Sultan Tulay Röportajı!

“Sultan Tulay On Stage” cover çalışmaları ile müzik sektörüne giriş yapan ve “Seninle” isimli yeni şarkısını sevenleriyle buluşturan Sultan Tulay, müzikal yolculuğunu Mine Ayman’a anlattı: “Çok eskiden, çocuk sayılabilecek yaşlarda abimle sürekli şarkı kayıtları yapardık. Bir gün abim bu şarkı ile çıkageldi…”

Müzikle ilgilenmeye ne zaman başladınız ve müzik dünyasına girişiniz nasıl oldu?

Hayatımda her zaman müzik bana eşlik etti. “Perişanım Şimdi” ile profesyonel müzik yaşantıma 2021 Kasım ayında başladım. Daha önceleri her zaman sesi güzel olarak bilinen, ailesinde hemen hemen her toplantıda müzik yer alan, besteci ve solist abilerimle her an müzik yapan bir yaşantım oldu. Lise korolarında ve üniversite müzik gruplarında yer aldım. Müzik ruhuma hep çok iyi geldi.

Profesyonel müzik yaşantıma başlamamda canım arkadaşım ve manajerim Sonnur Kurtuluş’un desteği ve verdiği gücün yerini söylemesem olmaz. Bu işe ilk inanan O oldu. Yapabileceğime ve ses getiren çalışmalar çıkacağına her zaman inandı ve kocaman yüreğini açtı. Buradan kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Yeni şarkınız “Seninle” yayında, bu projede kimlerle çalıştınız, şarkının hikayesini anlatır mısınız?

“Seninle” oldukça eski bir şarkı. Söz ve bestesi abime ait. Çok eskiden, çocuk sayılabilecek yaşlarda abimle sürekli şarkı kayıtları yapardık. Bir gün abim bu şarkı ile çıkageldi. “Harika bir şarkı yaptım Sultan” dedi. Ben de çok beğendim. Defalarca kez söyleyip evdeki eski teyp çalara kayıt ettik. Şarkı yaklaşık 30 senedir gizli köşelerde işte gün yüzüne çıkacağı bu günü bekliyormuş.

“Seninle” oldukça profesyonel ellerde can buldu. Aranjörlüğünü Sevgili Soner Kıvanç yaptı. Şarkı ile gurur duyuyorum. Çok içime sinen bir iş oldu.

Başarılı aranjör Soner Kıvanç ile yolunuz nasıl kesişti?

Başta da söylediğim gibi sevgili dostum ve menajerim Sonnur Kurtuluş ben “Bir hayalim var” dedikten sonra bana hep destek oldu. Aslına bakarsanız hayalim stüdyo ortamında birkaç şarkı söylemekti. Bu hayalin gerçekleşebilmesi için Sonnur eski arkadaşı ünlü aranjör Soner Kıvanç’ın stüdyosundan randevu aldı. Bu şekilde yollarımız kesişmiş oldu. Ben evet birkaç şarkı okudum ve Soner bana “Bu işi profesyonel olarak da yapmalısın” dedi. O günden sonra birçok kaydı birlikte yaptık ve hepsi inanılmaz güzel oldu.

Klip çekiminiz nasıl geçti ve yönetmen olarak kiminle çalıştınız?

Klip Sapanca’da bir villa da çekildi ve aşk acısı yaşayan bir kadının, bu acıyı azaltmak adına işten yorgun bir şekilde döndükten sonra mutfağa girip kendi kendine dans edişi ve hala evde iki kişi yaşıyormuşçasına iki kişilik sofra kurması ve kitap yazarak aşk acısını unutmaya çalışmasını konu ediniyor. Klip çekimi esnasında çok eğlendik. Erkan Güleryüz’ün fark yaratan bakış açıları ve Soner Kıvanç profesyonel katkılarıyla klip çok güzel oldu ve çok beğeniliyor.

Klibin yönetmen koltuğunda Erkan Güleryüz yer alıyor. Erkan Güleryüz aynı zamanda projede yapımcı kimliği ile de yer alıyor. Klibin görüntü yönetmenliği ve coloristliğini ise Soner kıvanç yaptı.

Bundan sonra sırada hangi şarkı var, hazırlıklar başladı mı?

Şu anda kaydı yapılmış yine sözü ve bestesi abime ait 2 şarkı daha var. Klipleri için ise kafamızda senaryoları hazır. Mayıs – Haziran gibi çekimler yapılır. Yaz aylarında sizlerle paylaşmış olurum.

Daha önce “Büklüm Büklüm”, “Perişanım Şimdi” ve “Yekte” şarkılarını coverladınız, bundan sonra da başka bildiğimiz şarkıları söyleyecek misiniz?

7 adet cover seslendirdiğim “Sultan Tulay on Stage” projesi devam edecek. 3 tanesini yayınladık. 4 tane daha cover şarkımız var. 1 tanesi İngilizce. Onları da en kısa zamanda sevdiklerimle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Konser ve sahne çalışmalarınız başladı mı? Bu yaz için başka projeleriniz olacak mı?

2022’ye Uludağ’da yılbaşı gala gecesinde sahne alarak çok hızlı bir giriş yaptım. Çeşitli kulüplerde sahne almaya devam ediyorum. Yaz için üniversite festivalleri, belediye şenlikleri gibi bir çok programa davetliyim. sultantulayofficial instagram adresimden sevgili dinleyenlerim güncel konser programımı takip edebilirler.

Röportaj: Mine Ayman