Günay Acar “Türk Enstrümanları ile Antik Aryalar Dünya Prömiyeri”

Farklı tarzlarda da şarkılar seslendiren, müzik dünyasının perde arkasındaki güçlü isimlerinden soprano Günay Acar opera alanında bir ilke imza attığı batının sözü ile doğunun sesinin mükemmel bir sentezi olan “Ancient Arias with Turkish Instruments” (Türk Enstrümanları ile Antik Aryalar) albümünde barok döneme ait aryaları barok döneme denk gelen klasik dönem, neoklasik dönem ve romantik dönemi kapsayan çeşitli Türk sazları eşliğinde seslendirdi. Günay Acar konservatuvardan onur öğrencisi olarak mezun olduktan sonra, yurtdışı ve yurtiçi birçok opera dinletileri yaptı. Kurucusu olduğu “Günay Acar Ensemble” ile aktif olarak konserler vermektedir.

Müzikal estetiğe büyük önem verilen albümdeki tüm eserlerin düzenlemesi besteci Oğuzhan Balcı tarafından yapıldı. Bu hali ile dünyada bir ilk olarak yorumlandığını da söyleyebiliriz.

Dünden bugüne müzik yolculuğuna çıkaran Günay Acar, albümünün ilk video klibini “Amarilli” adlı parçaya çekti. Geçmişi 1930’a dayanan Ortaköy Yahudi yetimhanesinde bir günde gerçekleşen çekimlerde klip yönetmenliğini İzzet Başlak, imaj fotoğraf çekimlerini Bora Gökhan yaptı.

Günay ACAR soprano
Düzenleme: Oğuzhan BALCI
Serkan M. HALİLLİ kanun, Hatice Doğan SEVİNÇ klasik kemençe
Göknil Bişak ÖZDEMİR tanbur, Sarper EROĞLU ud
Burak MALÇOK ney, Baturay YARKIN piyano

Program:

F. GASPARINI “Sposa son desperetsa..”, “Lasciar D’amati”
G. BATTISTA La Serva Padrona’dan “Stizzoso, mio Stizzoso”
G. F. HANDEL “Lascia ch’io pianga”, “Wie lieb lich ist der Botten”
G. CACCINI “Amarilli Mia Bella”, “Ave Maria”
G. CARISSIMI “Vittoria Vittoria”
G.P. PERGOLESI “Nina”
G. GIORDANI “Caro Mio Ben”
A. CALDARA “Sebben Crudele”
A. SCARLATTI “Sento Nel Core”, “Già il Sole Dal Gange”
G.B. BONONCINI “Perla Gloria”