Demir Demirkan Röportajı!

Demir Demirkan, “Tam Ölmek de Değil” adını verdiği kariyerinin 6. stüdyo albümü ile daha yalın, daha dingin, daha olgun bir tarz ile karşımıza çıktı. Yeni albümü ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman’a anlattı: “Albümdeki hiç bir söz uydurma bir senaryo değil. Hepsini yaşadıklarımdan esinlenerek yazdım.”

Yeni albümünüzden bahseder misiniz, hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve kimlerle çalıştınız?

1,5 yıl önce sözleri yazmaya başlamıştım. Aslında niyetim albüm yapmak değildi. 20’ye yakın söz birikti ve bunları bestelemeye başladım. Daha sonra aralarından 7 tanesini seçip bir albümde toplamaya karar verdim. Geçen yıl ilkbaharında da bu şarkıları düzenlemeye başladım. Albüm kayıtları 2014 yaz süresince oldu ve Eylül 2014’de tamamlandı. Albümdeki “Bana Müsaade” hariç tüm şarkıların söz ve müziği bana ait. “Bana Müsaade”yi de Can Temiz ile birlikte yazdık.

Davul: Volkan Öktem
Bas: Eser Ünsalan
Kayıt: Barış Erduran ve Erim Arkman
Miks: Rick Barnes
Geri Vokaller: Fatma Turgut

“Tam Ölmek De Değil” adlı albümünüzdeki şarkıların yaşanmış hikayeleri var mı?

Albümdeki hiç bir söz uydurma bir senaryo değil. Hepsini yaşadıklarımdan esinlenerek yazdım.

Son albümünüzdeki şarkıların geneli çok dertli, hatta albümünüzün ismi de oldukça dramatik, bu şarkılarla ruh haliniz arasında bağ var mı?

Kesinlikle var. Genelde dertli olduğum zaman yazıyorum demek ki 🙂

Şarkılarınızda olduğu gibi duygusal bir adam mısınız? Hayatta en çok sizi ne üzer ve şarkılarınızı yaparken en çok nelerden etkilenirsiniz?

Görünüşümün aksine çok duygusalımdır. Zaman içinde duygusallığım hayatımı negatif yönde etkilemiş olsa bile duygusal olmayı ve kalmayı hiç değiştirmeye çalışmadım. Hep bununla yaşamayı tercih ettim ve hala ediyorum. Ancak bazı konulara mantığımla yaklaşmayı öğrettim kendi kendime. Duygusal olmak sadece üzülmek demek değildir. İnsanın vicdanını acıtan olaylar ve kişiler haliyle sizi olduğu gibi beni de üzer. Bunları yaşadıktan sonra içimde bıraktıkları hissi kelime ve müziğe dökmek ise çok daha sonra oluyor.

İlk klip “Sor” adlı şarkınıza çekildi, bundan sonra kliplenecek şarkı belli mi? Albümde en çok dikkat çeken şarkılar hangileri?

Bundan sonra “Bana Müsaade” adlı şarkımıza klip çekilecek. Albümdeki 9 şarkı da benim için çok özel ve önemli, aralarında kıyaslama yapmam gerçekten mümkün değil.

Konser turneniz başladı, sevenlerinizle nerelerde buluşmaya devam edeceksiniz?

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa ve İzmir konserlerim gerçekleşti. 7 – 8 – 9 Nisan’da Diyarbakır, Gaziantep ve Adana’dayım. Arkasından henüz konuşulan iller var ama teyit edilmediği için daha sonra duyuracağım.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Severek dinlediğiniz isimler ve projeler var mı?

Türkiye’de çok güzel işler yapılıyor. Özellikle yeni çıkan rock gruplarını takip etmeye çalışıyorum.

Son günlerde müzik dışında vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Müzik dışında vakit buldukça spor yapmaya çalışıyorum yani önceliğim spor oluyor boş zamanlarımda. Daha sonra ise kitap okumak ve film izlemek. Daha uzun boşluklar varsa da seyahat etmeyi seviyorum.

Röportaj: Mine Ayman