Grup L’avi “Jujunela”

2018 yılında Artvinli 5 yakın arkadaşın buluşmasıyla kurulan ve Karadeniz müziğine yeni bir enerji getiren Grup L’avi, kuruldukları günden beri birçok festivalde yer alıp dinleyicilerini coşturmayı başardılar ve halen yoğun sahne çalışmalarına devam ediyorlar.

Grubun L’avi olan ismini yakın dostları sanatçı Ayla Çelik buldu. Gürcüce “vartzklavi” olan kelimeden ilham alınarak bulunan ismin Türkçe anlamı yıldız demek ve bu kelimenin kısaltması olan L’avi sanatçı dostlarının fikriyle hayat buldu.

Grup L’avi, tarz olarak Etnik Karadeniz Müziği ile günümüz soundlarını taşıyan Türk Pop müziğini buluşturdu ve “Etnik Karadeniz Pop” tarzındaki ilk projelerinde Karadeniz’in sevilen sesi Salih Yılmaz’la düet yaptı.

Sözleri İmdat Ataman’a ait olan müziği ise anonim olan “Jujunela” isimli şarkının günümüz soundlarına uygun şekilde yapılan enerjisi yüksek düzenlemesini Toylan Kaya yaptı. Geçmişte Gürcüce olarak yapılmış olan “Jujunela” adlı şarkının kullanıldığı yere göre iki anlamı bulunuyor, biri çiğ tanesini diğeri de iki sevgilinin birbirlerine olan baygın bakışını ifade etmekte.

Karadeniz’in müthiş doğa güzelliklerinde çekilen video klip ve şarkı TYN Music Production etiketiyle tüm dijital platformalardaki yerini aldı.

Grup L’avi – Jujunela

Yirmi dakika çekiyor
Hopa borçka arası
Sevdalıktan çürüyor
Yanan yürek yarası

Jujun ela Jujun ela hoy hoy

Asmanın arasında
Alamadım üzümü
Kaldır yarim peçeni
Göremedim yüzünü

Camı cama çakarlar
Çamdan kurşun atarlar
Şu Artvin’in kızları
Bize çalım satarlar

Söz – Müzik: İmdat Ataman