Şimal Röportajı!

“Gurur Bela” isimli single çalışması ile müzik dünyasına merhaba diyen Şimal, yeni şarkısını ve projelerini yazarımız Mine Ayman’a anlattı: “Gurur Bela şarkımızın hazırlık aşaması yaklaşık 3 ay sürdü ve beni anlayan iki söz yazarı Fettah Can ile Cansu Kurtçu tarafından seçilerek çıkış şarkım olmayı başardı.”

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müzikle ilgilenmeye ortaokul ve lise yıllarımda başladım. Sonrasında üniversite tercihim için farklı bir alanı seçtim çünkü ailemin müzik dışında bir meslek sahibi olmam gibi isteği vardı. DEU Turizm bölümünü kazandım ve bu alandaki eğitimim sürerken, içimdeki bitmek bilmeyen müzik aşkı da devam ediyordu. Ders aralarında şarkı yazıyor, bunları arkadaşlarımla ve hocalarımla paylaşıyordum. Diplomamı aldığım yıl içerisinde kendimi İstanbul’a attım çünkü müzik adına artık profesyonel bir adım atmam lazımdı. Yazdığım şarkıları daha büyük bir kitleye ulaştırma arzusuyla doluydum ve prodüktörüm Özkan Ulusoy ile tanıştıktan sonra birlikte albüm yapma kararını aldık.

“Gurur Bela” adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

“Gurur Bela” şarkımızın hazırlık aşaması yaklaşık 3 ay sürdü ve beni anlayan iki söz yazarı Fettah Can ile Cansu Kurtçu tarafından şarkılarım arasından seçilerek çıkış şarkım olmayı başardı. Bir araya gelmemiz benim adıma çok heyecanlıydı çünkü bir Fettah Can hayranıyım ben. Onun şarkılarını okuma gibi bir dileğim vardı her zaman. Stüdyolarına gittim, şarkınız varsa ben talibim okumaya dedim :)) Çok keyifli ve samimi bir ortamdı, bende naçizane şarkı yazdığımı söylediğimde öncelikleri benim şarkılarımı dinlemek oldu. Benim için muhteşem bir andı ve birçok yazdığım şarkı içinden “Gurur Bela” hepimizin çok hoşuna gitti. Fettah Can aranjesiyle şarkıma daha da can kattı, tekrar teşekkürler onlara.

“Gurur Bela” adlı şarkını ne zaman yazdın ve bir hikayesi var mı? Kendine ait başka şarkıların da var mı?

“Gurur Bela” şarkımı bundan 5 – 6 sene önce yazmıştım. İsmini hatırlamıyorum ama o zamanlar bir dizideki hikayeden esinlenip yazmıştım. Yazdığım çok fazla şarkı var ve daha da yazmaya devam ediyorum. İnşallah şarkılarımı başka sanatçı arkadaşlarımla da paylaşacağım en yakın zamanda.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Kendi ruhuma ait müzik yapıyorum. Genelde başarılı bir iş çıkartıyorsanız bir başka başarılı sanatçıya benzetiliyorsunuz ve bu da çok normal, ayrıca gurur verici. Esinlenme söz konusu değil fakat bir Sezen Aksu şarkısını dinlerken beste yapmak çok daha ilham verici olabiliyor, bu da kaçınılmaz gerçek.

“Gurur Bela” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, kimlerle çalıştın?

“Gurur Bela” şarkımın klibi için bir çok fikrimiz oldu, fakat şarkının sıcaklığı yüzünden özüyle sözüyle doğal Şimal’i istediğine karar verdi yönetmenim Emir Khalilzadeh ve böylece müzisyen arkadaşlarımla klip çekimi gibi değil her zamanki prova hallerimizi yansıtmaya çalıştık klipte. Klipten yayınlandıktan sonra güzel dönüşler aldık bu hallerimizle ilgili, çok mutluyuz.

Bundan sonra sırada çıkacak başka şarkıların var mı?

Evet iki şarkımız daha var üzerine titrediğimiz. “Ağla Ağla” ve “Gelgit Aklım”. “Ağla Ağla” sözleri Hakkı Yalçın’a müziği ise Gökhan Tepe’ye ait çok güçlü bir slow şarkı. Şarkının aranjesini de çok sevdiğim Mustafa Ceceli yaptı. “Gel Git Aklım” adlı şarkının ise söz ve müziği bana ait, yine aranjesini Fettah Can’ın yaptığı midtempo bir şarkı oldu. Heyecanla dinleyicilerle buluşmasını bekliyoruz.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Şu sıra beni en çok etkileyen isim Mabel Matiz. Ayrıca Demet Akalın, Gülşen, İrfan Özata, Simge ve Ezo da severek dinlediğim isimler arasında.

Konserlerin ne zaman başlayacak ve bar programı yapmayı düşünüyor musun? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Evet başlıyoruz, çok heyecanlıyım. Hepsini sosyal medyadan sevenlerime duyuracağım, inşallah beni yalnız bırakmazlar 🙂

Röportaj: Mine Ayman