Tuğba Yurt Röportajı!

Güçlü yorumcu Tuğba Yurt, DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşturduğu 12 şarkıdan oluşan “Sığınak” isimli yeni albümünün hikayesini yazarımız Mine Ayman’a anlattı: “İstedim ki kendisini iyi hissetmek isteyen herkes bu albüme sığınsın. Bu şarkılara sığınsın…”

Yepyeni albümün “Sığınak” çıktı, çok fazla albüm yapılmayan bu dönemde bu kararı nasıl verdin ve albümde kimlerle çalıştın?

Yapmış olduğum single çalışmaları sonrası artık tek bir şarkıdan ziyade dolu dolu, yorumlamaktan keyif alacağım şarkıların bir arada olduğu bir albüm fikri yaklaşık iki, iki buçuk senedir zaten aklımdaydı ve ben de o zamanlarda çalışmaya başlamıştım. Albümde 12 şarkı mevcut. Her duyguyu yakalayacak güçte şarkılar var. Keyifli bir süreçti benim için ama aynı zamanda gerçekten emek ve sabır isteyen bir süreçti diyebilirim. Albümde bir çok isimle çalıştık. En başta Sezen Aksu olmak üzere Gülden, Mustafa Ceceli, Celil Yavuz, Erdem Kınay, Ebru Elver, Hande Ünsal, Erhan Bayrak, Gökçer Turan, Birkan Şener, Ersay Üner, Beyza Durmaz gibi daha bir çok isim ve müzisyen dostlarım bu albümde buluştu. Hepsine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Albümünün ismini kim koydu, özellikle senin için bu kelimenin bir anlamı var mı hayatında?

“Sığınak” aynı zamanda albümdeki şarkılarımdan birinin ismi. Albüm ismine ben karar verdim. Kelime anlamı olarak da güzel. Tehlikelerden korunacağın, güveneceğin yer anlamında. Ben de istedim ki kendisini iyi hissetmek isteyen herkes bu albüme sığınsın. Bu şarkılara sığınsın.

Albümünün çıkış şarkısı olan “Vurkaç” adlı şarkını kim yaptı ve bu şarkının sana gelme hikayesini anlatır mısın?

Albümün ilk çıkış şarkısı “Vur Kaç”. Duygusal hareketli bi şarkı. Ses rengimi iyi yansıttığım şarkılardan biri albümde. Söz ve müzik Gülden’e, düzenlemesi ise Celil Yavuz ait. Albümü aslında genel anlamıyla toparladıktan sonra eklenen şarkılardan biri oldu. Gülden’e ne tarz bir şarkı istediğimi anlattım O da belli bir zaman sonra bana “Vurkaç” ile döndü. Kendi sesi ile bir demo kaydetmiş. İlk dinlediğimde zaten çok sevdim ve sonrası şarkı benim sesimle buluştu.

“Vurkaç” adlı şarkına çok farklı bir klip çekildi, yönetmen kim ve bu klibin senaryosu kime ait?

İki klip yönetmenimiz vardı bu klipte. Elif Demiralp ve Burak Kılıçkaya. Senaryo aslında benim için farklıydı çünkü biraz oyunculuk isteyen bir klipti. Şarkının ruhunu şarkıyı hiç söylemeden ve sadece vücut dili ile anlatmak zor tabii. Ama bi şekilde üstesinden geldim sanıyorum 🙂 Sonucunda film tadında gayet güzel bir iş çıktı. Benim için değişik bir deneyim oldu diyebilirim.

Vampirler ya da böyle fantastik karakterler ilgini çeker mi? Klipte oyunculuğunla ön planda olduğun için, ileride bir sinema filmi ya da dizi oyunculuğu gibi bir projen olacak mı?

Çok fantastik filmler aslında öyle ekstra dikkatimi çekmez. Daha çok yaşanmışlığı olan hikayeler beni etkiler. Oyunculuk konusuna gelince tabii ki kendimi böyle tekliflere kapamıyorum. Kendimi ait hissettiğim belki daha müzikal boyutu ile içerisinde bulunacağım bir proje olursa bu dizi ya da sinema fark etmez bulunmak isterim tabii ki.

Bir çok hit şarkıya imza attın ve dinleyicilerin tarafından çok sevildin, ilk günden bu güne başarının sırrını söyler misin?

Başarının sırrı bence hiç bir zaman vazgeçmemek ve çok çalışmaktır. Bende hayatımı kurduğum bu düzen uğruna büyük emekler veriyorum. En büyük sırrım ve şükür sebebim sesim ve iyi bir yorumcu olmam diye düşünüyorum.

“Sığınak” albümünde senin için en özel olan, kendine en yakın hissettiğin şarkı hangisi?

Bunu seçebilmem mümkün değil çünkü albümdeki her bir şarkıyı gerçekten hissederek bu albüme dahil ettim. Hepsinin de bende farklı farklı anıları var. Ama albüme ilk aldığım şarkı “Sığınak”tı. Gerçekten çok derin ve anlamlı bir şarkıdır benim için.

İkinci klip hangi şarkıya çekilecek, önceden alınan bir karar var mı yoksa tepkilere göre mi yeni klip şarkısı belli olacak?

Sıradaki klip için henüz bir fikrim yok açıkçası. Aslında albüm çıkmadan kafamızda bir sıralama vardı ama dinleyenlerden gelen tepkilerden sonra biraz kafa karıştı 🙂 Ama önümüzdeki ilerleyiş, albümden bir kaç şarkıyı kısa aralıklarla kliplendirmek.

Son dönemde beğendiğin bir şarkı ya da albüm var mı? Beğendiğin bir isimle ileriki dönemlerde düet yapmayı ya da bir ft. projede buluşmayı düşünüyor musun?

Son dönemde Sena Şener “Her An Gidebilirim” şarkısını dinliyorum. Bir de Cem Adrian şarkılarını. Tabii ki isterim bir düet proje ya da feat. Çünkü bayadır böyle farklı bir iş içerisinde bulunmadım. En son “Sakin Ol” şarkısında feat yapmıştım. Doğru şarkı ve ses renklerimizin yakışacağı bir isim olursa neden olmasın.

Konserlerin yoğun bir şekilde devam ediyor, yılbaşı programın belli oldu mu? Yeni yıla nerede ve nasıl girmeyi planlıyorsun?

Konserlerimiz devam ediyor. Oldukça yoğun bir yıl geçirdik zaten. Çok keyifli konserlerimiz oldu. Yılbaşında ise Antalya Belek’te Pine Beach Maritim Hotel de sahnemiz olacak. Albüm şarkılarımızın da olduğu canlı canlı orkestram eşliğinde keyifli bir repertuar ile dinleyenlerimiz ile buluşacağız. Şimdiden herkesin yeni yılını kutluyorum.

Röportaj: Mine Ayman