Eylem Röportajı!

“Bugün Burda” isimli yeni albümü ve albümün çıkış şarkısı “Hayat Devam Eder”le beğeni toplayan Eylem, yazarımız Mine Ayman’ın sorularını yanıtladı: “Aman’ın sözleri de “Hayat Devam Eder” konuluydu ama bu sefer biraz daha buruk bir his katarak şarkımı yaptım. Böyle değişiklikler, şaşırtıcı hamleler yapmayı, kendimi esnetmeyi seviyorum….”

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Dans ve tiyatro eğitimim devam ederken gitgide müziğe daha fazla ilgi duyduğumu fark ettim. Sonra İngiltere’de bir kız grubunda yer alınca müzik kariyerim başladı. Grubumla çok büyük konserler verip İngiltere’yi gezdik. Grup dağıldıktan sonra ise çeşitli festivallerde sahne almaya başladım ve Türkiye’de keşfedildim.

“Bugün Burda” adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştınız?

Yaklaşık bir buçuk yıl boyunca yazdık, düzenledik, kaydettik ve bitirdik. Albüm ilk müzik şirketim Dokuzsekiz Müzik’ten çıktı. Şarkıların çoğunu Fatih Melek’le birlikte yazdık. Aranjelerin beşinde Orhun Sevindik imzası var. Kendisi aynı zamanda orkestramın şefi. Diğer düzenlemelerde ise Orkun Tunç, Taner Yurdunkulu, Caner Anar, Serhan Şolcum, Gökay Süngü, Mustafa Olgan ve Fettah Can imzası var. Hepsi genç, yetenekli ve müziğe aşık isimler. Albümde çok iyi iş çıkardılar bence.

Albümünüzün ismi çok enteresan, bu ismi kim buldu ve bir hikayesi var mı?

“Kaldır Elleri” şarkısından geliyor bu söz; “Kaldır elleri eğlen, der bugün burda Eylem” cümlesinden. Doğal olarak birden çok manası var. Hem üçüncü albümle geri döndüğümü, bugün burda olduğumu belirtiyor hem de bugün burda bir eylem yaratma niyetimi gösteriyor. Gurur duyduğum bir albüm yaptım ve dinleyicilerimin karşısında dimdik durduğumu söylemek istedim. Umarım onlar da aynı fikirdedir.

Albümünüzü hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Her zamanki gibi alaturka melodiler ve modern müzik karışımı yapmaya çalıştım. Spesifik bir isim veremeyeceğim ama günümüzde her tür müziğin hızla popüler olabilmesinden etkilendim ve çeşitli müzik türleri içeren bir albüm yaptım diyebilirim. Flamenkodan, elektro-pop’a, modern Hint popuna kadar uzandık.

İlk klip “Hayat Devam Eder” adlı çok anlamlı bir şarkıya çekildi ve Eylem bu duygusal şarkı ile herkesi şaşırttı. Sizi şimdiye kadar hep eğlenceli şarkılarla dinledik, böyle bir şarkıyla çıkış yapmanız daha olgun bir kitleye de hitap etmek isteğinizin bir belirtisi olabilir mi?

Albüm yaptığım ilk günden beri hep 7’den 70’e herkese hitap etmeyi amaçladım. Başardığımı da düşünüyorum. Ama nasıl hitap ettiğimi düşünürsek, evet bu şarkı farklı oldu. Sonuç olarak “Aman”ın sözleri de “Hayat Devam Eder” konuluydu ama bu sefer biraz daha buruk bir his katarak şarkımı yaptım. Böyle değişiklikler, şaşırtıcı hamleler yapmayı, kendimi esnetmeyi seviyorum.

Albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sizce? İkinci klip hangi şarkıya gelecek?

Biz de bunu soran radyoculara, televizyonculara aynı soruyu soruyoruz. Dürüst olmak gerekirse tam istediğim gibi bir sürü güçlü şarkısı olan bir albüm yaptığımı düşünüyorum. Boş bir şarkı yok ama tabii ki bazılarına klip çekilme ihtimali daha yüksek. Şimdilik açılış şarkısı “Kaldır Elleri”, “Aşkım Diye Bağırırım” ve “Koptuysa Bırak” öne geçti gibi duruyor.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Bence dijital platformlar geliştikçe çıkan müzikler de ilginçleşiyor. Gerçi bu sebeple albümden çok single çıkmaya başladı ama bir sürü beğendiğim şarkı oldu bu sene. Enbe Orkestrası’ndan “Eksik”, Model’den “Değmesin Ellerimiz”, Gülben Ergen ve Mustafa Sandal’dan “Şıkır Şıkır” ilk aklıma gelenler.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu yarışmada ülkemizi temsil etmek ister misiniz?

Elbette isterim. İngilizce yazıp söylemek konusunda hem tecrübeliyim hem de bugüne kadar beğeni topladım. Dans ve sahne şovlarını da katınca iyi bir iş çıkaracağıma inancım tam. Ancak her şey doğru zamanda olmalı kesinlikle ve bu yarışma çok büyük bir medya olayı, müzikten önce. O yüzden umarım ki kendimi tam verebileceğim, çok iyi bir iş çıkarabileceğim bir dönemde gitmek nasip olur.

İngiltere’de yaşadığınız için çok iyi İngilizce şarkılar da söylüyorsunuz, Avrupa’da İngilizce bir albüm çıkarma projeniz olacak mı?

Bu albümden önce, sessiz kaldığım dönemde bunun çalışmalarını sürdürüyordum. Yurtdışında çok önemli olduğunu düşündüğüm adımlar atmaya başladım bile. 3 tane single hazırlıyoruz ve ilki Eylül’de olmak üzere sırasıyla çıkacaklar. Uluslararası bir telekomünikasyon firması olan “Lycamobile” ile sponsorluk anlaşması imzaladık ve 14 ülkede onların Türk yüzü olacağım. Şimdiden festivallerde sahne almaya başladım yurtdışında. Orada da sağlam bir çıkış yakalamayı umuyorum.

Konserleriniz ne zaman başlayacak? Yakın zamanda, albüm dışında başka projeleriniz olacak mı?

Konserler başladı bile, Mayıs’tan bu yana yeni şarkılarımı sahnede seslendiriyorum. Gelecek konserlerden haberdar olmak isteyenleri facebook.com/eylemofficial adresindeki sayfama beklerim. Albüm dışında yurtdışı projelerim ve hayır işleriyle ilgili gerçekleştirmek istediğim bazı planlar var. Umuyorum ki onlardan da yakın zamanda haberiniz olacak.

Röportaj: Mine Ayman