Berkay Röportajı!

Müzik dünyasına ilk albümü “Ele İnat” ile merhaba diyen Berkay, Soner Sarıkabadayı’ya ait olan “Taburcu” adlı şarkısı ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Poll Production etiketi ile müzik marketlerdeki yerini alan albüm hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar bu röportajda.

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Müzik ile buluşmam ortaokul dönemlerime dayanıyor. O yıllarda gitar dersleri alarak profesyonel anlamda gitar çalmaya başladım. Gitar çalmam dışında çevremdeki herkes sesimi çok beğeniyordu. Tabii ki insanın önce kendine inanması gerek. Gitar çalmamın dışında şarkı söylediğimde mutlu olduğumu hissettim. Önce ailem hep yanımda oldu ve çok destekledi. Ben bu mesleğe, arkadaşlarım dışında başka insanların da benim performansımı beğenmeleriyle başlamaya karar verdim ve o gün bugündür şarkı söylüyorum. Albüm yapmadan önce birçok yerde sahne aldım, bunların birçoğu Türkiye’deki en büyük gece kulüpleridir. Albüm yapmadan önce özellikle Ege Bölgesi’nde kendime ait bir kitlem oluşmuştu zaten ve fark edilen bir marka olmayı başarmıştım.

“Ele İnat” adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştınız?

5 yıla yakın repertuar çalışmam sürdü ve bu albüm için 300’e yakın şarkı dinledim. En az 60 tane demo yaptım. Polat Yağcı’nın daha profesyonel anlamda prodüktör gözüyle işe start vermesi ile birlikte “Ele İnat” bir albüm yaptık. Albümde kendi şarkılarım dışında Sinan Akçıl, Soner Sarıkabadayı, Mithatcan Özer ve Nezih Üçler’e ait şarkılar var. Çıkış şarkım olan “Taburcu”, beklediğimden daha kısa sürede sevildiği için çok mutluyum ama bence bu albümdeki asıl lezzet slow şarkılarda gizli ve eminim sevenlerim bunu kısa bir sürede fark edecektir.

Çıkış şarkınız olan “Taburcu” çok enteresan bir şarkı, bu şarkı size nasıl ulaştı, şarkının bir hikayesi var mı?

Şarkıyı 2 yıl önce, Soner Sarıkabadayı’dan beste almak için evine gittiğimde dinlemiştim. Dinler dinlemez şarkının bana uygun olduğunu anladım, sanki benim için özel olarak yazılmıştı…

“Taburcu” adlı şarkınızın klibi ile ve imajınızla çok dikkat çektiniz, yeni sanatçıların hemen fark edilmesi zordur ama siz çok çabuk fark edildiniz, bu kadar ilgi görmeyi bekliyor muydunuz?

İnsanın emeğinin karşılığında beğenilmesi ve alkış görmesi çok mutlu edici bir durum çünkü inanılmaz bir emek, inanılmaz bir sabır ve arkamda güçlü bir ekibim var. Bunlara sahip olduğunda da başarı kaçınılmaz.

Albümünüzü hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Asla hiç kimsenin tarzı, yorumu, görüntüsü beni etkilemedi çünkü müzik kariyerimde yaptığım işler doğrultusunda yıllar önce kendime ait kimliğim oluştu. “Berkay” markasını yaratırken farkım olduğu için fark edildim.

Albümde “Taburcu” dışında hangi şarkılar öne çıkıyor sizce? İkinci klip hangi şarkıya gelecek?

Ayırt etmek istemiyorum ama radyocu ve televizyoncu arkadaşlarıma yapılan istekler doğrultusunda şimdiden birçok şarkım öne çıkmış durumda. Örneğin slow şarkılarda sözü müziği Sinan Akçıl’a ait olan “Gitmeseydin” ile sözü müziği Nezih Üçler’e ait olan “Ömrümün Geri Kalanı” ve “Ele İnat” albümün öne çıkanları arasında. Hareketli şarkılarda ise Soner Sarıkabadayı şarkısı olan “Dejavu” ve sözü müziği Mithatcan Özer’e ait olan “Lolita” çok fazla ilgi görüyor. İkinci klip konusunda bu yüzden çok kararsızız.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Kendi jenerasyonum bence albüm yapma cesaretini gösteremiyor, birazcık sıcak bir şarkı bulduklarında single daha tercih edilebilir oluyor ama bana sorarsanız kısa dönemli bu çıkışlar sanatçı dostlarımın tam anlamıyla bir yer edinebilmesine imkan vermiyor. Yıllardır bu sektör içinde olan Tarkan, Sertab Erener, Sıla ve Hande Yener gibi önemli isimlerin son albümlerini severek dinliyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sene kim katılmalı?

Milli forma olduğunu düşünüyorum. Fakat Eurovision şarkı yarışmasındaki puanlama sisteminin tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. Bence bu sene düzenlenecek olan yarışmada erkek olursa Tarkan, kadın olursa Hande Yener favorimdir. Her ikisinin de Türkiye için çok başarılı işler yapacağını düşünüyorum.

Konserleriniz ne zaman başlayacak ve bar programı yapmayı düşünüyor musunuz?

Kasım’ın ilk haftası itibariyle İzmir, İstanbul, Antalya, Kıbrıs, Ankara, Eskişehir, Bursa konserlerim başta olmak üzere birçok şehirde sevenlerimle bir araya geleceğim. Konser salonları ve birçok Üniversite festivalinde sahne alacağım.

Röportaj: Mine Ayman