan hakları için başlattığı “Var Olmak Haktır” adlı sosyal sorumluluk projesi için 2011 yılında çeşitli sanatçılarla birlikte “Seni Hala Seviyorum” isimli bir single’a imza atmıştır.

Evcimik, Eylül 2012’de sözleri Barlas Erinç’e, bestesi Tolib Kuliev’e, düzenlemesi İskender Paydaş’a ait olan “Yallah Sevgilim” isimli bir single yapmıştır. 2014’ün Haziran ayında ise 15. adlı albümünü piyasaya sürdü.