Naci Oğuz “Kirpi İkilemi”

Naci Oğuz yaklaşık üç senedir üzerinde çalıştığı “Kirpi İkilemi” isimli ilk enstrümantal albümünü yayımlandı. Caz müzikten etnik motiflere, progresif rocktan post rock tınılarına kadar uzanan ve geniş bir ses yelpazesi bulunan bu albüm 8 parçadan oluşuyor. Elektro gitar ve perdesiz gitar dramatik bir anlatıcı olarak başrol oynuyor.

Albüm ismini de taşıyan “Kirpi İkilemi” isimli parçanın video klibi 14 Eylül’de Naci Oğuz YouTube kanalında yayınlanacak.

“Kirpi İkilemi”

Kirpiler soğuk havalarda ısınmak için birbirlerine yaklaşırlar ama bu sefer de dikenleri birbirlerine zarar verir. Bu yüzden hem ısınabilecekleri hem de birbirlerine çok da zarar vermeyecekleri “uygun mesafe”yi bulmaları gerekir. Bizler de aynı kirpiler gibi birbirimize ne kadar ihtiyaç duysak da yakınlaştıkça birbirimizden zarar görebiliyoruz. Hepimiz biraz yakınlaşıp biraz uzaklaşarak insanlarla aramızdaki uygun mesafeyi bulmaya çalışıyoruz.

Özellikle pandemiden itibaren yaşadıklarımız kendimize, hayata ve çevremize karşı olan mesafemizi bir kez daha düşünmemize neden oldu. Yaşlarımız ilerliyor, insanlık ilerliyor ve dünyamız gittikçe karmaşıklaşıyor. Böyle bir dünyada kurduğumuz ilişkiler ve temaslarımız içindeki dengeyi ararken ne kadar önemli ve hassas bir süreçten geçtiğimizi tekrar tekrar görebiliyoruz.

Peki kirpiler sonunda bu uygun mesafeyi bulduklarında havalar biraz ısınsa ya da kirpilerin sayısı artsa ne olurdu? Yepyeni bir uygun mesafe bulmaları ve dengeyi tekrar sağlamaları gerekmez miydi?

İşte her gün hızla büyüyen ve karmaşıklaşan şehirlerdeki hayatlarımız da bizlere tekrar tekrar uygun mesafeyi aratıyor. Schopenhauer’un bu metaforu Avrupa’nın modern şehirlerinin gittikçe büyüdüğü dönemde ortaya atması pek de tesadüf değil. Tıpkı ‘Kirpi İkilemi’ albümü İstanbul gibi gittikçe şişen bir metropolün sokaklarında yürürken yazılması gibi.

Akan hayatlarımız ve dönüşen dünyamıza rağmen hep birlikte sabit kalmaya çalıştığımız bu koca şehirde aramızdaki uygun mesafe de hep değişiyor. Kirpi İkilemi’nin klibi ise bizlere kimimizin bakıp yüzünü çevirdiği, kimimizin de saklanarak daha fazla izlemek istediği küçük anlarımızı sabitleyen bir göz gibi davranarak bu mesafeleri inceleme fırsatı sunuyor…

Naci Oğuz kimdir?

İstanbul’da yaşayan besteci, gitarist ve şarkı yazarı Naci Oğuz küçük yaşlarından itibaren müziğe olan ilgisi sonucu ve 12 yaşında metal müzikle tanışması ile beraber gitar çalmaya başladı. 17 yaşında Berklee College Of Music’de katıldığı yaz kampının etkisiyle caz, çeşitli etnik müzikler ve fusion ile yakınlaştı. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Aynı dönemde Erkan Oğur, Bilal Karaman ve Erman Dirikcan gibi isimlerle de gitar, perdesiz gitar, doğaçlama ve kompozisyon çalıştı. Sanatçı, 2019 yılında Niko Doğu ve Muaz Ceyhan ile beraber kurduğu “Develer” adlı müzik grubunda aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Derinlerde açığa çıkarılmayı bekleyen hisleri ile dış dünyayı algılayışındaki ortak noktaları keşfederek, bunları müziğinin başlıca ilham kaynağı olarak kullanmak Naci Oğuz’un yaratım sürecini oluşturuyor. Farklı müzik türlerinden ve kültürel dokulardan edindiği izlenimleri çoğunlukla karanlık bir ses deseni altında işleyerek tanıdık formları progresif bir şekilde zorluyor. Gitarı ve perdesiz gitarı dramatik birer anlatıcı olarak görüyor ve enstrümanın ötesinde saklı bu oyuncuları öne çıkaran şarkılar yazıyor.

Çıkış albümü “Kirpi ikilemi” sosyal etkileşimlerin ardındaki tezatlarla dolu katmanlardan ve sonucunda oluşan yabancılaşma algısından bahsediyor. Kişinin iç dünyasını keşfetme yolculuğunda su yüzüne çıkan hisler enstrümanların yardımıyla ele alınıyor. Bu duygusal maceranın doğurduğu meselelerin üzerine gidilirken elektrik gitar başta olmak üzere insan sesinden asma davula renkli bir enstrüman seçkisi kullanılıyor.