Merve Akıncı Röportajı!

“Kitaplar Yazacak Aşkımızı” isimli yeni single çalışmasını DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşturan Merve Akıncı, müzikal yolculuğunu Mine Ayman’a anlattı.

Merve Akıncı müzik yolculuğuna nasıl başladı ve single çıkarmadan önce neler yaptı?

Ne mutlu ki, müziği ve sanatı seven iyi bir ailenin kızıyım. Bu yüzden bu yolculuğa ilk adımım, çocuk yaşta oldu. Hep destekledi ailem. 5 – 6 yaşındayken bile odaya kapanır şarkılar söylermişim 🙂 Ablamla abimle çocukken ne düetler yapardım 🙂 Sonra zaten keyif aldığımı ve sanatın bana iyi geldiğini farkettim. Ailemle beraber Antalya’da yaşadığım süreçte, katıldığım birçok özel gecede konuk olarak şarkı söyledim. Lisede “Albatros” isminde bir müzik grubum vardı. Ve çok sevdiğim müzisyen ailemle özel gecelerde profesyonel müzikler yaptık. Konser veriyorduk 🙂 Yani mikrofonu sevmekle başlıyor her şey. Hatta devlet tiyatrosunda oyuncuydum o yıllarda, 7 Kocalı Hürmüz’ü oynuyordum. Hürmüz rolünde bile bir şarkı söyleme sahnesi vardı. Onu bana vermişlerdi. Herşey bir puzzle gibi görüyorsunuz ki. Ardından İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı’nda Türk Sanat Müziği eğitimi aldım. Bu arada tabi ki, beraberinde sunuculuk hayatım da başlamıştı. Sahne bir bütündür. Akdeniz ve Ege bölgesindeki birçok festival ve organizasyonu sunmaya başladım, hala devam ediyorum. 14 yıl oldu. Bilişim öğrencisi olarak okumaya gittiğim Kıbrıs’ta beş sene yaşadım. Orada hem televizyon programları yaptım, hem de şarkı yarışmalarına katıldım. Dereceler aldım. Sunuculuk hayatımda epey yer kapladığı için, müzik ve single çalışmalarına 2022 senesinde anca vakit buldum. Bu arada bir sürü şarkı yazmaya beste yapmaya da devam ediyorum.

Şarkılarını yayınlamaya nasıl karar verdin? Daha önce yayınlanan şarkılarından da bahseder misin?

Ben duygularımı şarkı söyleyerek anlatmayi seven bir ruhum. Bazı dönemlerde tv ve sunum yoğunluğum, albüm çıkarmamı engelledi ama herşeyin bir dönemi var anladım. Vaktinden önce çiçek açmaz. İlk şarkımı 14 Şubat 2022’de çıkardım. Adı “Vazgeçilmezsin”di. Sonra deprem dönemindeki hüznü aktaran, duygusal bir alaturka çalışma olan Arapoğlu’nun eseri “Dayan” bu sene Mart’ta çıktı. Hemen üstüne “Kitaplar Yazacak Aşkımızı” DMC etiketiyle tüm müzikal platformlara girdi. Ve bu yolculuktaki tınılar, çok güzel projelerle, çok yakında arka arkaya dinleyicilerimle buluşacak.

Yeni şarkın “Kitaplar Yazacak Aşkımızı”nda kimlerle çalıştın ve şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

“Kitaplar Yazacak Aşkımızı” sözü ve müziği Mert Kayıkçıoğlu’na, aranjesi Akmal Azimov’a ait ve Caner Güneysu, Eylem Pelit ve Özdemir Güz gibi önemli isimlerle de hayat bulan bir çalışma. Ben bu sene ruhuma hitap eden bir şarkı arayışındaydım. Hatta kendi şarkılarımı da sentezliyordum. Sonra birgün sevgili Mert dedi ki “Merve sana ve sesine uygun bir elbise lazım.” Beni etkileyen bir cümledir. Ve Bu şarkı doğdu. Şanslı olduğumu düşünüyorum.

“Kitaplar Yazacak Aşkımızı” ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsun?

En çok şu cümleyi duyuyorum. “Şarkıyı 4 – 5 kez dinliyorum ve her dinlediğimde daha da içine giriyorum” diyor herkes. Marş olarak tribünlere girer diyen de var 🙂 Nasıl güzel bir dokunuş diyorlar. Bu önemli. Birçok kişi ilk dans şarkısı olarak düşünmeye başladı. Yumuşacık, içe dokunan sözler ve melodiye sahip “Kitaplar Yazacak Aşkımızı”. Ben de elimden geldiğince bu ruhu aktarmaya çalıştım. İnşallah birçok insanın güzel hikayelerine rehberlik eder bu şarkı.

Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve yönetmenliğini kim yaptı?

Biz aslında bu şarkıyı 14 Şubat 2023’te çıkarmaya karar vermiştik. Fakat, araya maalesef zor bir dönem girdi ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Ve projelerimizi herkes gibi bizler de durdurduk. O dönemde klibimizi tamamladık ve bekletmeye aldık. Klibin yönetmenliği sevgili Sinan Güzel ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Bu şarkıda samimi duygular çok fazla olduğu için, dans eden bir çift görmek istedim klibimde. Ben bu hikayeyi anlatan taraf olmaya karar verdim. Ve böyle güzel bir sonuç çıktı…

Kendi müzik tarzını nasıl tanımlarsın?

Türk Sanat Müziği mezunuyum aslında ama sanat müziğini ne kadar çok sevsem de, makamlara saygı duysam da, ben akustik şarkılar söylemeyi şarkıları farklı ruhta yorumlamayı ve cover yapmayı daha çok seviyorum. Bu arada şunu da belirteyim, uzun yıllar radyoda da calıştım. TRT FM’de First FM’de yapmış olduğum programlarda hem halk müziği eserleri söylüyorduk, hem de program yönetiyordum. O yüzden halk müziğinin de hikayelerininde ben de yeri ayrıdır. Kültürümüz.

Bundan sonra yayınlamayı düşündüğün başka şarkılar var mı? Sıradaki şarkı nasıl olacak ve ne zaman çıkacak?

Şu anda hazırlık aşamasındayım, yaza hareketli bir şarkı ile gireceğim süpriz olsun 🙂 Ayrıca yazmış olduğum on tane şarkı var, onların içerisinden de çok güzel şarkılar ortaya çıkacak. Cover çalışmalarım da yolda.

Sunuculuk çalışmaların devam ediyor, sahne çalışmaların da olacak mı ve bu yaz için nasıl bir planın var?

Evet bir televizyon programı düşünüyorum. Müziği de sunuculuğuda bir arada götürebileceğim bir program olacak. Onun dışında bu yaz artık sahnelere başlayacağım. Ama güzel bir ekiple, grupla akustik konserler vermeyi istiyorum. Sunucu olduğum organizasyonlarda, artık orkestramla da sahne almaya ne mutlu ki adım adım başlıyorum. Nice sahnelerde özel şarkılarda bütün olmak güzel anları paylaşmak dileğiyle 🙂

Röportaj: Mine Ayman