Merve Demirci Röportajı!

Söz ve müziği kendisine ait olan yeni şarkısı “Dertli Kul”da nostalji ile modern çizgiyi buluşturan Merve Demirci, yeni projesini Mine Ayman’a anlattı.

Yeni şarkınız “Dertli Kul” yayında, şarkınızın hikayesini anlatır mısınız, bu şarkıyı ne zaman yazmıştınız?

Aslında belirgin bir hikayesi yok. Bazı şarkıların duyguları gizli yerleşiyor sonra aniden bambaşka bir zamanda ortaya çıkıyor. Şarkıyı “Biri Beni Durdursun”dan sonraki zamanda hatta onun da heyecanıyla yazdım, besteledim.

Olcay Demirci aranjelerinizi yapıyor, aile ile müzik yapmanın avantajları neler? Tüm projelerinize birlikte mi karar veriyorsunuz?

Avantajlar da var, dezavantajlar da var 🙂 Avantaj tabiki de Olcay Demirci gibi önemli bir müzik adamıyla çalışmak ve her tarzda şarkının aranjesinin hakkını verebilmesi. İster balad bir şarkı verin, ister elektronik müzik farketmez hepsinde başarılı sonuçlar çıkıyor. En önemlisi ruh var aranjelerinde, Onno Tunç gibi zengin bir armoni bilgisine sahip, şu dönemde bunu yakalamak güç. Klibimi de çekmesi hatta montajını da yapması da benim daha hızlı iş çıkarabilmem için avantaj. Tek sıkıntı başka sanatçıların da işleri yetiştiği için sıramı beklerken iki şarkı arasında çok zaman geçiyor bu da tek dezavantajım 🙂

“Biri Beni Durdursun” şarkınız da size aitti, ne zamandır şarkı yapıyorsunuz ve başka isimlerde de şarkılarınızı dinleyebilecek miyiz?

Önceden şarkılarımı kıskanırdım. Göndermek istesem de ben mi söylesem derdim. Bunu ilk Altın Güvercin Beste Yarışması’nda kırdım. Yakın dostum Erol Evgin’in de vokalisti Ezgi Gürbüz’den şarkımı seslendirmesini rica ettim. “Bir Yolu Olsa” onun sesine çok yakışacaktı çünkü hissediyordum ki öyle oldu ve 2. olduk yarışmada. Şimdi şarkılarımı başka seslerden duyma konusunda daha heyecanlıyım ve tabiki isterim ulaştırmayı.

Yeni şarkınız “Dertli Kul” Erkin Koray şarkılarına benziyor, yaparken etkilendiniz mi eski şarkılardan?

Kesinlikle etkilendiğimi düşünüyorum, çünkü o dönem sarıp sarıp dinlediğim şarkılardı Erkin Koray şarkıları. Aynısı ya da benzeri değil tabiki ancak tarz ve ruh olarak andırıyor diyebilirim.

Klip çekiminiz nasıl geçti ve yönetmen olarak kiminle çalıştınız? Ayrıca fotoğraflarınız da çok şık, kiminle çalıştınız?

Klip için çok düşündük ne yapsak diye, en son evde otururken birden ben süslenip geliyorum çekim yapalım dedim Olcay’a 🙂 O anda gelişti hersey, etrafıma dizdiğim şarkı sözlerinin olduğu kağıtlar, herşey. Yoğun kar yağışı vardı, biraz da deniz kenarında çekim yapalım dedik tesadüf tatlış bir köpek bize eşlik etti. Biz onu sevdik o da bizi ve klibimin en tatlı detayı oldu 🙂 İlginçtir ki kapıdan çıkmadan bunu hayal etmiştim. Çekimleri Olcay Demirci tamamladı, montajımı da kendisi yaptı. Bu anlamda çok şanslıyım 🙂 Fotoğraflarımı Safa Gülsoy çekti. Safa ile çekimlerde, çok öncesinden heyecanlanıyorum. Çünkü ortaya inanılmaz güzel sonuçlar çıkıyor. Çekim bitince seçmekte de zorlanıyorum bir sürü güzel karenin içinden. Çok yetenekli bir göz ve onunla çalışmak çok güzel ve çok heyecanlı.

Bundan sonra sırada hangi şarkı var, hazırlıklar başladı mı?

İki şarkı için kararımız kesin,peş peşe çıkarmayı düşünüyoruz. Biri slow, diğeri tam bir yaz şarkısı diyebilirim. Şarkıyı Buray’a dinlettiğimde bunu mutlaka çıkarmalısın demişti bende şimdi o şarkıya karar verdim. Artık daha sık şarkı çıkarmayı planlıyorum.

Konser ve sahne çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Yakında başka bir projeniz olacak mı?

Açıkçası covid sürecinde sağlık vs yaşadığım tedirginlikten uzun bir süre ara vermiştim. Şimdi bir planım var aslında daha doğru bir zaman çünkü repertuvarıma alacağım şarkılarım daha da çoğaldı, kendi sahnemde kendi şarkılarıma ağırlık vermeyi hayal ediyordum. Bundan sonraki süreçte sahneye dönmeyi planlıyorum. Projeler de peş peşe gelecek.

Röportaj: Mine Ayman