Işıl Yücesoy “Zamansız”

Son plak kaydı için 1979 yılında stüdyoya girmiş olan Işıl Yücesoy, 37 yıl sonra Türk Pop Müziği’nin bıçak gibi keskin, kalbe dokunan şarkılarından seçilen on şarkıyı derin ve duygulu sesiyle yorumladı. Zamansız şarkılara, zamansız sesiyle, zamanlara sığmayan kalbiyle yeniden hayat verdi…

37 yıl sonra yeni bir albüm yapan Işıl Yücesoy, albümsüz geçen bu süreçte oyunculukta gösterdiği başarıyı müzikte de yineleyerek 2016 yazının aşklarına eşlik etmeye hazırlanıyor.

Bu albüm için özel olarak bestelenmiş yepyeni bir şarkı olan “Büyümedim” ruhumuzun çocuk yanını koruduğumuz sürece her şeye sıfırdan başlayabilme gücünü daima taşıdığımızı anlatan duygulu bir şarkı. Sözleri Sadettin Dayıoğlu’na, müziği Sonay Yağız’a düzenlemesi Tansel Doğanay’a ait olan şarkı Türk Pop Müziğine bir klasik daha kazandıracak.

Aşk şarkılarının tartışmasız kraliçesi Sezen Aksu’nun, aşk acısı çeken kalbinin isyanı, gözyaşlarının eşlik ettiği haykırışı olan “Ağlamak Güzeldir” isimli şarkısı, Işıl Yücesoy’un yaşanmışlık kokan sesiyle, ağlamanın lezzetini yeniden tattıracak.

Daha önce Yonca Lodi’nin seslendirdiği “Milat”, hüzünlü bir itirafın ifadesi olarak albümün vurucu parçalarından birisi. Söz ve Müziği Yonca Lodi’ye ait olan şarkı, Işıl Yücesoy’un teatral yorumuyla yeni bir boyut kazanıyor.

Nilüfer’in 1980 albümünde yer alan “Dönüyorum Eski Sevgilime”, piyano tuşlarının masum prensi RICHARD CLAYDERMAN ve kelimelerin maestrosu Fikret Şeneş’in ortak eseri. Işıl Yücesoy’un yorumuyla şarkının sözleri daha derin, piyanonun tınısı daha sarsıcı…

Mithat Körler’in sözleri Aşkın Tuna’ya müziği Aydın Sarman’a ait olan, terkedilişin burukluğunu ifade eden şarkısı “Güneşimi Kaybettim”de Işıl Yücesoy’a Cenk Eren eşlik ediyor. İkilinin birbirini tamamlayan yorumu, hüzün namelerini güneşe ulaştıracak…

Daha önce Işın Karaca’nın seslendirdiği ve aynı zamanda albüme adını veren “Zamansız” isimli Suat Suna bestesinde, Işıl Yücesoy’a aşk filmlerinin başarılı yönetmeni Çağan Irmak eşlik ediyor. İki büyük ifade ustası bütün sanat dallarının temeli olan müzikle zamanı bir kez daha durduruyorlar…

Işıl Yücesoy, İskender Doğan’ın şiirinden yeni albümü için bestelediği “Anlamı Yok” isimli şarkıyı, Latin ve slow iki versiyon olarak seslendirdi.

Işıl Yücesoy, 1979 yılında seslendirdiği, ilk bestesi olan “Niye Düşünüyorsun Sevgilim” isimli şarkısını, yeni düzenlemesiyle yeniden yorumladı. Sözleri Necla Acemi’ye ait olan şarkı albümdeki tek Işıl Yücesoy coveri.

İlk kez Yeşim Salkım’dan dinlediğimiz, sözleri Seda Akay’a müziği Cenk Taşkan’a ait olan “Meğer”, Işıl Yücesoy & Yeşim Salkım düetiyle görkemini pekiştiriyor. Aşk acısı yaşatanlara karşı bir dik duruş ifadesi olarak albümdeki yerini alıyor.

Türkiye’nin en iyi aranjörlerinden Tansel Doğanay yönetiminde Ossi Müzik tarafından yayınlanan albümün prodüktörü, plaklarda kalmış şarkılara yeniden hayat veren ve yepyeni projelerle müzik dünyasına yeni albümler kazandıran Hakan Eren.