Beste Açar Röportajı!

Söz ve müziği kendisine ait olan “Canım Seni Çekiyor” isimli tekli çalışmasını Poll Production etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sunan Beste Açar, Mine Ayman’ın sorularını yanıtladı…

Kendinize ait bir şarkıyla müzik dünyasına yeniden merhaba dediniz, şarkınızın hikayesini anlatır mısınız?

Yaşanmışlıkları yazmayı çok seviyorum. Enerji terapistiyim çok fazla hikaye dinliyorum. Bana anlatılanlardan ilham almak çok yaratıcı bir alan. Bu şarkım da böyle yazıldı. Kendi dışımda yaşanan yaşanmışlıklar da çok değerli benim için.

Ne zamandan beri şarkı yazıyorsunuz ve bundan sonra da kendi şarkılarılarınızla mı müzik kariyerinize devam edeceksiniz?

Müziğin içinde doğdum, ismim Beste ve konservatuar mezunuyum kendimi bildim bileli müzikle beraberim. Çocukluğumdan beri beste yapıp şarkı sözü yazıyorum. 1997 yılında sevgili Kerim Tekin’in “Karbeyaz” şarkısındaki sözlerim ilk buluşmamdı dinleyicilerle. O albümde pek çok yazdığım söz vardı. Rahmetli Kerim Tekin albümden kısa bir süre sonra aramızdan ayrıldığı için diğerlerini duyamadınız. Evet kendi beste ve sözlerimle var olmaya devam ederken, farklı isimlerin şarkılarının notalarıyla da dans edeceğim. Benim için ve ailemiz için çok kıymetli mucize bir isim var, varlığı çok büyük hediye olan canım Şehrazat ablam. Yazın sözü ve müziği kendisine ait olan “Timsah Gözyaşları” Erhan Bayrak imzasıyla dinleyicilerle buluşacak.

“Canım Seni Çekiyor” adlı şarkınızda kimlerle çalıştınız ve klipte de size eşlik eden Emre Olgun’la yolunuz nasıl kesişti?

“Canım Seni Çekiyor” sevgili Polat Yağcı’nın desteğiyle Poll production imzasıyla 14 Nisan 2023’te tüm dijital platformlarda yayınlamaya başladı. Şarkının aranjesini Ceyhun Çelik’ten yaptı. Klibimi Kemal Başbuğ çekti. Benim için çok duygusal bir tarafı var. Kemal abimin babası Ersan Başbuğ da babamın ilk klibini çekendi ve sonra öyle bir dostlukları başladı ki kan kardeşiydiler. Kemal abim klibin montajını yaparken gözyaşlarını tutamadığını söylemişti. Beni böyle güzel gerçekte olduğum halimle izleyicilerle buluşturduğu için çok mutluyum. Klipte bir tiyatro sahnesinde şarkının hikayesinin anlatıcısı olarak var olmak doğallığı açığa çıkardı. Klipteki her saniyeye emek veren bir diğer kişi ise Kemal abimin eşi Yeşeren Başbuğ idi, ikisine de minnettarım.

“Canım Seni Çekiyor” ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Çok güzel yorumlar alıyorum bu da beni çok mutlu ediyor. Babamdan çok fazla şey bulduklarını söylüyorlar. Sesimin tınısının bile babamı hatırlattığını söylüyorlar. Daha önce neden yapmadınız diye soruyorlar. Bundan sonra daha çok sizi dinlemek istiyoruz, böyle şarkıları çok özlemişiz diye duygularını ifade ediyorlar.

Usta bir sanatçı olan Kayahan’ın kızı olmak müzik kariyerinizi nasıl etkiliyor? Şarkılarınızı yaparken babanızın şarkılarından ve tarzından etkileniyor musunuz?

Babamın kızı olmak müzik piyasasında kendimi çok özel hissettiriyor. Geçmişte babamın da çalıştığı birlikte iş birliği olan o kadar çok dostu vardı ki her biri single çalışmamın çıktığını duyduğunda bana koşulsuzca destek oldular. Kendimi o kadar güvende ve sevgiyle sarılmış hissediyorum ki her birinin varlığına şükürler olsun. Gözümü açtığımda babamın sesi ve besteleriyle buluştuğum için genlerimde babamın beni ağlarını taşıdığım için babamdan etkilenmemiş olmak mümkün bile değil. Babama yaşatabilmek çok büyük bir onur benim için.

Yakın zamanda bir Kayahan şarkısını da coverlamayı düşünüyor musunuz?

Babamın bütün şarkılarını çok seviyorum her birinin hikayesinin içinde olmuş olmak anlatılamaz bir duygu. Yorumladığımda farklı bir şey katabileceğim, Kayahan sevenlerin dinlediği zaman iyi ki kızından da dinleyebilmişiz, ne kadar güzel olmuş diyebilecekleri üzerime yakışan şarkılardan bir albüm çalışmam da olacak. Bu benim için çok özel bir proje olacak. Proje ifadesinin “Cennete Besteler” olmasını düşündük.

Babanızın şarkılarının hepsi birbirinden güzel ama sizin için en özel olan ve en sevdiğiniz şarkısı hangisi?

Benim için en özel ve en güzel olan şarkısı tabii ki “E bebeğim E”. Sabaha karşı işten eve geldiğimde odama girmiş ve başucumda duran kırmızı pabuçlarım ve uyurken sarıldığım bebeğimle beni gördüğünde çok duygulanmış. Bir bayram sabahına uyanacağımız o gece sözleri ve bestesinin hayatında ilk defa aynı anda geldiğini söyleyen babam benim için bana bakarak bu şarkıyı bestelemiş. Hayatımda aldığım en değerli hediye bu şarkı.

Sahne çalışmalarınız olacak mı? Bu yaz için nasıl planlarınız var?

Sahne çalışmaları ve konserler olacak şu anda repertuvar çalışmaları ve provalar devam ediyor. Yazın çok güzel mekanlarda ve konser alanlarında müzikseverlerle buluşabileceğim için çok heyecanlıyım.

Röportaj: Mine Ayman